fbpxsrc

Livando

bimë mbrojtëse hidrote livande p34 4320 zoom

Lavender shpesh përdoret në kozmetikë si sapunët dhe shamponët për shkak të aromës së saj, por gjithashtu ka shumë veti medicinale që nuk njihen gjerësisht.

Lavender mund të përdoret për të zvogëluar ankthin, për të përmirësuar gjumin dhe për të menaxhuar dhimbjen.

Lavender i përket një grupi bimësh që janë autoktonë në Evropën Jugore, Afrikën Veriore dhe Lindore, Azinë Jugperëndimore dhe Indinë Juglindore.

Përdorimi i livandës për qëllime mjekësore ka qenë i njohur përgjatë historisë. Në Mesjetë, livando ishte përdorur nga mjekët për të trajtuar sulmet e epilepsisë dhe migrenës.

Vaji esencial i livandës mund të merret me gojë, mund të thithet ose mund të aplikohet topikalisht në lëkurë si një vaj ose locion.

Elementet e livandës

Genotipi, mjedisi dhe përpunimi i vajit esencial të livandës ndikojnë në përbërjen kimike të vetë bimës. Lloje të ndryshme të livando gjithashtu përmbajnë elemente të ndryshme.

Elementet kryesore të livandës janë:

linalool

Linalil acetat

cineole

terpinene

kamfur

Të dy linalool dhe linalyl acetate kanë një efekt qetësues.

Mekanizmat e livandës

Lainalool dhe linalyl acetate kanë si veti anti-inflamatore ashtu edhe antioksiduese.

Vaji esencial i livandës rrit aktivitetin e HSP70, i cili ndalon përgjigjet inflamatore të shkaktuara nga LPS.

Vaji esencial i livandës gjithashtu mund të pengojë lidhjen e receptorit GABA, duke shkaktuar një efekt qetësues dhe zvogëlimin e ankthit.

Përfitimet shëndetësore të livando

Lavender zvogëlon stresin

Vaji i livandës ul presionin e gjakut, ul rrahjet e zemrës, ul temperaturën e trupit, duke sugjeruar një ulje të përgjigjes akute të stresit. Zvogëlon ankthin, dhimbjen emocionale dhe perceptimin e dhimbjes.

Lavender rrit ndryshueshmërinë e rrahjeve të zemrës, që është një sinjal për rritjen e tolerancës ndaj stresit. Sidoqoftë, ky efekt është jetëshkurtër.

Lavender zvogëlon ankthin dhe depresionin

Lavender rrit valët e trurit për t'u çlodhur (alfa dhe tezja).

Në minj, marrja e vajit të livandës zbutë gojarisht ankthin e tyre përmes kanaleve të kalciumit të kontrolluar nga voltazhi N dhe llojit P / Q. Ata frenuan hipokampusin, rajonin e trurit përgjegjës për çrregullimet e ankthit.

Një studim zbuloi se në gratë 140 që lindën, nivelet e ankthit, stresit dhe depresionit pas lindjes u ulën ndjeshëm kur thithnin livando çdo ditë.

Në situata që shkaktojnë nivele më të ulëta të ankthit, livando ndihmon në uljen e rrahjeve të zemrës, rrit ndryshimin midis rrahjeve të zemrës, zvogëlon sekretimin e djersës, gjë që tregon një ulje të niveleve të ankthit. Rritja e ndryshimit midis rrahjeve të zemrës tregon një tolerancë më të madhe për stresin.

Në situata që shkaktojnë nivele më të larta të ankthit, livando rrit ndryshimin midis rrahjeve të zemrës tek gratë dhe sekretimit të djersës tek burrat. Sidoqoftë, ndërsa një rritje në ndryshimin midis rrahjeve të zemrës tregon një rënie të vogël të ankthit tek gratë, një rritje në sekretimin e djersës tregon efektin e kundërt te burrat.

Lavender përmirëson cilësinë e gjumit

Thithja e livandës mund të ndihmojë me pagjumësinë, dhe mund të përmirësojë cilësinë e gjumit duke zvogëluar reagimet e stresit, duke ulur rrahjet e zemrës tuaj kur të qetësoheni, dhe duke shtuar shkurtimisht ndryshueshmërinë midis rrahjeve të zemrës.

