fbpx

Vaj esencial i rozmarinës

Vaj esencial i rozmarinës

Vaj esencial i rozmarinës - Farmaci bimore Aromatica Sarajevo

Kur përdoret si shpërndarës, vaji esencial i rozmarinës zvogëlon stresin dhe lodhjen, stimulon funksionin e traktit respirator.

Në masazh, ky vaj esencial lehtëson tretjen, heq fryrjen, ngërçet dhe kapsllëkun dhe stimulon qarkullimin.

Si banjë, vaji esencial i rozmarinës forcon sistemin imunitar, ndihmon trupin të eliminojë më lehtë materialet e mbeturinave dhe lehtëson dhimbjet e muskujve.

Në kozmetikë, ky vaj esencial qetëson inflamacionin, stimulon rritjen e flokëve dhe i bën flokët dhe lëkurën më të ri.

Një kujtesë për përfitimet e vajit esencial të rozmarinës

Vaji esencial i rozmarinës është një vaj që forcon trupin, eliminon bakteret e dëmshme, përmirëson përqendrimin, qetëson organet tretëse dhe lehtëson dhimbjet e muskujve. Mund të përdoret në produkte të shumta për kujdesin e trupit, nga produktet e kujdesit për lëkurën dhe flokët e deri te produktet e aromaterapisë. Këtu do t'ju japim receta natyrale lokale që përfitojnë nga vajrat thelbësorë të rozmarinës.

Vaj esencial i rozmarinës si freskues hapësinor në një difuzues ose llak (lehtëson dhimbjen e sinusit, përmirëson përqendrimin dhe jep energji)

Në aromaterapinë, vaji esencial i rozmarinës përmirëson gatishmërinë, eliminon gjendjen e keqe dhe rrit përqendrimin. Aroma e këtij vaji esencial stimulon oreksin, dhe dihet gjithashtu që ul nivelet e hormoneve të dëmshme të stresit të lëshuara gjatë momenteve të tensionit. Inhalimi i vajit esencial të rozmarinës forcon imunitetin duke stimuluar aktivitetin e antioksidantëve, të cilët luftojnë sëmundjen e radikalit të lirë.

1. Vaji esencial i rozmarinit përzihet për fytyrën e çiftëzimit për frymëmarrje më të lehtë

Përdoreni këtë përzierje për të pastruar traktin e frymëmarrjes dhe për të lehtësuar pengimin e fytit dhe hundës.

Sasia e përbërësit     

Vaj esencial i rozmarinës 5 pika

Vaj esencial i rrëshirës së temjanit 5 pika

Vaj esencial pishe 5 pika

Vaj esencial grejpfrut 5 pika

Vaj transportuesi 1 lugë çaji (15ml)

Udhëzimet për përgatitjen

 1. Vendosni të gjitha vajrat esencialë në një shishe ml të errët 15 me një pikatore.
 2. Pastroni plotësisht fytyrën tuaj.
 3. Vlim gota 3 me ujë të distiluar ose të filtruar.
 4. Hiqeni ujin nga zjarri, silleni në një tas dhe lëreni të qëndrojë për 5 minuta.
 5. Shtoni një pikë 1 të përzierjes së vajit esencial në ujin akoma avullues.
 6. Lereni tavën mënjanë për 10 minuta.
 7. Rrokullisni një peshqir të madh mbi kokën, supet dhe tas.
 8. Mbështetet në mënyrë që fytyra juaj të jetë 25-30 cm larg nga tigani me ujë dhe vajra esencialë.
 9. Sigurohuni që sytë tuaj të jenë të mbyllur sepse vaji mund të shkaktojë acarim.
 10. Bëni frymë hundës dhe jashtë në gojën tuaj. Në këtë mënyrë do të shpëtoni nga kapsllëku, zhulja, pezmatimi, kruajtja dhe simptomat e tjera të ftohjes dhe alergjive.

2. Hapësirë ​​freskuese për hapësirën esenciale të rozmarinës për të mbajtur mend dhe përqendruar

Përdorni një përzierje të këtyre vajrave thelbësorë për të qëndruar zgjuar dhe të përqendruar, veçanërisht gjatë mësimit.

