fbpx

Si është bërë çaji i prishur?

Teaj nga rrënojat e Sarajevës
Si të pini çaj shkatërrimtar

Uinaji i prishur

Koha e përgatitjes 1 orë dhe minuta 2

Gatuani për 5 minuta

përgatitja e çajit të prishjes hapi 2

Derdhni një lugë gjelle gërmadhë me gjysmë litër ujë të ftohtë dhe lëreni të ziejë dhe gatuajeni për 5 minuta.

Lëreni të qëndrojë për 45 deri në 60 minuta

Uinaji i prishur

Hiqeni nga nxehtësia dhe lëreni të qëndrojë 45 deri në 60 minuta. Tendosni dhe pini 3 decilitër çaj 1 herë në ditë.

Efektet shëruese të çajit të prishjes

Rujevina përdoret kundër diarresë, kundër ndihmon me periodontitin. Teaji përdoret gjithashtu për problemet me hemorroide. Mund të përdoret kundër infeksioneve të traktit urinar për të ndihmuar në problemet e veshkave.
Për infeksione më të forta dhe më të vazhdueshme të traktit urinar, përdorni E-Drops.

Ju mund të merrni çaj dhe pika nga gërmadha në Farmacitë Bimore Aromatica në Sarajevë ose ne i dërgojmë me postë në të gjitha pjesët e Bosnjës dhe Hercegovinës.

Recetë për bukë hikërror dhe miell misri

bukë misri hikërror

Recetë për hikërror dhe bukë miell misri

Mirjana Hasanagić
Për këtë bukë të shijshme pa maja, nuk kam nevojë për shumë aftësi gatimi, dhe receta do të vlerësohet nga amviset me përvojë gjithashtu.
Ju duhet një tigan më i thellë që mund të jetë gjithashtu në furrë ose një tigan më i vogël.
Për suksesin e garantuar, përdorni përbërës me cilësi siç është mielli nga mulli i Raić, të cilin mund t’i merrni në Aromatica.
Koha Prep 1 hr
Koha e gatimit 20 minuta
Total Time 2 hrs 20 minuta
Kurs Dish Side
kuzhinë Mesdhetar
servings 4 persona
Kalori 300 kcal

Pajisje

 • sobë
 • Një tigan që mund të jetë gjithashtu në furrë ose një tigan të vogël
 • Nja dy pjata

Përbërësit
  

 • 1.5 gota miell misri nga mulliri integral
 • 1.5 gota miell hikërror nga mulli integral
 • 2 teaspoons pluhur pjekje
 • 1 lugë çaji soli det ose Himalayan
 • 1 / 2 gota luka copëtuar imët
 • 1 copë piper djegës për shije
 • 1 kupë misër i ri mund të jetë i ngrirë ose i konservuar
 • 2 copë jaja ulupana
 • 1 3 / 4 gota JOGURTA likuid
 • 4 lugë gjalpë një pjesë mund të zëvendësohet me yndyrë

Udhëzime
 

 • Ngrohni furrën në 450 gradë.
 • Përziejini mirë miellin e misrit dhe hikërror, pluhurin për pjekje dhe kripën, qepën dhe piperin.
 • Në një tas tjetër, përzieni vezët, kosin ose kefirin. Shtoni qepë të copëtuar, piper të nxehtë dhe thelpinj misri.
 • Ngroheni vetëm dy lugë gjalpë dhe përzieni me vezë dhe qumësht të thartë.
 • Dy lugët e tjera të gjalpit ose yndyrës janë shkrirë në tigan derisa të fillojë të ziejë.
  Ndërsa gjalpi ose yndyra po shkrihet në tigan, përzieni të gjithë përbërësit në një tas.
 • Kur gjithçka është e përzier mirë, derdhni utava në të cilën gjalpi ose yndyra po zien.
 • Kores duhet të formohet menjëherë.
 • Piqeni në furrë për rreth një minutë dhe transferojeni në furrë. Piqeni në furrë për 25 deri 30 minuta të tjera.
 • Kur buka të jetë pjekur, le të qëndrojë edhe për gjashtëdhjetë minuta para se të prerë dhe shërbehet.

Shënimet

Pleasant!
Farmacia bimore Aromatica ofron një përzgjedhje të miellit integral të bluar nga mulliri Raščić.
Lakër, misër, thekër, elb dhe miell mulli gruri në Sarajevë në Aromatica.
Fotografia e miellit të hikërror
Keyword hikërror, miell hikërror, miell integral, miell misri, recetë për bukë hikërror

Produkte të farmacisë bimore Elixir në Sarajevë

Elixir Kapi Farmaci Bimore Aromatica Sarajevo

Jemi të kënaqur të njoftojmë që Farmacia Bimore Aromatica në Sarajevë ofron të gjitha produktet Elixir.

Elixir Sarajevo

 

Me cilësinë e saj, kompania Elixir është vendosur në tregun e Bosnjës si një nga prodhuesit kryesorë të pikave dhe tretësirave të bimëve.

Elixir Sarajevo

Cilët produkte të Elixir mund të blihen në Farmaci Aromatica Herbale?

Mund të jetë që, për shkak të kërkesës së lartë, për momentin nuk kemi një produkt Elixir në magazinë, por përgjithësisht në Aromatika mund të gjeni një linjë të plotë të këtyre produkteve.

A ka lloje të tjera të pikave të bimëve në Aromatics?

Aromatica gjithashtu ofron një gamë të plotë Herbamed Husino bie, si dhe E-Kapi nga Dr Enes Hasanagić. Ne gjithashtu mbajmë një shumëllojshmëri të pikave të bimëve dhe tinkturave nga prodhuesit e tjerë.

https://biljna-apoteka.ba/proizvod/eliksir-kapi-sarajevo-50-ml/

I famshëm dhe i njohur Ramslin Kapi karafil të hudhrave të egra mund të merren në tre pako të ndryshme 50ml, 100ml dhe 200ml. 

Shikoni shfaqjen e plotë televizive Zone të Shëndetit në lidhje me pikat e Ramslin dhe efektet e dobishme të srems.

Elixir bie:

 • 🌿 Për stomakun
 • Bimë bimore nga gërmadha
 • 🌿 Për shpinë
 • Drops pika bimore të hithrës ose hithrës
 • 🌿 Për gjëndrën tiroide
 • 🌿 Zemra bie
 • Drops Pika qetësuese
  Drop Elixir rënie femër
 • Elixir për mushkëri dhe bronke
 • 🌿 Për venat
 • 🌿 Për prostatën
 • 🌿 Për migrenë
 • 🌿 Për dhjamin
 • Drops Pika e mëlçisë

Krem eliksir:

 • 🌿 Për psoriasis
 • 🌿 Për rrudhat
 • 🌿 Për njollat ​​dhe freckles

Vaj esencial i rozmarinës

Vaj esencial i rozmarinës

Vaj esencial i rozmarinës - Farmaci bimore Aromatica Sarajevo

Kur përdoret si shpërndarës, vaji esencial i rozmarinës zvogëlon stresin dhe lodhjen, stimulon funksionin e traktit respirator.

Në masazh, ky vaj esencial lehtëson tretjen, heq fryrjen, ngërçet dhe kapsllëkun dhe stimulon qarkullimin.

Si banjë, vaji esencial i rozmarinës forcon sistemin imunitar, ndihmon trupin të eliminojë më lehtë materialet e mbeturinave dhe lehtëson dhimbjet e muskujve.

Në kozmetikë, ky vaj esencial qetëson inflamacionin, stimulon rritjen e flokëve dhe i bën flokët dhe lëkurën më të ri.

Një kujtesë për përfitimet e vajit esencial të rozmarinës

Vaji esencial i rozmarinës është një vaj që forcon trupin, eliminon bakteret e dëmshme, përmirëson përqendrimin, qetëson organet tretëse dhe lehtëson dhimbjet e muskujve. Mund të përdoret në produkte të shumta për kujdesin e trupit, nga produktet e kujdesit për lëkurën dhe flokët e deri te produktet e aromaterapisë. Këtu do t'ju japim receta natyrale lokale që përfitojnë nga vajrat thelbësorë të rozmarinës.

Vaj esencial i rozmarinës si freskues hapësinor në një difuzues ose llak (lehtëson dhimbjen e sinusit, përmirëson përqendrimin dhe jep energji)

Në aromaterapinë, vaji esencial i rozmarinës përmirëson gatishmërinë, eliminon gjendjen e keqe dhe rrit përqendrimin. Aroma e këtij vaji esencial stimulon oreksin, dhe dihet gjithashtu që ul nivelet e hormoneve të dëmshme të stresit të lëshuara gjatë momenteve të tensionit. Inhalimi i vajit esencial të rozmarinës forcon imunitetin duke stimuluar aktivitetin e antioksidantëve, të cilët luftojnë sëmundjen e radikalit të lirë.

