fbpx

aguliçe

Primula veris 2 800x

Emrat e tjerë: aguliçe, aguliçe, luledielli.

habitati: Qengji është i përhapur në rajone të butë të Evropës dhe Azisë. Resistantshtë rezistent ndaj ngricave, por jo i rrallë në pjesë të botës që ndodhen në gjerësinë veriore.

Qengji rritet në hije, si dhe në vendet që janë plotësisht me diell derisa toka të jetë mjaft e lagësht.

Përshkrimi i bimës: Pulëkuqja është një bimë e ulët shumëvjeçare, rozeta e gjetheve e së cilës është e gjatë 5-15 cm. Lulet grupohen në kulmin e rrjedhin, i cili mund të arrijë një gjatësi prej 20 cm.

Qengji më shpesh gjendet në livadhe dhe farat e tij janë të disponueshme komerciale si ushqim zogjsh.

Lulet e patëllxhanëve janë të verdha dhe kanë një aromë të këndshme, të mbuluar me pika portokalli. Qengji është ndër të parët që lulëzon në pranverë.

Pjesë të bimës për përdorim: lule, gjethe, rrënjë.

Përfitimet e qengjit dhe përdorimi i tij për qëllime medicinale

William Shakespeare ishte aq i dehur me bukurinë dhe përfitimet e qengjit sa që e bëri atë të pavdekshëm duke e përmendur disa herë në shfaqjet e tij.

Botanisti i njohur anglez Nicholas Kalpeper është në 17. Centuriesshtë pohuar me shekuj që kushdo që përdor ujë të qengjit të distiluar ose yndyrat nga lulja e tij mund të germinohet.

Në ditët e sotme, herbalistët ende bëjnë locion për pastrimin e lëkurës. Mendohet se është e dobishme për trajtimin e akneve, puçrrave dhe parregullsive të tjera në lëkurë.

Qengji konsiderohet të jetë unik kur bëhet fjalë për heqjen e papastërtisë nga lëkura dhe hapjen e poreve, gjë që e bën lëkurën të duket më e freskët dhe më e butë.

Luleshtrydhet janë përdorur me shekuj për të përgatitur çaj për qetësimin. Gjethet e kësaj barishte kanë një efekt të butë narkotik dhe përdoren si ilaç bimor për pagjumësinë dhe hiperaktivitetin.

Në Evropë, pije qengji, e cila ka një efekt qetësues, është përdorur në Evropë për breza për probleme nervoze dhe ankthi. Lulja e qengjit besohet të jetë një qetësues i butë dhe përdoret për të qetësuar fëmijët dhe për t'i ndihmuar ata të bien në gjumë.

Rrënja e patëllxhanëve ka një efekt ekspektent dhe mund të përdoret për të trajtuar simptomat e ftohjes dhe gripit. Gjithashtu, rrënja e qengjit ndikon në hollimin e mukusit, i cili kontribuon në heqjen e tij më të lehtë nga trupi.

Kopër përdoret në mjekësinë popullore për të zvogëluar koagulimin e gjakut dhe ndonjëherë përdoret si një agjent antirheumatik.

https://biljna-apoteka.ba/proizvod/jagorcevina/

Kjo barishte përdoret gjerësisht në Evropë për kollën e mirë, dhe së fundmi veprimtaria e saj ekspektive është e njohur.

Hulumtimi aktual adreson efektet e qengjit në astmë dhe alergji.

Karakteristikat antispazmatike të qengjit e bëjnë atë një barishte që mund të jetë e dobishme për trajtimin e epilepsisë, dridhjes dhe madje edhe sëmundjes së Parkinsonit.

Megjithëse është e rrallë në ditët e sotme, macerimi i luleve të qengjit dikur u bë mavijosje dhe mendohej se shpejtonte procesin e shërimit.

Kopër shpesh përdoret si një alternative barishtore për trajtimin e problemeve të veshkave dhe infeksioneve të traktit urinar.

Dozimi dhe administrimi

Kur qengji përgatitet si çaj ose infuzion, pacienti duhet të pijë një filxhan 1 3 afërsisht një herë në ditë, afërsisht në kohën e vaktit.

2-4 ml tretësirë ​​qengji mund të përdoret gjithashtu 3 herë në ditë. Kjo barishte mund të aplikohet si vaj ose krem ​​sipas nevojës, por zakonisht jo më shumë se 2-3 herë në ditë.

Efektet anësore të mundshme të qengjit

Qengji nuk duhet të përdoret nga gratë shtatzëna dhe njerëzit që përdorin ilaçe për mpiksjen e gjakut sepse të dy bimët dhe ilaçet kanë të njëjtat veti, kështu që vlera kumulative mund të jetë e pakëndshme.

Ka raste të rralla kur njerëzit janë alergjikë ndaj stamens të kësaj bime, por kjo gjendje nuk është serioze dhe mund të mjekohet lehtë.

koment

Kjo faqe përdor Akismet për mbrojtjen e spamit. Mësoni se si trajtohen të dhënat e komenteve.