Sasia e përbërësit 

Vaj esencial i rozmarinës 6 pika

Vaj esencial limoni 3 pika

Vaj esencial livando 3 pika

Lajthë shtrigash 1 tbsp

Gota me ujë të distiluar

Udhëzimet për përgatitjen

 1. Derdhni hamamelitë në një shishkë qelqi të errët 120 ml me llak.
 2. Shtoni të gjitha vajrat thelbësorë.
 3. Shkundni butësisht shishën për të kombinuar të gjithë përbërësit.
 4. Shtoni ujë të distiluar.
 5. Shkundni fuqishëm.
 6. Spërkatni përzierjen në dhomën ku ndodheni për të përmirësuar kujtesën dhe përqendrimin.

3. Përzierje me vaj esencial të rozmarinës në një shpërndarës të energjisë

Kjo përzierje stimulon aktivitetin fizik dhe parandalon të ndjeheni të lodhur.

Sasia e përbërësit 

Vaj esencial i rozmarinës 4 pika

Vaj esencial grejpfrut 4 pika

Vaj esencial gëlqere 4 pika

Udhëzimet për përgatitjen

 1. Shtoni të gjitha vajrat thelbësorë në shishkën e qelqit 2 ml.
 2. Shkundni shishen për të kombinuar përbërësit.
 3. Sipas udhëzimeve të prodhuesit, shtoni numrin e duhur të pikave në shpërndarës.

Përdorimi i vajit esencial të rozmarinës për masazh (zvogëlon dhimbjen, celulitin, shenjat e shtrirjes dhe venat me variçe)

Kur përdoret për masazh, vaji esencial i rozmarinës ka një veti detoksifikuese që lehtëson tretjen, lehtëson bloating, ngërçe dhe kapsllëk. Gjatë masazhit, ky vaj stimulon qarkullimin, gjë që bën që trupi të thithë më mirë lëndët ushqyese nga ushqimi.

1. Përzierje me vaj esencial të rozmarinës për qetësimin e dhimbjes

Përdorni këtë përzierje për të lehtësuar dhimbjet e muskujve dhe nyjeve.

Sasia e përbërësit     

Vaj esencial i rozmarinës 5 pika

Vaj esencial arrëmyshk 5 pika

Vaj esencial livando 5 pika

Vaj mbajtës 1 tbsp

Udhëzimet për përgatitjen

 1. Vendosni të gjithë përbërësit në një shishe të errët.
 2. Mbylleni atë dhe shkundni butësisht për të kombinuar përbërësit.
 3. Merrni lugë çaji të përzierjes 1 dhe masazhoni vendin e lënduar për të paktën 30 minuta për të lejuar që lëkura të përthithet.

2. Përzierje masazhi me vaj esencial rozmarine për të zvogëluar celulitin

Një përzierje e këtyre vajrave përmirëson qarkullimin dhe zvogëlon shfaqjen e lëkurës së pabarabartë.

Sasia e përbërësit                                                                                                      

Vaj esencial i rozmarinës 5 pika

Vaj esencial i rrëshirës Benzoin 5 pika

Vaj esencial i buckthorn 5 pika

Vaj esencial limoni 5 pika

Vaj mbajtës 4 lugë çaji

Udhëzimet për përgatitjen

 1. Vendosni të gjithë përbërësit në një kavanoz qelqi të errët 20 ml.
 2. Mbylleni atë dhe shkundeni atë për të kombinuar përbërësit.
 3. Nëse është e nevojshme, vendosni përzierjen e lugës 1 në pëllëmbën e dorës dhe masazhoni vendin e lënduar.

3. Përzierje me vaj esencial reuzmarin dhe vaj kokosi

Përdorni këtë përzierje për të zvogëluar shfaqjen e parregullsive dhe shenjave të padëshiruara në lëkurë.

Sasia e përbërësit                                                                                                      

Vaj esencial i rozmarinës 10 pika

Bartja e vajit të kokosit 1 filxhan

Udhëzimet për përgatitjen

 1. Në një kavanoz me përafërsisht 2,5 dl përzieni përbërësit.
 2. Vendosni masën e dëshiruar të përzierjes në pëllëmbët tuaja dhe masazhoni direkt zonat ku janë shfaqur shenjat e shtrirjes.
 3. Vazhdoni të masazhoni butësisht lëkurën për minuta 30 për thithjen.