1. Vaji esencial i rozmarinit përzihet për fytyrën e çiftëzimit për frymëmarrje më të lehtë

Përdoreni këtë përzierje për të pastruar traktin e frymëmarrjes dhe për të lehtësuar pengimin e fytit dhe hundës.

Sasia e përbërësit     

Vaj esencial i rozmarinës 5 pika

Vaj esencial i rrëshirës së temjanit 5 pika

Vaj esencial pishe 5 pika

Vaj esencial grejpfrut 5 pika

Vaj transportuesi 1 lugë çaji (15ml)

Udhëzimet për përgatitjen

 1. Vendosni të gjitha vajrat esencialë në një shishe ml të errët 15 me një pikatore.
 2. Pastroni plotësisht fytyrën tuaj.
 3. Vlim gota 3 me ujë të distiluar ose të filtruar.
 4. Hiqeni ujin nga zjarri, silleni në një tas dhe lëreni të qëndrojë për 5 minuta.
 5. Shtoni një pikë 1 të përzierjes së vajit esencial në ujin akoma avullues.
 6. Lereni tavën mënjanë për 10 minuta.
 7. Rrokullisni një peshqir të madh mbi kokën, supet dhe tas.
 8. Mbështetet në mënyrë që fytyra juaj të jetë 25-30 cm larg nga tigani me ujë dhe vajra esencialë.
 9. Sigurohuni që sytë tuaj të jenë të mbyllur sepse vaji mund të shkaktojë acarim.
 10. Bëni frymë hundës dhe jashtë në gojën tuaj. Në këtë mënyrë do të shpëtoni nga kapsllëku, zhulja, pezmatimi, kruajtja dhe simptomat e tjera të ftohjes dhe alergjive.

2. Hapësirë ​​freskuese për hapësirën esenciale të rozmarinës për të mbajtur mend dhe përqendruar

Përdorni një përzierje të këtyre vajrave thelbësorë për të qëndruar zgjuar dhe të përqendruar, veçanërisht gjatë mësimit.

Sasia e përbërësit 

Vaj esencial i rozmarinës 6 pika

Vaj esencial limoni 3 pika

Vaj esencial livando 3 pika

Lajthë shtrigash 1 tbsp

Gota me ujë të distiluar

Udhëzimet për përgatitjen

 1. Derdhni hamamelitë në një shishkë qelqi të errët 120 ml me llak.
 2. Shtoni të gjitha vajrat thelbësorë.
 3. Shkundni butësisht shishën për të kombinuar të gjithë përbërësit.
 4. Shtoni ujë të distiluar.
 5. Shkundni fuqishëm.
 6. Spërkatni përzierjen në dhomën ku ndodheni për të përmirësuar kujtesën dhe përqendrimin.

3. Përzierje me vaj esencial të rozmarinës në një shpërndarës të energjisë

Kjo përzierje stimulon aktivitetin fizik dhe parandalon të ndjeheni të lodhur.

Sasia e përbërësit 

Vaj esencial i rozmarinës 4 pika

Vaj esencial grejpfrut 4 pika

Vaj esencial gëlqere 4 pika

Udhëzimet për përgatitjen

 1. Shtoni të gjitha vajrat thelbësorë në shishkën e qelqit 2 ml.
 2. Shkundni shishen për të kombinuar përbërësit.
 3. Sipas udhëzimeve të prodhuesit, shtoni numrin e duhur të pikave në shpërndarës.

Përdorimi i vajit esencial të rozmarinës për masazh (zvogëlon dhimbjen, celulitin, shenjat e shtrirjes dhe venat me variçe)

Kur përdoret për masazh, vaji esencial i rozmarinës ka një veti detoksifikuese që lehtëson tretjen, lehtëson bloating, ngërçe dhe kapsllëk. Gjatë masazhit, ky vaj stimulon qarkullimin, gjë që bën që trupi të thithë më mirë lëndët ushqyese nga ushqimi.

1. Përzierje me vaj esencial të rozmarinës për qetësimin e dhimbjes

Përdorni këtë përzierje për të lehtësuar dhimbjet e muskujve dhe nyjeve.

Sasia e përbërësit     

Vaj esencial i rozmarinës 5 pika

Vaj esencial arrëmyshk 5 pika

Vaj esencial livando 5 pika

Vaj mbajtës 1 tbsp

Udhëzimet për përgatitjen

 1. Vendosni të gjithë përbërësit në një shishe të errët.
 2. Mbylleni atë dhe shkundni butësisht për të kombinuar përbërësit.
 3. Merrni lugë çaji të përzierjes 1 dhe masazhoni vendin e lënduar për të paktën 30 minuta për të lejuar që lëkura të përthithet.

2. Përzierje masazhi me vaj esencial rozmarine për të zvogëluar celulitin

Një përzierje e këtyre vajrave përmirëson qarkullimin dhe zvogëlon shfaqjen e lëkurës së pabarabartë.

Sasia e përbërësit                                                                                                      

Vaj esencial i rozmarinës 5 pika

Vaj esencial i rrëshirës Benzoin 5 pika

Vaj esencial i buckthorn 5 pika

Vaj esencial limoni 5 pika

Vaj mbajtës 4 lugë çaji

Udhëzimet për përgatitjen

 1. Vendosni të gjithë përbërësit në një kavanoz qelqi të errët 20 ml.
 2. Mbylleni atë dhe shkundeni atë për të kombinuar përbërësit.
 3. Nëse është e nevojshme, vendosni përzierjen e lugës 1 në pëllëmbën e dorës dhe masazhoni vendin e lënduar.

3. Përzierje me vaj esencial reuzmarin dhe vaj kokosi

Përdorni këtë përzierje për të zvogëluar shfaqjen e parregullsive dhe shenjave të padëshiruara në lëkurë.

Sasia e përbërësit                                                                                                      

Vaj esencial i rozmarinës 10 pika

Bartja e vajit të kokosit 1 filxhan

Udhëzimet për përgatitjen

 1. Në një kavanoz me përafërsisht 2,5 dl përzieni përbërësit.
 2. Vendosni masën e dëshiruar të përzierjes në pëllëmbët tuaja dhe masazhoni direkt zonat ku janë shfaqur shenjat e shtrirjes.
 3. Vazhdoni të masazhoni butësisht lëkurën për minuta 30 për thithjen.

4. Një përzierje e vajit esencial të rozmarinës dhe gjalpit shi për të zvogëluar venat me variçe

Kjo përzierje ndihmon në qarkullimin dhe uljen e shfaqjes së venave me variçe.

përbërës                                                      sasi                                                                                    

Vaj esencial i rozmarinës 10 pika

Vaj esencial borziloku 10 pika

Vaj esencial grejpfrut 5 pika

Vaj esencial i barbarozës 5 pika

Gjalpë shea. Gota

Mbajtja e gotave me vaj kokosi

Mbajtja e gotave të vajit të jojobës

Vitaminë e lëngshme E 1 tbsp

Udhëzimet për përgatitjen

 1. Në një tigan të dyfishtë mbi nxehtësinë e mesme, shkrini gjalpin shi dhe vajin e kokosit.
 2. Dil nga zjarri.
 3. Shtoni përbërës të tjerë (vaj jojoba, vitaminë E të lëngshme dhe vajra esencialë).
 4. Lejo që përzierja të ftohet për orë 1-2 derisa të jetë e bardhë dhe gjysmë e ngurtë.
 5. Me një mikser dore, përzieni përzierjen derisa të bëhet një krem ​​trupi i butë dhe i shkumëzuar (rreth 10 minuta).
 6. Aplikoni qumështin e trupit lart, në drejtim të zemrës për të rritur qarkullimin (p.sh. nëse doni të masazhoni këmbët, aplikoni qumësht në drejtim të gjunjëve, nëse masazhoni dore, atëherë aplikojeni në drejtim të shpatullave).
 7. Ruani produktin në një kavanoz në temperaturën e dhomës. Mos e lini në një vend të lagësht dhe të ndritshëm për të mos lejuar që të shkrihet. Nëse ekspozimi ndaj burimit të dritës është i pashmangshëm, mbajeni në frigorifer.
 8. Ky qumësht i trupit mund të zgjasë për muaj 6.

Këshilla: Rekomandohet që të shmangni përdorimin e këtij produkti gjatë gjumit, pasi vajrat esencialë mund të shkaktojnë gjumë intermittent.

