fbpx

Petrovac

01 Agrimonia Agrimonia

Emrat e tjerë: të plagosur, gjeldeti, xhigger, mushkë, gjemba e vogël, gjemba e vogël, marshimi, bari në të gjithë botën.

habitati: Një specie bimore indigjene në hemisferën veriore, Petrovac mund të gjendet në Amerikën e Veriut, Angli, pjesët jugore dhe qendrore të Skocisë, Azisë.

Petrovac është një bimë që rritet përgjatë rrugëve dhe skajeve të livadheve, në vendet që janë me diell ose pjesërisht të hijeve, dhe në tokë të thatë dhe alkaline. Fara e Petrovacit është e fortë dhe moti i saj kërkon mot të ftohtë.

Përshkrimi i bimës: Petrovac është një bimë e mesme, e lartë 50-200 cm. Lulëzimi i bimës reflektohet në gjethe dhe lule të verdha që rriten nga një majë. Gjethet dhe rrjedhjet janë të mbuluara me qime të imëta. Pjesa e prapme e fletës ka një strukturë rrëshinore.

E gjithë bima është aromatike, madje edhe rrënja e saj, dhe aroma e kajsisë është ajo që e karakterizon atë. Lule të shumta të verdha janë të grumbulluara në këshilla që zgjerohen kur fara arrin pjekurinë.

Petrovac lulëzon nga qershori në fillim të shtatorit në shumicën e zonave.

Pjesë të bimës së përdorur: gjethe të thata, lule, rrjedhin.

Pjesët e petrovac duhet të korrren kur bima është në lulëzim edhe para se të formohen kapsulat e farës.

Rrjedhin më të trasha se 5 mm nuk duhet të korrren ndërsa pjesët e poshtme të bimës duhet të lihen të rriten përsëri.

Bima thahet në një temperaturë prej 35 gradë Celsius, dhe pastaj ruhet në kontejnerë në të cilët do të mbrohet nga drita dhe lagështia.

Petrovac ka një aromë të butë aromatike dhe një shije të zemëruar dhe të hidhur dhe mund të përdoret në formën e ekstrakteve (si çaji), tabletave, kapsulave, ekstrakteve të lëngshme dhe tretësirave.

Avantazhet e Petrovac dhe përdorimi i tij

Lulet e thata petrovac përdoren për të bërë tonikë ose pije diete dhe mendohet se pastrojnë gjakun. Petrovac përdoret si ilaç natyral për kollën.

Kjo barishte përmban tanina për të cilat besohet se ndihmojnë në lehtësimin e tretjes, dhe për diarre të butë dhe akute. Isshtë gjithashtu i mirë për problemet e zorrëve dhe ndihmon në forcimin e mukozave dhe përmirësimin e funksionit të tyre.

Efekti diuretik i naftës largon ujin dhe ndihmon në pastrimin e veshkave dhe fshikëzës, si dhe heqjen e gurëve në veshka. Ndonjëherë është e kombinuar me mëndafsh misri për të lehtësuar simptomat e cistitit dhe mosmbajtjes urinare.

Për shkak të aftësisë së tij për të pastruar gjakun, petrovac mund të ndihmojë në lehtësimin e simptomave të verdhëzës, sëmundjeve të mëlçisë dhe probleme të tjera të lidhura me gjakun. Kjo barishte ndihmon në mëlçi, e cila është e ngarkuar me toksina të akumuluara, gjë që bën që organi të funksionojë më mirë dhe të shpëtoj nga sëmundja.

Petrovac përdoret gjerësisht në vend për të lehtësuar reumatizmin, kushtet e lëkurës si puçrra, puçrra, madje edhe puçrra limfatike dhe ekzemë, pa ndonjë efekt të dëmshëm që ndodh gjatë përdorimit të moderuar.

Petrovac është përdorur prej kohësh për të shëruar plagët dhe kafshimet e gjarprit, si dhe për të ndaluar gjakderdhjen. Për shkak të pranisë së silikonit, kjo bimë konsiderohet si një agjent astringent në prerje dhe gërvishtje.

Petrovac mund të ketë një efekt të dobishëm në kollën, dhimbjen e fytit, bronkitin, astmën dhe ulçerat varikoze. Lëngu i kafshimit nga kjo bimë gjithashtu mund të zvogëlojë krijimin e mukusit në hundë, duke e rikthyer frymëmarrjen në normale.

Petrovac përdoret gjithashtu nga gratë që vuajnë nga gjakderdhje të rëndë menstruale dhe infeksione urinare.

Petrovac ose gjeldeti / eupatoria e Agrimonia / gramë 40

Dozimi dhe administrimi i Petrovacit

Teaaji Petrovac bëhet nga gjethe të thata ose pluhur, një lugë çaji për një filxhan ujë të valë dhe zihet butësisht për rreth 5 minuta para se ta konsumoni.

Komisioni gjerman E ka konfirmuar se çaji Petrovac është i mirë për kontrollin e diarresë, dhe çaji i ftohtë mund të përdoret për grunting për të zvogëluar dhimbjen e fytit dhe dhimbjen.

Qull i nxehtë Petrovac aplikohet në vend dhe merret duke zier bimën në ujë mbi nxehtësi të ulët për 10-20 minuta në masën që merret ekstrakt ujor 10%.

Ekstraktet dhe tretësirat e petrovac, 1-3 ml ekstrakt të lëngshëm (1: 1 në alkool 25%) konsiderohet si pika fillestare një herë në ditë për të rriturit, ose si një infuzion që përmban bimë të thata 2-4 g, tre herë në ditë.

Efektet anësore të mundshme dhe ndërveprimet e petrovac

Pavarësisht nëse është një kurë natyrale apo sintetike, Petrovac duhet të përdoret me kujdes. Njerëzit që kanë alergji ose mbindjeshmëri ndaj kësaj bime, natyrisht, nuk duhet ta përdorin atë.

Konsiderohet e sigurt për përdorim topik si çaj ose pije dhe është vendosur në listën e erëzave natyrore nga Këshilli Evropian. Për shkak të përmbajtjes së lartë të taninës, petrovac duhet të përdoret në doza të moderuara si në lëkurë ashtu edhe për përdorim të brendshëm.

Sasi të mëdha mund të shkaktojnë probleme gastrointestinale dhe komplikime që lidhen me sëmundje të tjera.

Pacientët që kanë gjakderdhje të tepërt ose çrregullim të gjakderdhjes në historinë e tyre mjekësore duhet ta përdorin atë në doza më të buta.

Përdorimi i petrovac gjatë shtatëzanisë dhe laktacionit duhet të shmanget pasi rreziqet nuk dihen ende.

koment

Kjo faqe përdor Akismet për mbrojtjen e spamit. Mësoni se si trajtohen të dhënat e komenteve.