4. Një përzierje e vajit esencial të rozmarinës dhe gjalpit shi për të zvogëluar venat me variçe

Kjo përzierje ndihmon në qarkullimin dhe uljen e shfaqjes së venave me variçe.

përbërës                                                      sasi                                                                                    

Vaj esencial i rozmarinës 10 pika

Vaj esencial borziloku 10 pika

Vaj esencial grejpfrut 5 pika

Vaj esencial i barbarozës 5 pika

Gjalpë shea. Gota

Mbajtja e gotave me vaj kokosi

Mbajtja e gotave të vajit të jojobës

Vitaminë e lëngshme E 1 tbsp

Udhëzimet për përgatitjen

 1. Në një tigan të dyfishtë mbi nxehtësinë e mesme, shkrini gjalpin shi dhe vajin e kokosit.
 2. Dil nga zjarri.
 3. Shtoni përbërës të tjerë (vaj jojoba, vitaminë E të lëngshme dhe vajra esencialë).
 4. Lejo që përzierja të ftohet për orë 1-2 derisa të jetë e bardhë dhe gjysmë e ngurtë.
 5. Me një mikser dore, përzieni përzierjen derisa të bëhet një krem ​​trupi i butë dhe i shkumëzuar (rreth 10 minuta).
 6. Aplikoni qumështin e trupit lart, në drejtim të zemrës për të rritur qarkullimin (p.sh. nëse doni të masazhoni këmbët, aplikoni qumësht në drejtim të gjunjëve, nëse masazhoni dore, atëherë aplikojeni në drejtim të shpatullave).
 7. Ruani produktin në një kavanoz në temperaturën e dhomës. Mos e lini në një vend të lagësht dhe të ndritshëm për të mos lejuar që të shkrihet. Nëse ekspozimi ndaj burimit të dritës është i pashmangshëm, mbajeni në frigorifer.
 8. Ky qumësht i trupit mund të zgjasë për muaj 6.

Këshilla: Rekomandohet që të shmangni përdorimin e këtij produkti gjatë gjumit, pasi vajrat esencialë mund të shkaktojnë gjumë intermittent.

Vaj esencial i rozmarinës në banja (përmirëson gjendjen shpirtërore dhe lehtëson dhimbjet e muskujve)

I holluar me vaj zgarë dhe i përdorur në banjot, ky vaj esencial ka veti detoksifikuese, të cilat mund të ndihmojnë në rritjen e imunitetit. Vaji esencial i rozmarinës stimulon trupin të dëbojë materialet e mbeturinave më shpejt dhe të qetësojë problemet e tretjes. Karakteristikat e saj analgjezike dhe anti-inflamatore e bëjnë atë ideal për lehtësimin e dhimbjeve të muskujve.

1. Banjë aromaterapie me një përzierje të vajrave esencialë për ngritjen e humorit

Nëse përdorni këtë përzierje do të keni një ndjenjë të kënaqësisë dhe qetësisë.

përbërës                                                sasi                                                                                                      

Vaj esencial i rozmarinës 4 pika

Vaj esencial bergamot 3 pika

Vaj esencial i shisheve 3 pika

Vaj mbajtës 1 tbsp

Udhëzimet për përgatitjen

 1. Vendosni të gjithë përbërësit në një gotë të errët ose shishe plastike 15 ml.
 2. Mbylleni atë dhe shkundeni atë për të kombinuar përbërësit.
 3. Zhytni përzierjen në ujë të ngrohtë.
 4. Ruani pjesën tjetër në një vend të errët dhe të freskët, jashtë një banjo të lagur.

2. Përzierje me vaj esencial të rozmarinës si banjë për lehtësimin e dhimbjes

Përdorni këtë përzierje për të lehtësuar dhimbjet e muskujve dhe nyjeve.

përbërës                                              sasi                                                                                                      

Vaj esencial i rozmarinës 2 pika

Vaj esencial livando 2 pika

Vaj esencial marjoram 2 pika

Udhëzimet për përgatitjen

 1. Vendosni të gjithë përbërësit në një gotë të errët 10 ml ose shishkë plastike.
 2. Mbylleni atë dhe shkundeni atë për të kombinuar përbërësit.
 3. Thith në ujë të ngrohtë.
 4. Llokoçis ujin, të cilit i keni shtuar përzierjen e vajit.
 5. Merrni në vaskë dhe shijoni ndjenjën e lehtësimit të dhimbjes.
 6. Ruani pjesën tjetër të përzierjes në një vend të freskët dhe të errët. Mos e ruani në një vend me lagështi siç është një banjë.