Vaj esencial i rozmarinës në banja (përmirëson gjendjen shpirtërore dhe lehtëson dhimbjet e muskujve)

I holluar me vaj zgarë dhe i përdorur në banjot, ky vaj esencial ka veti detoksifikuese, të cilat mund të ndihmojnë në rritjen e imunitetit. Vaji esencial i rozmarinës stimulon trupin të dëbojë materialet e mbeturinave më shpejt dhe të qetësojë problemet e tretjes. Karakteristikat e saj analgjezike dhe anti-inflamatore e bëjnë atë ideal për lehtësimin e dhimbjeve të muskujve.

1. Banjë aromaterapie me një përzierje të vajrave esencialë për ngritjen e humorit

Nëse përdorni këtë përzierje do të keni një ndjenjë të kënaqësisë dhe qetësisë.

përbërës                                                sasi                                                                                                      

Vaj esencial i rozmarinës 4 pika

Vaj esencial bergamot 3 pika

Vaj esencial i shisheve 3 pika

Vaj mbajtës 1 tbsp

Udhëzimet për përgatitjen

 1. Vendosni të gjithë përbërësit në një gotë të errët ose shishe plastike 15 ml.
 2. Mbylleni atë dhe shkundeni atë për të kombinuar përbërësit.
 3. Zhytni përzierjen në ujë të ngrohtë.
 4. Ruani pjesën tjetër në një vend të errët dhe të freskët, jashtë një banjo të lagur.

2. Përzierje me vaj esencial të rozmarinës si banjë për lehtësimin e dhimbjes

Përdorni këtë përzierje për të lehtësuar dhimbjet e muskujve dhe nyjeve.

përbërës                                              sasi                                                                                                      

Vaj esencial i rozmarinës 2 pika

Vaj esencial livando 2 pika

Vaj esencial marjoram 2 pika

Udhëzimet për përgatitjen

 1. Vendosni të gjithë përbërësit në një gotë të errët 10 ml ose shishkë plastike.
 2. Mbylleni atë dhe shkundeni atë për të kombinuar përbërësit.
 3. Thith në ujë të ngrohtë.
 4. Llokoçis ujin, të cilit i keni shtuar përzierjen e vajit.
 5. Merrni në vaskë dhe shijoni ndjenjën e lehtësimit të dhimbjes.
 6. Ruani pjesën tjetër të përzierjes në një vend të freskët dhe të errët. Mos e ruani në një vend me lagështi siç është një banjë.

Përdorimi i vajit esencial të rozmarinës në kozmetikë (zvogëlon papërsosmëritë e lëkurës dhe promovon rritjen e flokëve)

Në produktet kozmetike për kujdesin e flokëve, vaji esencial i rozmarinës dhe vetitë e tij stimulojnë folikulat, duke i bërë flokët më të gjatë dhe më të fortë, duke ngadalësuar humbjen e pigmentit, duke parandaluar humbjen e flokëve, hidratimin e kokës së thatë, zvogëlimin e sasisë së zbokthit. Karakteristikat antimikrobike, antiseptike, astringente, antioksiduese e bëjnë këtë vaj esencial një përbërës të rëndësishëm në produktet për kujdesin e lëkurës që synon të vdes, madje edhe duke trajtuar lëkurën e thatë ose vajore, ekzemën, inflamacionin dhe aknet. Efektive për të gjitha llojet e lëkurës, ky vaj mund të jetë një përbërës në sapunët, larjet e fytyrës, maskat për fytyrën, tonerët dhe kremrat, duke shtrënguar lëkurën gjatë mbajtjes së saj të hidratuar, duke i dhënë asaj një shkëlqim pa gjurmë të padëshiruara.

1. Përzierje me vaj esencial të rozmarinës dhe xhel për zvogëlimin e akneve

Përdoreni këtë përzierje për të qetësuar lëkurën e thatë, të irrituar dhe të ndezur.

përbërës                                                           sasi                                                                                                        

Vaj esencial i rozmarinës 6 pika

Xhel aloe vera 1 tbsp

Udhëzimet e përgatitjes

 1. Vendosni xhelin e aloe verës në një tas.
 2. Lyeni vajin esencial të rozmarinës me një lugë.
 3. Nëse është e nevojshme, aplikoni një xhel në fytyrën tuaj në një shtresë të hollë. Para së gjithash, lani duart.
 4. Lini xhel 10-15 minuta përpara se të shpëlarje.
 5. Për rezultate më të mira, rekomandohet përdorimi i përzierjes çdo ditë.

2. Përzierje me vaj esencial të rozmarinës dhe vajin e farës së rrushit për lëkurën e prirur ndaj akneve

Përdoreni këtë përzierje për të zvogëluar parregullsitë dhe acarimin në lëkurën e fytyrës.

përbërës                                                              sasi                                                                                                      

Vaj esencial i rozmarinës 2 pika

Bartja e vajit të farës së rrushit 1 lugë

Udhëzimet e përgatitjes

 1. Në një shishe qelqi 5 ml, përzieni vajin e farës së rrushit dhe vajin esencial të rozmarinës.
 2. Përdorni gishtat ose një furçë të përshtatshme për të aplikuar vajin në një vend problematik në lëkurë.
 3. Kjo përzierje është mjaft e butë për t’u përdorur çdo ditë.

3. Përzierje me vaj esencial të rozmarinës dhe vajin e pluhurit për të forcuar flokët

Kjo përzierje i jep flokëve tuaj elasticitetin dhe e bën atë më të fortë.

përbërës                                                          sasi                                                                                                      

Vaj esencial i rozmarinës 4-5 pika

Bartja e vajit të kokosit 2 lugë çaji

Vaj pluhur 2 lugë çaji

Udhëzimet për përgatitjen

 1. Në një tigan të vogël mbi nxehtësi të ulët për 1-2 minuta, shkrini vajin e arrës së arrës së arrës së arrës së arrës së arrës dhe arrës së arrës deri sa të jetë e ngrohtë sa të preket. (Sigurohuni që vaji të mos nxehet ose të vlojë.)
 2. Hiqeni tiganin nga nxehtësia dhe përzieni me një lugë vaj esencial rozmarine.
 3. Me majat e gishtave, masazhojeni përzierjen në lëkurën e kokës.
 4. Prisni 15 minuta para shpëlarjes.
 5. Ju mund ta aplikoni përzierjen një herë në javë ose çdo ditë të tretë.

4. Vaj esencial i rozmarinës dhe vaji i arrës së arrës së kokosit për shenjat e shtrirjes

Duke aplikuar këtë përzierje ju mund të zvogëloni shfaqjen e plagëve dhe shenjave të padëshiruara në lëkurë.

përbërës                                                              sasi                                                                                                      

Vaj esencial i rozmarinës 3-4 pika

Bartja e vajit të kokosit 4 lugë

Udhëzimet për përgatitjen

 1. Kombinoni të gjithë përbërësit në një shishe ml të errët 60 ml ose shishe plastike.
 2. Mbylleni dhe shkundni mirë.
 3. Nëse është e nevojshme, aplikoni përzierjen në një zonë problematike në lëkurë.
 4. Kjo përzierje është mjaft e butë, kështu që mund ta përdorni 2-3 herë në ditë.

5. Serum vaj esencial i rozmarinës për rritjen e flokëve

Kjo përzierje stimulon rritjen e shëndetshme të flokëve në një mënyrë natyrale.

përbërës                                                         sasi                                                                                                      

Vaj esencial i rozmarinës 8 pika

Vaj esencial livando 6 pika

Vaj esencial i urtë 3 pika

Vaj bajame 50 ml

Udhëzimet për përgatitjen

 1. Në një gotë të errët ose shishe plastike 50 ml, përzieni të gjithë përbërësit.
 2. Mbylleni atë dhe shkundeni atë për të kombinuar përbërësit.
 3. Aplikoni serum në flokë dhe kokë, sipas nevojës. Ju mund të përdorni një furçë ose krehër për të aplikuar serumin në mënyrë të barabartë.
 4. Ju mund ta përdorni serumin çdo ditë ose çdo ditë tjetër pas dushit për të rritur rritjen e flokëve.

6. Përzierje me vaj esencial të rozmarinës si maskë për të stimuluar rritjen e flokëve

Kjo përzierje i bën flokët tuaj të harlisur dhe të hidratuar.

përbërës                                                          sasi                                                                                                      

Vaj esencial i rozmarinës 6 pika

Bartja e vajit të kokosit 1 lugë çaji

Mjaltë 1 tbsp

Vezë 1 copë

Udhëzimet për përgatitjen

 1. Vendosni të gjithë përbërësit në një enë.
 2. Skuqini ato derisa përzierja të jetë e qetë.
 3. Nëse është e nevojshme, aplikoni përzierjen në flokët tuaj dhe prisni për minuta 30-60.
 4. Shpëlajeni maskën me ujë të ngrohtë dhe thajini flokët në mënyrë natyrale (pa tharëse flokësh). Përndryshe, ju mund ta thani atë me ajrin e ftohtë të tharëse flokësh.
 5. Kjo maskë mund të përdoret një herë në ditë për të rritur rritjen dhe cilësinë e flokëve.

