fbpx

Recetë për bukë hikërror dhe miell misri

bukë misri hikërror

Recetë për hikërror dhe bukë miell misri

Mirjana Hasanagić
Për këtë bukë të shijshme pa maja, nuk kam nevojë për shumë aftësi gatimi, dhe receta do të vlerësohet nga amviset me përvojë gjithashtu.
Ju duhet një tigan më i thellë që mund të jetë gjithashtu në furrë ose një tigan më i vogël.
Për suksesin e garantuar, përdorni përbërës me cilësi siç është mielli nga mulli i Raić, të cilin mund t’i merrni në Aromatica.
Koha Prep 1 hr
Koha e gatimit 20 minuta
Total Time 2 hrs 20 minuta
Kurs Dish Side
kuzhinë Mesdhetar
servings 4 persona
Kalori 300 kcal

Pajisje

 • sobë
 • Një tigan që mund të jetë gjithashtu në furrë ose një tigan të vogël
 • Nja dy pjata

Përbërësit
  

 • 1.5 gota miell misri nga mulliri integral
 • 1.5 gota miell hikërror nga mulli integral
 • 2 teaspoons pluhur pjekje
 • 1 lugë çaji soli det ose Himalayan
 • 1 / 2 gota luka copëtuar imët
 • 1 copë piper djegës për shije
 • 1 kupë misër i ri mund të jetë i ngrirë ose i konservuar
 • 2 copë jaja ulupana
 • 1 3 / 4 gota JOGURTA likuid
 • 4 lugë gjalpë një pjesë mund të zëvendësohet me yndyrë

Udhëzime
 

 • Ngrohni furrën në 450 gradë.
 • Përziejini mirë miellin e misrit dhe hikërror, pluhurin për pjekje dhe kripën, qepën dhe piperin.
 • Në një tas tjetër, përzieni vezët, kosin ose kefirin. Shtoni qepë të copëtuar, piper të nxehtë dhe thelpinj misri.
 • Ngroheni vetëm dy lugë gjalpë dhe përzieni me vezë dhe qumësht të thartë.
 • Dy lugët e tjera të gjalpit ose yndyrës janë shkrirë në tigan derisa të fillojë të ziejë.
  Ndërsa gjalpi ose yndyra po shkrihet në tigan, përzieni të gjithë përbërësit në një tas.
 • Kur gjithçka është e përzier mirë, derdhni utava në të cilën gjalpi ose yndyra po zien.
 • Kores duhet të formohet menjëherë.
 • Piqeni në furrë për rreth një minutë dhe transferojeni në furrë. Piqeni në furrë për 25 deri 30 minuta të tjera.
 • Kur buka të jetë pjekur, le të qëndrojë edhe për gjashtëdhjetë minuta para se të prerë dhe shërbehet.

Shënimet

Pleasant!
Farmacia bimore Aromatica ofron një përzgjedhje të miellit integral të bluar nga mulliri Raščić.
Lakër, misër, thekër, elb dhe miell mulli gruri në Sarajevë në Aromatica.
Fotografia e miellit të hikërror
Keyword hikërror, miell hikërror, miell integral, miell misri, recetë për bukë hikërror

koment

Vlerësimi i recetës
Kjo faqe përdor Akismet për mbrojtjen e spamit. Mësoni se si trajtohen të dhënat e komenteve.