Përdorimi i vajit esencial të rozmarinës në kozmetikë (zvogëlon papërsosmëritë e lëkurës dhe promovon rritjen e flokëve)

Në produktet kozmetike për kujdesin e flokëve, vaji esencial i rozmarinës dhe vetitë e tij stimulojnë folikulat, duke i bërë flokët më të gjatë dhe më të fortë, duke ngadalësuar humbjen e pigmentit, duke parandaluar humbjen e flokëve, hidratimin e kokës së thatë, zvogëlimin e sasisë së zbokthit. Karakteristikat antimikrobike, antiseptike, astringente, antioksiduese e bëjnë këtë vaj esencial një përbërës të rëndësishëm në produktet për kujdesin e lëkurës që synon të vdes, madje edhe duke trajtuar lëkurën e thatë ose vajore, ekzemën, inflamacionin dhe aknet. Efektive për të gjitha llojet e lëkurës, ky vaj mund të jetë një përbërës në sapunët, larjet e fytyrës, maskat për fytyrën, tonerët dhe kremrat, duke shtrënguar lëkurën gjatë mbajtjes së saj të hidratuar, duke i dhënë asaj një shkëlqim pa gjurmë të padëshiruara.

1. Përzierje me vaj esencial të rozmarinës dhe xhel për zvogëlimin e akneve

Përdoreni këtë përzierje për të qetësuar lëkurën e thatë, të irrituar dhe të ndezur.

përbërës                                                           sasi                                                                                                        

Vaj esencial i rozmarinës 6 pika

Xhel aloe vera 1 tbsp

Udhëzimet e përgatitjes

 1. Vendosni xhelin e aloe verës në një tas.
 2. Lyeni vajin esencial të rozmarinës me një lugë.
 3. Nëse është e nevojshme, aplikoni një xhel në fytyrën tuaj në një shtresë të hollë. Para së gjithash, lani duart.
 4. Lini xhel 10-15 minuta përpara se të shpëlarje.
 5. Për rezultate më të mira, rekomandohet përdorimi i përzierjes çdo ditë.

2. Përzierje me vaj esencial të rozmarinës dhe vajin e farës së rrushit për lëkurën e prirur ndaj akneve

Përdoreni këtë përzierje për të zvogëluar parregullsitë dhe acarimin në lëkurën e fytyrës.

përbërës                                                              sasi                                                                                                      

Vaj esencial i rozmarinës 2 pika

Bartja e vajit të farës së rrushit 1 lugë

Udhëzimet e përgatitjes

 1. Në një shishe qelqi 5 ml, përzieni vajin e farës së rrushit dhe vajin esencial të rozmarinës.
 2. Përdorni gishtat ose një furçë të përshtatshme për të aplikuar vajin në një vend problematik në lëkurë.
 3. Kjo përzierje është mjaft e butë për t’u përdorur çdo ditë.

3. Përzierje me vaj esencial të rozmarinës dhe vajin e pluhurit për të forcuar flokët

Kjo përzierje i jep flokëve tuaj elasticitetin dhe e bën atë më të fortë.

përbërës                                                          sasi                                                                                                      

Vaj esencial i rozmarinës 4-5 pika

Bartja e vajit të kokosit 2 lugë çaji

Vaj pluhur 2 lugë çaji

Udhëzimet për përgatitjen

 1. Në një tigan të vogël mbi nxehtësi të ulët për 1-2 minuta, shkrini vajin e arrës së arrës së arrës së arrës së arrës së arrës dhe arrës së arrës deri sa të jetë e ngrohtë sa të preket. (Sigurohuni që vaji të mos nxehet ose të vlojë.)
 2. Hiqeni tiganin nga nxehtësia dhe përzieni me një lugë vaj esencial rozmarine.
 3. Me majat e gishtave, masazhojeni përzierjen në lëkurën e kokës.
 4. Prisni 15 minuta para shpëlarjes.
 5. Ju mund ta aplikoni përzierjen një herë në javë ose çdo ditë të tretë.