7. Shampo stimuluese për rritjen e flokëve

Kjo përzierje stimulon rritjen e flokëve me shkëlqim dhe të shëndetshëm dhe rikthen ngjyrën e saj natyrale.

përbërës                                                       sasi                                                                                                      

Vaj esencial i rozmarinës 10 pika

Bartja e vajit të kokosit 1 lugë çaji

Pluhur shafran i Indisë 1 tsp

Gjethe hithre 2-3 tufa

Uthull molle 1 filxhan

Sode buke 1 tbsp

Udhëzimet për përgatitjen

 1. Thithini gjethet e hithrës në ujë të valë.
 2. Prisni që të ftohet para se të kullojë ujin.
 3. Shtoni përbërësit e tjerë në këtë çaj hithre dhe kombinoni gjithçka mirë.
 4. Nëse është e nevojshme, shampo flokët e lagur me këtë.
 5. Ju prisni minuta 2-5 që flokët tuaj të thithin shampon.
 6. Shpëlani flokët.

8. Serum hidratues me vaj esencial të rozmarinës për një rritje më të mirë të njollave

Për vetullat më të fortë, përdorni këtë përzierje.

përbërës                                                   sasi                                                                                                      

Vaj esencial i rozmarinës 1 pikë

Vaj esencial livando 1 pikë

Vaj esencial kedri 1 pikë

Udhëzimet për përgatitjen

 1. Vendosni të tre vajrat në bojë për vetulla.
 2. Për të kombinuar përbërësit rrotulloni furçën e bojë për vetulla. (Shmangni lëvizjen e furçës lart dhe poshtë për të parandaluar hyrjen dhe kullimin e ajrit të produktit.)
 3. Nëse është e nevojshme, aplikoni bojë për vetulla në vetullat me lëvizje të lehta nga poshtë lart.
 4. Vajrat thelbësorë do t'i japin bojë për vetulla tuaj një aromë të këndshme dhe do të zgjasin jetën e tij të raftit duke zvogëluar sasinë e baktereve që grumbullohen në shishe.

rekomandim

Rekomandohet përdorimi i vajrave organikë, pasi që produkti përfundimtar aplikohet afër pjesëve të ndjeshme.

Shtë shumë e rëndësishme të theksohet se asnjë vaj esencial nuk është aplikuar ndonjëherë në sy, veshë ose hundë.

9. Përzierje me vaj esencial të rozmarinës si një vaj hidratues për rritjen e shëndetshme të mjekrës

Kjo përzierje do të inkurajojë një rritje të shëndetshme dhe më të dendur të flokëve të fytyrës pa shkaktuar acarim të lëkurës.

përbërës                                                     sasi                                                                                                      

Vaj esencial i rozmarinës 6 pika

Vaj esencial livando 6 pika

Bartja e vajit të jojobës 15 ml

Vaj kokosi transportues 15 ml

Udhëzimet për përgatitjen

 1. Kombinoni vajrat bartës në një gotë të errët 30 ml ose shishe plastike.
 2. Shtoni vajra esencialë.
 3. Mbyllni shishen dhe shkundni përzierjen butësisht.
 4. Nëse është e nevojshme, aplikoni pak vaj në pëllëmbën e dorës, fërkojeni dhe aplikoni në mjekër.
 5. Kjo formulë mund të aplikohet çdo ditë.

10. Përzierje me vaj esencial të rozmarinës për të rikthyer pigmentin në qimet gri

Kjo përzierje rikthen ngjyrën në flokë të errët natyralisht.

përbërës                                                       sasi                                                                                                      

Vaj esencial i rozmarinës 7-10 pika

Uji 3 gota

Glicerinë bimore 1 lugë çaji

Udhëzimet për përgatitjen

 1. Vendosni të gjithë përbërësit në një shishe plastike dhe përzieni.
 2. Para se të aplikoni këtë produkt, lani flokët me shampo, aplikoni një kondicioner dhe pije.
 3. Aplikoni vaj esencial të Rosemary në flokët tuaj dhe prisni për 1 minuta.
 4. Shpëlani flokët mirë me ujë të ftohtë.

vëmendje:

Mos e përdorni këtë produkt në flokë me ngjyra të lehta pasi mund ta errësojë atë.

11. Përzierje me vaj esencial të rozmarinës si maskë për të stimuluar qarkullimin e fytyrës

Kjo përzierje mund të përmirësojë qarkullimin e fytyrës, duke e bërë lëkurën të rinovohet dhe rrezatuese.

përbërës                                                         sasi                                                                                                      

Vaj esencial i rozmarinës 10-15 pika

Trëndafil absolut 10-15 pika

Gota mjalti

Udhëzimet për përgatitjen

 1. Kombinoni të gjithë përbërësit në një kavanoz qelqi të errët me një kapak hermetik.
 2. Lëreni enën në një vend të ngrohtë dhe të errët për 2-3 të Dielën.
 3. Në një tigan me dy dyshe mbi nxehtësinë e ulët, ngrohni tiganin që përmban përzierjen.
 4. Udhëzime për përdorim: Lani më parë fytyrën dhe duart, më pas aplikoni përzierje në fytyrë, duke u siguruar që të mos bien në kontakt me sytë.
 5. Lëreni maskën për minuta të 10-15. Mjalti do të stimulojë qarkullimin.
 6. Shpëlajeni mirë maskën dhe aplikoni hidratuesin sipas dëshirës suaj.

xhenxhefil

1404929. zmadhuar

Përshkrimi dhe habitati: Xhenxhefili është një bimë shumëvjeçare e drejtë, e cila arrin një lartësi deri në 1 m. Shtë një bimë tropikale që mund të gjendet në Azinë Lindore dhe Australi. Vende si India dhe Kina janë prodhuesit më të mëdhenj të xhenxhefilit. Rizoma e saj e madhe tubulare (pemë nëntokësore) është pjesë e një bime që përdoret për qëllime medicinale.

Xhenxhefili tani është rritur në shumicën e vendeve tropikale dhe subtropikale, dhe origjina e saj është e panjohur.

Pjesë të bimës për përdorim: Përdoret një rizom i freskët dhe i tharë.

Përfitimet e xhenxhefilit dhe përdorimi i tij për qëllime terapeutike

Xhenxhefili është përdorur për mijëra vjet për përgatitjen e ushqimit dhe në mjekësinë popullore.

Prej kohësh është përdorur për të trajtuar të përzierat. Shkenca ka konfirmuar përdorimin e xhenxhefilit si një ilaç natyral për të përzierat dhe kushtet e lidhura me to, siç janë të përzierit në mëngjes dhe të përzierat gjatë udhëtimit.

Xhenxhefili përmban shumë elementë anti-kërpudhorë që e bëjnë atë një barishte popullore për trajtimin e këmbës atletike.

Studimet kanë treguar që rrënja e xhenxhefilit ndalon prodhimin e citokineve që shkaktojnë inflamacion. Prandaj, përdorimi i tij për të trajtuar inflamacionin në mjekësinë tradicionale po bëhet gjithnjë e më popullore.

Xhenxhefili përdoret gjithashtu në mjekësinë tradicionale për të stimuluar oreksin, stimuluar djersitjen dhe luftuar erën e trupit.

Një përdorim tjetër popullor i xhenxhefilit është në trajtimin e dhimbjeve të nyjeve, veçanërisht kushteve që vijnë nga qarkullimi i dobët.

Xhenxhefili kontribuon në shëndetin e zemrës. Shtë treguar se ngadalëson prodhimin e kolesterolit të keq dhe triglicerideve në mëlçi dhe parandalon mpiksjen e trombociteve dhe grumbullimin në enët e gjakut, e cila shoqërohet me aterosklerozë dhe mpiksjen e gjakut.

Rrënja e xhenxhefilit përdoret për të trajtuar çrregullimet gastrointestinale si bloating, dispepsi dhe diarre. Hasshtë treguar gjithashtu se zvogëlon intensitetin e ngërçeve menstruale.

Rrënja e xhenxhefilit përdoret gjithashtu për të trajtuar disa nga simptomat e ftohjes dhe gripit, të tilla si rrallimi i hollimit dhe trajtimi i dridhjes.