Vaji i livandës rrit efikasitetin e gjumit duke lejuar gjumë më të gjatë dhe më të fortë. Ul kohën për të qëndruar zgjuar gjatë natës, ashtu si dhe lodhja e mëngjesit. Lavender gjithashtu ul ankthin.

Një studim, në të cilin mori pjesë një pjesëmarrës 31, të gjithë ishin të shëndetshëm, zbuloi që livando rriti përqindjen e kohës që kalojmë në gjumë të thellë. Tek gratë, livando rriti fazën e gjumit të lehtë dhe uli gjumin REM ndërsa tek burrat efekti ishte i kundërt.

Shkencëtarët kanë studiuar aktivitetin e trurit në gratë e shëndetshme 10 të ekspozuara ndaj livando. Hulumtimet kanë treguar se livando rrit si gatishmërinë e trurit dhe një ndjenjë relaksimi.

Lavender përmirëson funksionimin e trurit

Një studim zbuloi se aromaterapia me vajra esencialë livando, rozmarinë, limon dhe portokall rriti funksionin njohës tek pacientët e moshuar 17 me sëmundjen Alzheimer.

Lavender ka një efekt anti-inflamator

Vaji esencial i livandës ka veti antioksiduese dhe anti-inflamatore. Kjo barishte ndalon inflamacionin në mushkëri dhe parandalon astmën bronkiale.

Lavender promovon shërimin e plagëve

Lavender trajton plagët, djegiet, ulcerat dhe çrregullimet e tjera të lëkurës. Aplikimi i vajit të livandës në afts zvogëlon inflamacionin, dhimbjen, madhësinë dhe kohën e shërimit.

Lavender ndihmon në uljen e dhimbjes dhe kruajtjes

Vaji esencial i livandës mund të lehtësojë dhimbjet e muskujve dhe kruajtjen e shkaktuar nga kafshimet e insekteve. Aromaterapia me livando mund të lehtësojë dhimbjet e nyjeve. Në subjektet e shëndetshëm 30 dhe pacientët me veshka 34, intensiteti i dhimbjes së shkopit të gjilpërës u zvogëlua pasi faqja u trajtua me vaj esencial livando.

Lavender lehtëson ngërçet menstruale

Dy studime treguan se livando e përdorur për masazh aromaterapinë e zonës së barkut uli ndjeshëm ashpërsinë e ngërçeve menstruale.

Lavender ndihmon me dhimbje koke

Një provë klinike që përfshin pacientë 47 tregoi se thithja e vajit të livandës mund të zvogëlojë ndjeshëm intensitetin e kokës në krahasim me placebo.

Lavender mund të rrisë rritjen e flokëve

Në pacientët 86 që filluan të qetësohen dhe masazhuan një përzierje të vajrave esencialë të livandës, trumzës, rozmarinë dhe kedrit, përmirësim u vërejt në simptomat e humbjes së flokëve.

Lule livando / Lavandula officinalis / gramë 60

Efektet anësore të livando

Tre djem para-pubertal, të cilët rregullisht aplikonin produkte që përmbajnë vajra të livandës dhe pemëve të çajit, në baza të rregullta, zhvilluan gynecomastia, një rritje në indet e gjirit, e cila është për shkak të vetive bllokuese të estrogjenit dhe testosteronit që gjenden në këto vajra.

Përqendrimet e larta të vajit të livandës mund të jenë toksike për qelizat e lëkurës së njeriut.

Kur është në kontakt me ajrin, vaji i livandës oksidon dhe prodhon kimikate që irritojnë lëkurën, të cilat mund të shkaktojnë skuqje.

Efektet anësore të zakonshme të livandës janë:

  • Dhimbje barku
  • të përzier
  • Tretje e dobët

Kufizime në përdorimin e livandës

Megjithëse terapia e shkurtër e livandës është relativisht e sigurt, të gjitha efektet e kësaj barishte tek njerëzit janë të panjohura. Më shumë hulumtime afatgjata dhe prova klinike duhet të bëhen para se të përcaktohet efektiviteti i livando.

1 përmbledhje për "Lavender"

koment

Kjo faqe përdor Akismet për mbrojtjen e spamit. Mësoni se si trajtohen të dhënat e komenteve.