4. Vaj esencial i rozmarinës dhe vaji i arrës së arrës së kokosit për shenjat e shtrirjes

Duke aplikuar këtë përzierje ju mund të zvogëloni shfaqjen e plagëve dhe shenjave të padëshiruara në lëkurë.

përbërës                                                              sasi                                                                                                      

Vaj esencial i rozmarinës 3-4 pika

Bartja e vajit të kokosit 4 lugë

Udhëzimet për përgatitjen

 1. Kombinoni të gjithë përbërësit në një shishe ml të errët 60 ml ose shishe plastike.
 2. Mbylleni dhe shkundni mirë.
 3. Nëse është e nevojshme, aplikoni përzierjen në një zonë problematike në lëkurë.
 4. Kjo përzierje është mjaft e butë, kështu që mund ta përdorni 2-3 herë në ditë.

5. Serum vaj esencial i rozmarinës për rritjen e flokëve

Kjo përzierje stimulon rritjen e shëndetshme të flokëve në një mënyrë natyrale.

përbërës                                                         sasi                                                                                                      

Vaj esencial i rozmarinës 8 pika

Vaj esencial livando 6 pika

Vaj esencial i urtë 3 pika

Vaj bajame 50 ml

Udhëzimet për përgatitjen

 1. Në një gotë të errët ose shishe plastike 50 ml, përzieni të gjithë përbërësit.
 2. Mbylleni atë dhe shkundeni atë për të kombinuar përbërësit.
 3. Aplikoni serum në flokë dhe kokë, sipas nevojës. Ju mund të përdorni një furçë ose krehër për të aplikuar serumin në mënyrë të barabartë.
 4. Ju mund ta përdorni serumin çdo ditë ose çdo ditë tjetër pas dushit për të rritur rritjen e flokëve.

6. Përzierje me vaj esencial të rozmarinës si maskë për të stimuluar rritjen e flokëve

Kjo përzierje i bën flokët tuaj të harlisur dhe të hidratuar.

përbërës                                                          sasi                                                                                                      

Vaj esencial i rozmarinës 6 pika

Bartja e vajit të kokosit 1 lugë çaji

Mjaltë 1 tbsp

Vezë 1 copë

Udhëzimet për përgatitjen

 1. Vendosni të gjithë përbërësit në një enë.
 2. Skuqini ato derisa përzierja të jetë e qetë.
 3. Nëse është e nevojshme, aplikoni përzierjen në flokët tuaj dhe prisni për minuta 30-60.
 4. Shpëlajeni maskën me ujë të ngrohtë dhe thajini flokët në mënyrë natyrale (pa tharëse flokësh). Përndryshe, ju mund ta thani atë me ajrin e ftohtë të tharëse flokësh.
 5. Kjo maskë mund të përdoret një herë në ditë për të rritur rritjen dhe cilësinë e flokëve.

7. Shampo stimuluese për rritjen e flokëve

Kjo përzierje stimulon rritjen e flokëve me shkëlqim dhe të shëndetshëm dhe rikthen ngjyrën e saj natyrale.

përbërës                                                       sasi                                                                                                      

Vaj esencial i rozmarinës 10 pika

Bartja e vajit të kokosit 1 lugë çaji

Pluhur shafran i Indisë 1 tsp

Gjethe hithre 2-3 tufa

Uthull molle 1 filxhan

Sode buke 1 tbsp

Udhëzimet për përgatitjen

 1. Thithini gjethet e hithrës në ujë të valë.
 2. Prisni që të ftohet para se të kullojë ujin.
 3. Shtoni përbërësit e tjerë në këtë çaj hithre dhe kombinoni gjithçka mirë.
 4. Nëse është e nevojshme, shampo flokët e lagur me këtë.
 5. Ju prisni minuta 2-5 që flokët tuaj të thithin shampon.
 6. Shpëlani flokët.