Kolla, astma, halitoza, ethet, sinusiti, ngërçet menstruale dhe karrocat janë kushte që trajtohen me xhenxhefil në mjekësinë popullore.

Xhenxhefili është gjithashtu një ilaç natyral popullor për urth.

Rrënjë xhenxhefili / Radix Ziniber officinale / gramë 60

Dozimi për qëllime terapeutike

Xhenxhefili është në dispozicion si një barishte e freskët, ose rrënjë e tharë, në tableta, kapsula, pluhur ose si çaj.

Dozat e zakonshme ditore janë:

Rrënjë e freskët e xhenxhefilit: 9 g rrënjë xhenxhefili të thatë çdo ditë. Kjo mund të merret si çaj ose në pasta. Merrni feta të hollë 5-6 xhenxhefil të freskët dhe thithini në ujë të nxehtë për minuta 30 për të marrë çaj xhenxhefili të freskët.

Rrënjë e thatë xhenxhefil: 150-300 mg rrënjë xhenxhefili mund të merret tre herë në ditë në formë kapsule ose pluhuri.

Rrënja e thatë e xhenxhefilit mund të përdoret gjithashtu për çaj. Një lugë çaji pluhur i tharë mund të shtohet rreth gjysmë litër ujë të nxehtë, të lënë për 30 minuta, pas së cilës do të merrni çaj.

Tabletat dhe kapsulat zakonisht vijnë në doza të 150mg-500mg.

Efektet anësore të mundshme të xhenxhefilit

Gratë shtatzëna duhet të jenë të kujdesshëm me xhenxhefilin për shkak të mundësisë së shkaktimit të kontraktimeve të mitrës.

Xhenxhefili gjithashtu është treguar se ndërhyn (ndikon në thithjen) e hekurit dietik dhe vitaminave që prishen në yndyrna.

Dhimbja e barkut është një efekt anësor i zakonshëm i marrjes së dozave të mëdha të xhenxhefilit. Kjo barishte mund të përmirësojë veprimin e holluesve të gjakut, barbiturates, beta bllokuesit, insulinës dhe ilaçeve të tjera të diabetit.

Për shkak se hollon gjakun, xhenxhefili nuk duhet të përdoret para operacionit.

Petrovac

01 Agrimonia Agrimonia

Emrat e tjerë: të plagosur, gjeldeti, xhigger, mushkë, gjemba e vogël, gjemba e vogël, marshimi, bari në të gjithë botën.

habitati: Një specie bimore indigjene në hemisferën veriore, Petrovac mund të gjendet në Amerikën e Veriut, Angli, pjesët jugore dhe qendrore të Skocisë, Azisë.

Petrovac është një bimë që rritet përgjatë rrugëve dhe skajeve të livadheve, në vendet që janë me diell ose pjesërisht të hijeve, dhe në tokë të thatë dhe alkaline. Fara e Petrovacit është e fortë dhe moti i saj kërkon mot të ftohtë.

Përshkrimi i bimës: Petrovac është një bimë e mesme, e lartë 50-200 cm. Lulëzimi i bimës reflektohet në gjethe dhe lule të verdha që rriten nga një majë. Gjethet dhe rrjedhjet janë të mbuluara me qime të imëta. Pjesa e prapme e fletës ka një strukturë rrëshinore.

E gjithë bima është aromatike, madje edhe rrënja e saj, dhe aroma e kajsisë është ajo që e karakterizon atë. Lule të shumta të verdha janë të grumbulluara në këshilla që zgjerohen kur fara arrin pjekurinë.

Petrovac lulëzon nga qershori në fillim të shtatorit në shumicën e zonave.

Pjesë të bimës së përdorur: gjethe të thata, lule, rrjedhin.

Pjesët e petrovac duhet të korrren kur bima është në lulëzim edhe para se të formohen kapsulat e farës.

Rrjedhin më të trasha se 5 mm nuk duhet të korrren ndërsa pjesët e poshtme të bimës duhet të lihen të rriten përsëri.

Bima thahet në një temperaturë prej 35 gradë Celsius, dhe pastaj ruhet në kontejnerë në të cilët do të mbrohet nga drita dhe lagështia.

Petrovac ka një aromë të butë aromatike dhe një shije të zemëruar dhe të hidhur dhe mund të përdoret në formën e ekstrakteve (si çaji), tabletave, kapsulave, ekstrakteve të lëngshme dhe tretësirave.

Avantazhet e Petrovac dhe përdorimi i tij

Lulet e thata petrovac përdoren për të bërë tonikë ose pije diete dhe mendohet se pastrojnë gjakun. Petrovac përdoret si ilaç natyral për kollën.

Kjo barishte përmban tanina për të cilat besohet se ndihmojnë në lehtësimin e tretjes, dhe për diarre të butë dhe akute. Isshtë gjithashtu i mirë për problemet e zorrëve dhe ndihmon në forcimin e mukozave dhe përmirësimin e funksionit të tyre.

Efekti diuretik i naftës largon ujin dhe ndihmon në pastrimin e veshkave dhe fshikëzës, si dhe heqjen e gurëve në veshka. Ndonjëherë është e kombinuar me mëndafsh misri për të lehtësuar simptomat e cistitit dhe mosmbajtjes urinare.

Për shkak të aftësisë së tij për të pastruar gjakun, petrovac mund të ndihmojë në lehtësimin e simptomave të verdhëzës, sëmundjeve të mëlçisë dhe probleme të tjera të lidhura me gjakun. Kjo barishte ndihmon në mëlçi, e cila është e ngarkuar me toksina të akumuluara, gjë që bën që organi të funksionojë më mirë dhe të shpëtoj nga sëmundja.

Petrovac përdoret gjerësisht në vend për të lehtësuar reumatizmin, kushtet e lëkurës si puçrra, puçrra, madje edhe puçrra limfatike dhe ekzemë, pa ndonjë efekt të dëmshëm që ndodh gjatë përdorimit të moderuar.

Petrovac është përdorur prej kohësh për të shëruar plagët dhe kafshimet e gjarprit, si dhe për të ndaluar gjakderdhjen. Për shkak të pranisë së silikonit, kjo bimë konsiderohet si një agjent astringent në prerje dhe gërvishtje.

Petrovac mund të ketë një efekt të dobishëm në kollën, dhimbjen e fytit, bronkitin, astmën dhe ulçerat varikoze. Lëngu i kafshimit nga kjo bimë gjithashtu mund të zvogëlojë krijimin e mukusit në hundë, duke e rikthyer frymëmarrjen në normale.

Petrovac përdoret gjithashtu nga gratë që vuajnë nga gjakderdhje të rëndë menstruale dhe infeksione urinare.

Petrovac ose gjeldeti / eupatoria e Agrimonia / gramë 40

Dozimi dhe administrimi i Petrovacit

Teaaji Petrovac bëhet nga gjethe të thata ose pluhur, një lugë çaji për një filxhan ujë të valë dhe zihet butësisht për rreth 5 minuta para se ta konsumoni.

Komisioni gjerman E ka konfirmuar se çaji Petrovac është i mirë për kontrollin e diarresë, dhe çaji i ftohtë mund të përdoret për grunting për të zvogëluar dhimbjen e fytit dhe dhimbjen.

Qull i nxehtë Petrovac aplikohet në vend dhe merret duke zier bimën në ujë mbi nxehtësi të ulët për 10-20 minuta në masën që merret ekstrakt ujor 10%.

Ekstraktet dhe tretësirat e petrovac, 1-3 ml ekstrakt të lëngshëm (1: 1 në alkool 25%) konsiderohet si pika fillestare një herë në ditë për të rriturit, ose si një infuzion që përmban bimë të thata 2-4 g, tre herë në ditë.

Efektet anësore të mundshme dhe ndërveprimet e petrovac

Pavarësisht nëse është një kurë natyrale apo sintetike, Petrovac duhet të përdoret me kujdes. Njerëzit që kanë alergji ose mbindjeshmëri ndaj kësaj bime, natyrisht, nuk duhet ta përdorin atë.

Konsiderohet e sigurt për përdorim topik si çaj ose pije dhe është vendosur në listën e erëzave natyrore nga Këshilli Evropian. Për shkak të përmbajtjes së lartë të taninës, petrovac duhet të përdoret në doza të moderuara si në lëkurë ashtu edhe për përdorim të brendshëm.

Sasi të mëdha mund të shkaktojnë probleme gastrointestinale dhe komplikime që lidhen me sëmundje të tjera.

Pacientët që kanë gjakderdhje të tepërt ose çrregullim të gjakderdhjes në historinë e tyre mjekësore duhet ta përdorin atë në doza më të buta.

