fbpx

xhenxhefil

1404929. zmadhuar

Përshkrimi dhe habitati: Xhenxhefili është një bimë shumëvjeçare e drejtë, e cila arrin një lartësi deri në 1 m. Shtë një bimë tropikale që mund të gjendet në Azinë Lindore dhe Australi. Vende si India dhe Kina janë prodhuesit më të mëdhenj të xhenxhefilit. Rizoma e saj e madhe tubulare (pemë nëntokësore) është pjesë e një bime që përdoret për qëllime medicinale.

Xhenxhefili tani është rritur në shumicën e vendeve tropikale dhe subtropikale, dhe origjina e saj është e panjohur.

Pjesë të bimës për përdorim: Përdoret një rizom i freskët dhe i tharë.

Përfitimet e xhenxhefilit dhe përdorimi i tij për qëllime terapeutike

Xhenxhefili është përdorur për mijëra vjet për përgatitjen e ushqimit dhe në mjekësinë popullore.

Prej kohësh është përdorur për të trajtuar të përzierat. Shkenca ka konfirmuar përdorimin e xhenxhefilit si një ilaç natyral për të përzierat dhe kushtet e lidhura me to, siç janë të përzierit në mëngjes dhe të përzierat gjatë udhëtimit.

Xhenxhefili përmban shumë elementë anti-kërpudhorë që e bëjnë atë një barishte popullore për trajtimin e këmbës atletike.

Studimet kanë treguar që rrënja e xhenxhefilit ndalon prodhimin e citokineve që shkaktojnë inflamacion. Prandaj, përdorimi i tij për të trajtuar inflamacionin në mjekësinë tradicionale po bëhet gjithnjë e më popullore.

Xhenxhefili përdoret gjithashtu në mjekësinë tradicionale për të stimuluar oreksin, stimuluar djersitjen dhe luftuar erën e trupit.

Një përdorim tjetër popullor i xhenxhefilit është në trajtimin e dhimbjeve të nyjeve, veçanërisht kushteve që vijnë nga qarkullimi i dobët.

Xhenxhefili kontribuon në shëndetin e zemrës. Shtë treguar se ngadalëson prodhimin e kolesterolit të keq dhe triglicerideve në mëlçi dhe parandalon mpiksjen e trombociteve dhe grumbullimin në enët e gjakut, e cila shoqërohet me aterosklerozë dhe mpiksjen e gjakut.

Rrënja e xhenxhefilit përdoret për të trajtuar çrregullimet gastrointestinale si bloating, dispepsi dhe diarre. Hasshtë treguar gjithashtu se zvogëlon intensitetin e ngërçeve menstruale.

Rrënja e xhenxhefilit përdoret gjithashtu për të trajtuar disa nga simptomat e ftohjes dhe gripit, të tilla si rrallimi i hollimit dhe trajtimi i dridhjes.

Kolla, astma, halitoza, ethet, sinusiti, ngërçet menstruale dhe karrocat janë kushte që trajtohen me xhenxhefil në mjekësinë popullore.

Xhenxhefili është gjithashtu një ilaç natyral popullor për urth.

Rrënjë xhenxhefili / Radix Ziniber officinale / gramë 60

Dozimi për qëllime terapeutike

Xhenxhefili është në dispozicion si një barishte e freskët, ose rrënjë e tharë, në tableta, kapsula, pluhur ose si çaj.

Dozat e zakonshme ditore janë:

Rrënjë e freskët e xhenxhefilit: 9 g rrënjë xhenxhefili të thatë çdo ditë. Kjo mund të merret si çaj ose në pasta. Merrni feta të hollë 5-6 xhenxhefil të freskët dhe thithini në ujë të nxehtë për minuta 30 për të marrë çaj xhenxhefili të freskët.

Rrënjë e thatë xhenxhefil: 150-300 mg rrënjë xhenxhefili mund të merret tre herë në ditë në formë kapsule ose pluhuri.

Rrënja e thatë e xhenxhefilit mund të përdoret gjithashtu për çaj. Një lugë çaji pluhur i tharë mund të shtohet rreth gjysmë litër ujë të nxehtë, të lënë për 30 minuta, pas së cilës do të merrni çaj.

Tabletat dhe kapsulat zakonisht vijnë në doza të 150mg-500mg.

Efektet anësore të mundshme të xhenxhefilit

Gratë shtatzëna duhet të jenë të kujdesshëm me xhenxhefilin për shkak të mundësisë së shkaktimit të kontraktimeve të mitrës.

Xhenxhefili gjithashtu është treguar se ndërhyn (ndikon në thithjen) e hekurit dietik dhe vitaminave që prishen në yndyrna.

Dhimbja e barkut është një efekt anësor i zakonshëm i marrjes së dozave të mëdha të xhenxhefilit. Kjo barishte mund të përmirësojë veprimin e holluesve të gjakut, barbiturates, beta bllokuesit, insulinës dhe ilaçeve të tjera të diabetit.

Për shkak se hollon gjakun, xhenxhefili nuk duhet të përdoret para operacionit.

koment

Kjo faqe përdor Akismet për mbrojtjen e spamit. Mësoni se si trajtohen të dhënat e komenteve.