8. Serum hidratues me vaj esencial të rozmarinës për një rritje më të mirë të njollave

Për vetullat më të fortë, përdorni këtë përzierje.

përbërës                                                   sasi                                                                                                      

Vaj esencial i rozmarinës 1 pikë

Vaj esencial livando 1 pikë

Vaj esencial kedri 1 pikë

Udhëzimet për përgatitjen

 1. Vendosni të tre vajrat në bojë për vetulla.
 2. Për të kombinuar përbërësit rrotulloni furçën e bojë për vetulla. (Shmangni lëvizjen e furçës lart dhe poshtë për të parandaluar hyrjen dhe kullimin e ajrit të produktit.)
 3. Nëse është e nevojshme, aplikoni bojë për vetulla në vetullat me lëvizje të lehta nga poshtë lart.
 4. Vajrat thelbësorë do t'i japin bojë për vetulla tuaj një aromë të këndshme dhe do të zgjasin jetën e tij të raftit duke zvogëluar sasinë e baktereve që grumbullohen në shishe.

rekomandim

Rekomandohet përdorimi i vajrave organikë, pasi që produkti përfundimtar aplikohet afër pjesëve të ndjeshme.

Shtë shumë e rëndësishme të theksohet se asnjë vaj esencial nuk është aplikuar ndonjëherë në sy, veshë ose hundë.

9. Përzierje me vaj esencial të rozmarinës si një vaj hidratues për rritjen e shëndetshme të mjekrës

Kjo përzierje do të inkurajojë një rritje të shëndetshme dhe më të dendur të flokëve të fytyrës pa shkaktuar acarim të lëkurës.

përbërës                                                     sasi                                                                                                      

Vaj esencial i rozmarinës 6 pika

Vaj esencial livando 6 pika

Bartja e vajit të jojobës 15 ml

Vaj kokosi transportues 15 ml

Udhëzimet për përgatitjen

 1. Kombinoni vajrat bartës në një gotë të errët 30 ml ose shishe plastike.
 2. Shtoni vajra esencialë.
 3. Mbyllni shishen dhe shkundni përzierjen butësisht.
 4. Nëse është e nevojshme, aplikoni pak vaj në pëllëmbën e dorës, fërkojeni dhe aplikoni në mjekër.
 5. Kjo formulë mund të aplikohet çdo ditë.

10. Përzierje me vaj esencial të rozmarinës për të rikthyer pigmentin në qimet gri

Kjo përzierje rikthen ngjyrën në flokë të errët natyralisht.

përbërës                                                       sasi                                                                                                      

Vaj esencial i rozmarinës 7-10 pika

Uji 3 gota

Glicerinë bimore 1 lugë çaji

Udhëzimet për përgatitjen

 1. Vendosni të gjithë përbërësit në një shishe plastike dhe përzieni.
 2. Para se të aplikoni këtë produkt, lani flokët me shampo, aplikoni një kondicioner dhe pije.
 3. Aplikoni vaj esencial të Rosemary në flokët tuaj dhe prisni për 1 minuta.
 4. Shpëlani flokët mirë me ujë të ftohtë.

vëmendje:

Mos e përdorni këtë produkt në flokë me ngjyra të lehta pasi mund ta errësojë atë.

11. Përzierje me vaj esencial të rozmarinës si maskë për të stimuluar qarkullimin e fytyrës

Kjo përzierje mund të përmirësojë qarkullimin e fytyrës, duke e bërë lëkurën të rinovohet dhe rrezatuese.

përbërës                                                         sasi                                                                                                      

Vaj esencial i rozmarinës 10-15 pika

Trëndafil absolut 10-15 pika

Gota mjalti

Udhëzimet për përgatitjen

 1. Kombinoni të gjithë përbërësit në një kavanoz qelqi të errët me një kapak hermetik.
 2. Lëreni enën në një vend të ngrohtë dhe të errët për 2-3 të Dielën.
 3. Në një tigan me dy dyshe mbi nxehtësinë e ulët, ngrohni tiganin që përmban përzierjen.
 4. Udhëzime për përdorim: Lani më parë fytyrën dhe duart, më pas aplikoni përzierje në fytyrë, duke u siguruar që të mos bien në kontakt me sytë.
 5. Lëreni maskën për minuta të 10-15. Mjalti do të stimulojë qarkullimin.
 6. Shpëlajeni mirë maskën dhe aplikoni hidratuesin sipas dëshirës suaj.

koment

Kjo faqe përdor Akismet për mbrojtjen e spamit. Mësoni se si trajtohen të dhënat e komenteve.