Përdorimi i petrovac gjatë shtatëzanisë dhe laktacionit duhet të shmanget pasi rreziqet nuk dihen ende.

aguliçe

Primula veris 2 800x

Emrat e tjerë: aguliçe, aguliçe, luledielli.

habitati: Qengji është i përhapur në rajone të butë të Evropës dhe Azisë. Resistantshtë rezistent ndaj ngricave, por jo i rrallë në pjesë të botës që ndodhen në gjerësinë veriore.

Qengji rritet në hije, si dhe në vendet që janë plotësisht me diell derisa toka të jetë mjaft e lagësht.

Përshkrimi i bimës: Pulëkuqja është një bimë e ulët shumëvjeçare, rozeta e gjetheve e së cilës është e gjatë 5-15 cm. Lulet grupohen në kulmin e rrjedhin, i cili mund të arrijë një gjatësi prej 20 cm.

Qengji më shpesh gjendet në livadhe dhe farat e tij janë të disponueshme komerciale si ushqim zogjsh.

Lulet e patëllxhanëve janë të verdha dhe kanë një aromë të këndshme, të mbuluar me pika portokalli. Qengji është ndër të parët që lulëzon në pranverë.

Pjesë të bimës për përdorim: lule, gjethe, rrënjë.

Përfitimet e qengjit dhe përdorimi i tij për qëllime medicinale

William Shakespeare ishte aq i dehur me bukurinë dhe përfitimet e qengjit sa që e bëri atë të pavdekshëm duke e përmendur disa herë në shfaqjet e tij.

Botanisti i njohur anglez Nicholas Kalpeper është në 17. Centuriesshtë pohuar me shekuj që kushdo që përdor ujë të qengjit të distiluar ose yndyrat nga lulja e tij mund të germinohet.

Në ditët e sotme, herbalistët ende bëjnë locion për pastrimin e lëkurës. Mendohet se është e dobishme për trajtimin e akneve, puçrrave dhe parregullsive të tjera në lëkurë.

Qengji konsiderohet të jetë unik kur bëhet fjalë për heqjen e papastërtisë nga lëkura dhe hapjen e poreve, gjë që e bën lëkurën të duket më e freskët dhe më e butë.

Luleshtrydhet janë përdorur me shekuj për të përgatitur çaj për qetësimin. Gjethet e kësaj barishte kanë një efekt të butë narkotik dhe përdoren si ilaç bimor për pagjumësinë dhe hiperaktivitetin.

Në Evropë, pije qengji, e cila ka një efekt qetësues, është përdorur në Evropë për breza për probleme nervoze dhe ankthi. Lulja e qengjit besohet të jetë një qetësues i butë dhe përdoret për të qetësuar fëmijët dhe për t'i ndihmuar ata të bien në gjumë.

Rrënja e patëllxhanëve ka një efekt ekspektent dhe mund të përdoret për të trajtuar simptomat e ftohjes dhe gripit. Gjithashtu, rrënja e qengjit ndikon në hollimin e mukusit, i cili kontribuon në heqjen e tij më të lehtë nga trupi.

Kopër përdoret në mjekësinë popullore për të zvogëluar koagulimin e gjakut dhe ndonjëherë përdoret si një agjent antirheumatik.

https://biljna-apoteka.ba/proizvod/jagorcevina/

Kjo barishte përdoret gjerësisht në Evropë për kollën e mirë, dhe së fundmi veprimtaria e saj ekspektive është e njohur.

Hulumtimi aktual adreson efektet e qengjit në astmë dhe alergji.

Karakteristikat antispazmatike të qengjit e bëjnë atë një barishte që mund të jetë e dobishme për trajtimin e epilepsisë, dridhjes dhe madje edhe sëmundjes së Parkinsonit.

Megjithëse është e rrallë në ditët e sotme, macerimi i luleve të qengjit dikur u bë mavijosje dhe mendohej se shpejtonte procesin e shërimit.

Kopër shpesh përdoret si një alternative barishtore për trajtimin e problemeve të veshkave dhe infeksioneve të traktit urinar.

Dozimi dhe administrimi

Kur qengji përgatitet si çaj ose infuzion, pacienti duhet të pijë një filxhan 1 3 afërsisht një herë në ditë, afërsisht në kohën e vaktit.

2-4 ml tretësirë ​​qengji mund të përdoret gjithashtu 3 herë në ditë. Kjo barishte mund të aplikohet si vaj ose krem ​​sipas nevojës, por zakonisht jo më shumë se 2-3 herë në ditë.

Efektet anësore të mundshme të qengjit

Qengji nuk duhet të përdoret nga gratë shtatzëna dhe njerëzit që përdorin ilaçe për mpiksjen e gjakut sepse të dy bimët dhe ilaçet kanë të njëjtat veti, kështu që vlera kumulative mund të jetë e pakëndshme.

Ka raste të rralla kur njerëzit janë alergjikë ndaj stamens të kësaj bime, por kjo gjendje nuk është serioze dhe mund të mjekohet lehtë.

Mustardë e bardhë

Sinapis alba 09

Mustardë, si brokoli dhe lakra, është një bimë që i përket familjes kryqëzore ose lakër. Mustardë ka origjinë në rajone të butë të Evropës. Hasshtë kultivuar në tokën e Amerikës së Veriut, Azisë dhe Evropës për mijëra vjet si një bimë medicinale, dhe është njohur nga Grekët dhe Romakët e Lashtë. Për dekada të tëra, ajo është përdorur gjerësisht në të korrat, me shumicën që prodhohet në Kaliforni dhe Montana deri në 1950. , dhe rreth dhjetë vjet më vonë, prodhimi i mustardës u zhvendos në vendet e Midwest. Sot, ajo është rritur në mbi njëzet vende, përfshirë Bashkimin Evropian, Nepal, Kanada, Ukrainë dhe Indi. Për shkak të shijes dhe vetive shëruese, përdorimi i mustardës është mjaft i popullarizuar në të gjithë botën.

Për shkak të kultivimit tregtar, si dhe përdorimit të rrjedhave të luleve, gjetheve dhe farave, më së shumti njihen tre lloje mustardash: mustardë e bardhë (Sinapis alba), mustardë e zezë (Sinapis nigra) dhe mustardë kafe (Sinapis juncea). Shija më e butë është një karakteristikë e mustardës së bardhë ndërsa mustardë e zezë dhe kafe kanë një aromë dhe shije më të fortë.

Lëndë ushqyese të mustardës

Mustardë është një bimë, çdo pjesë e ngrënshme e së cilës përmban elemente që janë të rëndësishme për trupin tonë. Fara e mustardës është një burim i pasur i mineraleve si kalciumi, magnezi, fosfori dhe kaliumi. Gjithashtu, është një burim i mirë i folateve dietike dhe vitaminave A. Gjethet e mustardës janë një burim i shkëlqyeshëm i mineraleve që përmendëm kohët e fundit, përkatësisht kaliumit, kalciumit dhe fosforit. Ato janë gjithashtu një burim i mirë i magnezit dhe fibrave dietike. Gjethet janë jashtëzakonisht të pasura me përmbajtje të vitaminave, të tilla si vitamina A dhe vitamina K me folate, dhe vitaminë C në moderim.

Fenolet dhe lëndët e tjera ushqyese të vlefshme të pranishme në pjesë të ndryshme të kësaj bime, si farat dhe gjethet, si dhe vaji i përftuar prej tij, kanë një aplikim të gjerë medicinal dhe shije unike. Më poshtë, ne do të trajtojmë efektivitetin e mustardës për qëllime terapeutike.

Parandalon kancerin

Për shkak se i përket familjes së lakrës, mustarda ka fara që përmbajnë sasi të mëdha fitonutrientësh të shëndetshëm të quajtur glukozinolate dhe janë treguar se janë efektive kundër kancereve të ndryshme, siç janë fshikëza, zorrë e trashë dhe kanceret e qafës së mitrës. Glukozinolatet prishen për të formuar izothiocyanates nga enzimat e myrosinazës që gjenden në mustardë. Studime të ndryshme kanë treguar se këto përbërës kanë efekte antikancerogjene, sepse ato ndalojnë rritjen e qelizave të kancerit dhe madje mbrojnë trupin nga zhvillimi i tyre. Karakteristikat kimopreventive të farave të mustardës ndihmojnë në rivendosjen e niveleve të glutathione dhe stimulojnë induksionin e apoptozës pa dëmtuar qelizat normale të shëndetshme.

Kuron psoriasis

Farat e mustardës janë efektive kundër psoriazës, e cila është një çrregullim kronik inflamator autoimun. Studimet shkencore kanë konfirmuar efektivitetin e saj në trajtimin e inflamacionit dhe plagëve të lidhura me psoriasis. Sipas studimit, trajtimi me farën e mustardës stimulon gjithashtu aktivitetin e enzimave të mira siç janë superoksid dismutaza, glutathione peroxidaza dhe katalaza, të cilat stimulojnë efektin mbrojtës dhe shërues të sëmundjeve të tilla.

Lehton pezmatimin e kontaktit

Farat e mustardës kanë një efekt terapeutik në dermatitin e kontaktit. Hulumtimet kanë treguar që konsumi i farave të mustardës ndihmon në trajtimin e simptomave të dermatitit të kontaktit, siç është shërimi i indeve dhe ulja e ënjtjes së veshit.

Përmirëson shëndetin kardiovaskular

Vaj mustardë është një zgjedhje e shëndetshme kur zgjidhni vaj ushqimor. Studimet që vlerësojnë efektet e vajit të mustardës tek pacientët që kanë predispozitë për sulm në zemër, kanë treguar rezultate pozitive në uljen e shkallës së aritmisë kardiake, uljen e hipertrofisë së ventrikulit dhe dhimbjen e gjoksit të lidhur me këtë gjendje. Karakteristika kardioprotektive e vajit të mustardës i atribuohet prania e acideve yndyrore omega-3 përveç elementëve të tjerë të dobishëm.

Zbut problemet e frymëmarrjes

Vlera e farave të sinapit është se ato mund të kurojnë të ftohtin dhe problemet e sinusit. Shtë një dekongjestant dhe ekspektorant i shkëlqyeshëm që ndihmon në heqjen e mukusit nga rrugët e frymëmarrjes. Mjetet juridike të ndryshme në shtëpi përfshijnë përdorimin e farave të sinapit ose vajit për të trajtuar një numër sëmundjesh të lidhura me sinusin. ,Shtë, për shembull, fara e sinapit të bluar për njomjen e këmbëve për të çliruar organet e frymëmarrjes, si dhe gargarë çaji për të qetësuar një dhimbje të fytit. Duke pasur aftësinë për të ngrohur, urthi mund të depërtojë thellë në indet dhe të heqë mukusin e tepërt të akumuluar. Kjo karakteristikë e urthit është një thirrje për kujdes pasi mund të krijojë një ndjesi djegieje në indet e pambrojtura.

Fara e mustardës është treguar se kuron bronkitin kronik. Gjatë një sulmi astmatik, masazhi me një përzierje të vajit të mustardës dhe një sasi të vogël kamfure lehtëson frymëmarrjen duke hequr llumin. Balsami ose pureja e nxehtë e farës së mustardës është përdorur që nga kohërat e lashta për të trajtuar bronkitin dhe për të stimuluar qarkullimin.

Shëron dhimbjet

Një balsam i nxehtë i farës së farës ose mustardës ndihmon në kurimin e dhimbjeve dhe ngërçeve. Urth ka aftësinë të shkaktojë skuqje dhe acarim, kështu që kur aplikohet si balsam, ai ka një efekt analgjezik dhe lehtëson dhimbjet e shkaktuara nga paralizat e gjymtyrëve, reumatizma dhe dhimbjet e tjera të muskujve. Shtë e rëndësishme të theksohet se balsami i mustardës mund të shkaktojë fshikëza nëse aplikohet direkt në lëkurë. Për të shmangur këtë, një pjesë prej liri duhet të vendoset në lëkurë dhe pastaj të aplikohet në të.

Zbut helmet

Farat e mustardës kanë veti emetike mbrojtëse që rezistojnë ndaj efektit të helmit në trup. Zierja e farës së mustardës ndihmon në pastrimin e trupit sidomos në rastet e helmimeve të shkaktuara nga narkotikët dhe konsumimi i tepërt i alkoolit.

Trajton infeksione kërpudhore

Karakteristikat antibakteriale të farës së mustardës kanë provuar të jenë efektive për shërimin e dhëmbëzave që vijnë nga një infeksion i kërpudhave në lëkurë. Zbatimi aktual i farës së farës së mustardës për të pastruar lëkurën e larë me ujë të ngrohtë qetëson simptomat që lidhen me infeksione kërpudhore.

Ushqon lëkurën dhe flokët

Mustardë gjithashtu i shton bukurinë. Nëse ziejeni vajin e kësaj bime me gjethe këna, mund të ndihmojë në stimulimin e rritjes së shëndetshme të flokëve. Farat e mustardës, të skuqura në vaj susami ose kokosi, janë efektive për trajtimin e akneve dhe e bëjnë fytyrën më të pastër.

Kontrollon diabetin

Gjethi i mustardës është ideal për diabetikët. Studimet kanë treguar që kjo barishte ka veti antioksiduese për të kundërvepruar veprimin e radikalëve të lirë dhe për të mbrojtur kundër efekteve të dëmshme të stresit oksidues në diabetikët. Hulumtimet kanë treguar që vaji i mustardës ndihmon në uljen e niveleve të proteinave të glikolizuara dhe glukozës në serum. Ndihmon në zvogëlimin e peroksidimit të lipideve dhe stimulon metabolizmin e glukozës.

Ka aftësinë për të ulur kolesterolin

Gjethet e mustardës kanë një fuqi mahnitëse të uljes së kolesterolit. Studimet kanë treguar që perimet nga familja e lakrës kanë një aftësi të jashtëzakonshme për të lidhur acide biliare në traktin tretës, duke e bërë më të lehtë nxjerrjen e tyre nga trupi. Acidet biliare zakonisht përbëhen nga kolesterol, dhe procesi i lidhjes ndihmon në uljen e tij. Një pikë tjetër e rëndësishme për tu përmendur është se gjethet e mustardës kanë një kapacitet më të mirë lidhës për acidin biliare sesa gjethet e papërpunuara. Prandaj, lehtësisht i avulloni dhe shtoni pak qimnon të pjekur, kripë dhe piper. Kënaquni!

Gjethet e mustardës janë një burim i madh i lëndëve ushqyese, duke zvogëluar formimin e bllokimeve në arteriet dhe parandalimin e çrregullimeve të tilla si ateroskleroza. Këto gjethe gjithashtu përmbajnë Vitaminë B6, e cila parandalon koagulimin e trombociteve dhe zbut rrezikun e trombozës.

Kuron menopauzën

Gjethet e mustardës mund të rezultojnë efektive tek gratë që janë menopauza. Prania e magnezit dhe kalciumit promovon shëndetin e kockave dhe parandalon humbjen e eshtrave të lidhura me menopauzën. Ndihmon për të zëvendësuar përmbajtjen e ulët të magnezit në kocka dhe mund të ndihmojë në zvogëlimin e rrezikut të osteoporozës në gratë e menopauzës.

Ndihmon në detoksifikimin

Gjethet e mustardës mund të ndihmojnë sistemin e detoksifikimit të trupit, sepse ato përmbajnë antioksidantë dhe fibra të fortë. Glukozinolatet në gjethe ndihmojnë në rregullimin e veprimit të enzimës në procesin e detoksifikimit, si dhe eliminojnë toksinat nga trupi.

Fara e mustardës. Gram të bardhë / Sinapis alba / 40

Efektet anësore të urthit

Gjithmonë rekomandohet të jeni të kujdesshëm kur provoni diçka për herë të parë, veçanërisht kur nuk jeni të vetëdijshëm për reaksione alergjike, siç është mbindjeshmëria ndaj farave të mustardës. Disa efekte anësore të njohura janë:

Problemet e lëkurës: Mustardë ka një aftësi ngrohjeje, prandaj bëni kujdes kur e aplikoni atë në lëkurën tuaj.

Substancat strumogjenike: Farat e patrajtuara termikisht dhe gjethet e mustardës përmbajnë substanca të quajtura strumogjene që mund të ndërhyjnë në funksionimin e tiroides. Njerëzit të cilët tashmë kanë një problem me gjëndrën tiroide duhet gjithmonë të nxehtin ta trajtojnë mustardën përpara se ta përdorin për të neutralizuar elementët e lartpërmendur.

oxalate: Mustardë përmban oksalat, i cili dihet se ndërhyn në thithjen e kalciumit. Njerëzit që vuajnë tashmë nga çrregullime të lidhura me oksalatet, të tilla si gurët në veshka, duhet të jenë të kujdesshëm dhe të mos marrin një dozë të mbidozuar.

Sažetak

Djegia e zemrës është efektive në lehtësimin e dhimbjeve të shkaktuara nga muskujt e ngurtë, nyjet e dhimbshme, lehtësimin e pengesave të plogështa, tumoret dhe pneumonia. Farat e mustardës mendohet se ndihmojnë në trajtimin e konfiskimeve tek fëmijët. Pluhuri i mustardës lehtëson dhimbjen dhe siklet gjatë menstruacioneve. Ndihmon në stimulimin e metabolizmit dhe eliminimin e yndyrës së tepërt. Gjethet e mustardës kanë një sasi të lartë të vitaminës A, e cila mund të përmirësojë shëndetin e syve, dhe fibra që përmirësojnë tretjen. Veprimi ushqyes i magnezit në mustardë ndihmon në ruajtjen e një toni dhe funksioni të shëndetshëm të enëve të gjakut.

Livando

bimë mbrojtëse hidrote livande p34 4320 zoom

Lavender shpesh përdoret në kozmetikë si sapunët dhe shamponët për shkak të aromës së saj, por gjithashtu ka shumë veti medicinale që nuk njihen gjerësisht.

Lavender mund të përdoret për të zvogëluar ankthin, për të përmirësuar gjumin dhe për të menaxhuar dhimbjen.

Lavender i përket një grupi bimësh që janë autoktonë në Evropën Jugore, Afrikën Veriore dhe Lindore, Azinë Jugperëndimore dhe Indinë Juglindore.

Përdorimi i livandës për qëllime mjekësore ka qenë i njohur përgjatë historisë. Në Mesjetë, livando ishte përdorur nga mjekët për të trajtuar sulmet e epilepsisë dhe migrenës.

Vaji esencial i livandës mund të merret me gojë, mund të thithet ose mund të aplikohet topikalisht në lëkurë si një vaj ose locion.

Elementet e livandës

Genotipi, mjedisi dhe përpunimi i vajit esencial të livandës ndikojnë në përbërjen kimike të vetë bimës. Lloje të ndryshme të livando gjithashtu përmbajnë elemente të ndryshme.

Elementet kryesore të livandës janë:

linalool

Linalil acetat

cineole

terpinene

kamfur

Të dy linalool dhe linalyl acetate kanë një efekt qetësues.

Mekanizmat e livandës

Lainalool dhe linalyl acetate kanë si veti anti-inflamatore ashtu edhe antioksiduese.

Vaji esencial i livandës rrit aktivitetin e HSP70, i cili ndalon përgjigjet inflamatore të shkaktuara nga LPS.

Vaji esencial i livandës gjithashtu mund të pengojë lidhjen e receptorit GABA, duke shkaktuar një efekt qetësues dhe zvogëlimin e ankthit.

Përfitimet shëndetësore të livando

Lavender zvogëlon stresin

Vaji i livandës ul presionin e gjakut, ul rrahjet e zemrës, ul temperaturën e trupit, duke sugjeruar një ulje të përgjigjes akute të stresit. Zvogëlon ankthin, dhimbjen emocionale dhe perceptimin e dhimbjes.

Lavender rrit ndryshueshmërinë e rrahjeve të zemrës, që është një sinjal për rritjen e tolerancës ndaj stresit. Sidoqoftë, ky efekt është jetëshkurtër.

Lavender zvogëlon ankthin dhe depresionin

Lavender rrit valët e trurit për t'u çlodhur (alfa dhe tezja).

Në minj, marrja e vajit të livandës zbutë gojarisht ankthin e tyre përmes kanaleve të kalciumit të kontrolluar nga voltazhi N dhe llojit P / Q. Ata frenuan hipokampusin, rajonin e trurit përgjegjës për çrregullimet e ankthit.

Një studim zbuloi se në gratë 140 që lindën, nivelet e ankthit, stresit dhe depresionit pas lindjes u ulën ndjeshëm kur thithnin livando çdo ditë.

Në situata që shkaktojnë nivele më të ulëta të ankthit, livando ndihmon në uljen e rrahjeve të zemrës, rrit ndryshimin midis rrahjeve të zemrës, zvogëlon sekretimin e djersës, gjë që tregon një ulje të niveleve të ankthit. Rritja e ndryshimit midis rrahjeve të zemrës tregon një tolerancë më të madhe për stresin.

Në situata që shkaktojnë nivele më të larta të ankthit, livando rrit ndryshimin midis rrahjeve të zemrës tek gratë dhe sekretimit të djersës tek burrat. Sidoqoftë, ndërsa një rritje në ndryshimin midis rrahjeve të zemrës tregon një rënie të vogël të ankthit tek gratë, një rritje në sekretimin e djersës tregon efektin e kundërt te burrat.

Lavender përmirëson cilësinë e gjumit

Thithja e livandës mund të ndihmojë me pagjumësinë, dhe mund të përmirësojë cilësinë e gjumit duke zvogëluar reagimet e stresit, duke ulur rrahjet e zemrës tuaj kur të qetësoheni, dhe duke shtuar shkurtimisht ndryshueshmërinë midis rrahjeve të zemrës.

Vaji i livandës rrit efikasitetin e gjumit duke lejuar gjumë më të gjatë dhe më të fortë. Ul kohën për të qëndruar zgjuar gjatë natës, ashtu si dhe lodhja e mëngjesit. Lavender gjithashtu ul ankthin.

Një studim, në të cilin mori pjesë një pjesëmarrës 31, të gjithë ishin të shëndetshëm, zbuloi që livando rriti përqindjen e kohës që kalojmë në gjumë të thellë. Tek gratë, livando rriti fazën e gjumit të lehtë dhe uli gjumin REM ndërsa tek burrat efekti ishte i kundërt.

Shkencëtarët kanë studiuar aktivitetin e trurit në gratë e shëndetshme 10 të ekspozuara ndaj livando. Hulumtimet kanë treguar se livando rrit si gatishmërinë e trurit dhe një ndjenjë relaksimi.

Lavender përmirëson funksionimin e trurit

Një studim zbuloi se aromaterapia me vajra esencialë livando, rozmarinë, limon dhe portokall rriti funksionin njohës tek pacientët e moshuar 17 me sëmundjen Alzheimer.

Lavender ka një efekt anti-inflamator

Vaji esencial i livandës ka veti antioksiduese dhe anti-inflamatore. Kjo barishte ndalon inflamacionin në mushkëri dhe parandalon astmën bronkiale.

Lavender promovon shërimin e plagëve

Lavender trajton plagët, djegiet, ulcerat dhe çrregullimet e tjera të lëkurës. Aplikimi i vajit të livandës në afts zvogëlon inflamacionin, dhimbjen, madhësinë dhe kohën e shërimit.

Lavender ndihmon në uljen e dhimbjes dhe kruajtjes

Vaji esencial i livandës mund të lehtësojë dhimbjet e muskujve dhe kruajtjen e shkaktuar nga kafshimet e insekteve. Aromaterapia me livando mund të lehtësojë dhimbjet e nyjeve. Në subjektet e shëndetshëm 30 dhe pacientët me veshka 34, intensiteti i dhimbjes së shkopit të gjilpërës u zvogëlua pasi faqja u trajtua me vaj esencial livando.

Lavender lehtëson ngërçet menstruale

Dy studime treguan se livando e përdorur për masazh aromaterapinë e zonës së barkut uli ndjeshëm ashpërsinë e ngërçeve menstruale.

Lavender ndihmon me dhimbje koke

Një provë klinike që përfshin pacientë 47 tregoi se thithja e vajit të livandës mund të zvogëlojë ndjeshëm intensitetin e kokës në krahasim me placebo.

Lavender mund të rrisë rritjen e flokëve

Në pacientët 86 që filluan të qetësohen dhe masazhuan një përzierje të vajrave esencialë të livandës, trumzës, rozmarinë dhe kedrit, përmirësim u vërejt në simptomat e humbjes së flokëve.

Lule livando / Lavandula officinalis / gramë 60

Efektet anësore të livando

Tre djem para-pubertal, të cilët rregullisht aplikonin produkte që përmbajnë vajra të livandës dhe pemëve të çajit, në baza të rregullta, zhvilluan gynecomastia, një rritje në indet e gjirit, e cila është për shkak të vetive bllokuese të estrogjenit dhe testosteronit që gjenden në këto vajra.

Përqendrimet e larta të vajit të livandës mund të jenë toksike për qelizat e lëkurës së njeriut.

Kur është në kontakt me ajrin, vaji i livandës oksidon dhe prodhon kimikate që irritojnë lëkurën, të cilat mund të shkaktojnë skuqje.

Efektet anësore të zakonshme të livandës janë:

 • Dhimbje barku
 • të përzier
 • Tretje e dobët

Kufizime në përdorimin e livandës

Megjithëse terapia e shkurtër e livandës është relativisht e sigurt, të gjitha efektet e kësaj barishte tek njerëzit janë të panjohura. Më shumë hulumtime afatgjata dhe prova klinike duhet të bëhen para se të përcaktohet efektiviteti i livando.