fbpx

Mustardë e bardhë

Sinapis alba 09

Mustardë, si brokoli dhe lakra, është një bimë që i përket familjes kryqëzore ose lakër. Mustardë ka origjinë në rajone të butë të Evropës. Hasshtë kultivuar në tokën e Amerikës së Veriut, Azisë dhe Evropës për mijëra vjet si një bimë medicinale, dhe është njohur nga Grekët dhe Romakët e Lashtë. Për dekada të tëra, ajo është përdorur gjerësisht në të korrat, me shumicën që prodhohet në Kaliforni dhe Montana deri në 1950. , dhe rreth dhjetë vjet më vonë, prodhimi i mustardës u zhvendos në vendet e Midwest. Sot, ajo është rritur në mbi njëzet vende, përfshirë Bashkimin Evropian, Nepal, Kanada, Ukrainë dhe Indi. Për shkak të shijes dhe vetive shëruese, përdorimi i mustardës është mjaft i popullarizuar në të gjithë botën.

Për shkak të kultivimit tregtar, si dhe përdorimit të rrjedhave të luleve, gjetheve dhe farave, më së shumti njihen tre lloje mustardash: mustardë e bardhë (Sinapis alba), mustardë e zezë (Sinapis nigra) dhe mustardë kafe (Sinapis juncea). Shija më e butë është një karakteristikë e mustardës së bardhë ndërsa mustardë e zezë dhe kafe kanë një aromë dhe shije më të fortë.

Lëndë ushqyese të mustardës

Mustardë është një bimë, çdo pjesë e ngrënshme e së cilës përmban elemente që janë të rëndësishme për trupin tonë. Fara e mustardës është një burim i pasur i mineraleve si kalciumi, magnezi, fosfori dhe kaliumi. Gjithashtu, është një burim i mirë i folateve dietike dhe vitaminave A. Gjethet e mustardës janë një burim i shkëlqyeshëm i mineraleve që përmendëm kohët e fundit, përkatësisht kaliumit, kalciumit dhe fosforit. Ato janë gjithashtu një burim i mirë i magnezit dhe fibrave dietike. Gjethet janë jashtëzakonisht të pasura me përmbajtje të vitaminave, të tilla si vitamina A dhe vitamina K me folate, dhe vitaminë C në moderim.

Fenolet dhe lëndët e tjera ushqyese të vlefshme të pranishme në pjesë të ndryshme të kësaj bime, si farat dhe gjethet, si dhe vaji i përftuar prej tij, kanë një aplikim të gjerë medicinal dhe shije unike. Më poshtë, ne do të trajtojmë efektivitetin e mustardës për qëllime terapeutike.

Parandalon kancerin

Për shkak se i përket familjes së lakrës, mustarda ka fara që përmbajnë sasi të mëdha fitonutrientësh të shëndetshëm të quajtur glukozinolate dhe janë treguar se janë efektive kundër kancereve të ndryshme, siç janë fshikëza, zorrë e trashë dhe kanceret e qafës së mitrës. Glukozinolatet prishen për të formuar izothiocyanates nga enzimat e myrosinazës që gjenden në mustardë. Studime të ndryshme kanë treguar se këto përbërës kanë efekte antikancerogjene, sepse ato ndalojnë rritjen e qelizave të kancerit dhe madje mbrojnë trupin nga zhvillimi i tyre. Karakteristikat kimopreventive të farave të mustardës ndihmojnë në rivendosjen e niveleve të glutathione dhe stimulojnë induksionin e apoptozës pa dëmtuar qelizat normale të shëndetshme.

Kuron psoriasis

Farat e mustardës janë efektive kundër psoriazës, e cila është një çrregullim kronik inflamator autoimun. Studimet shkencore kanë konfirmuar efektivitetin e saj në trajtimin e inflamacionit dhe plagëve të lidhura me psoriasis. Sipas studimit, trajtimi me farën e mustardës stimulon gjithashtu aktivitetin e enzimave të mira siç janë superoksid dismutaza, glutathione peroxidaza dhe katalaza, të cilat stimulojnë efektin mbrojtës dhe shërues të sëmundjeve të tilla.

Lehton pezmatimin e kontaktit

Farat e mustardës kanë një efekt terapeutik në dermatitin e kontaktit. Hulumtimet kanë treguar që konsumi i farave të mustardës ndihmon në trajtimin e simptomave të dermatitit të kontaktit, siç është shërimi i indeve dhe ulja e ënjtjes së veshit.

Përmirëson shëndetin kardiovaskular

Vaj mustardë është një zgjedhje e shëndetshme kur zgjidhni vaj ushqimor. Studimet që vlerësojnë efektet e vajit të mustardës tek pacientët që kanë predispozitë për sulm në zemër, kanë treguar rezultate pozitive në uljen e shkallës së aritmisë kardiake, uljen e hipertrofisë së ventrikulit dhe dhimbjen e gjoksit të lidhur me këtë gjendje. Karakteristika kardioprotektive e vajit të mustardës i atribuohet prania e acideve yndyrore omega-3 përveç elementëve të tjerë të dobishëm.

Zbut problemet e frymëmarrjes

Vlera e farave të sinapit është se ato mund të kurojnë të ftohtin dhe problemet e sinusit. Shtë një dekongjestant dhe ekspektorant i shkëlqyeshëm që ndihmon në heqjen e mukusit nga rrugët e frymëmarrjes. Mjetet juridike të ndryshme në shtëpi përfshijnë përdorimin e farave të sinapit ose vajit për të trajtuar një numër sëmundjesh të lidhura me sinusin. ,Shtë, për shembull, fara e sinapit të bluar për njomjen e këmbëve për të çliruar organet e frymëmarrjes, si dhe gargarë çaji për të qetësuar një dhimbje të fytit. Duke pasur aftësinë për të ngrohur, urthi mund të depërtojë thellë në indet dhe të heqë mukusin e tepërt të akumuluar. Kjo karakteristikë e urthit është një thirrje për kujdes pasi mund të krijojë një ndjesi djegieje në indet e pambrojtura.

Fara e mustardës është treguar se kuron bronkitin kronik. Gjatë një sulmi astmatik, masazhi me një përzierje të vajit të mustardës dhe një sasi të vogël kamfure lehtëson frymëmarrjen duke hequr llumin. Balsami ose pureja e nxehtë e farës së mustardës është përdorur që nga kohërat e lashta për të trajtuar bronkitin dhe për të stimuluar qarkullimin.

Shëron dhimbjet

Një balsam i nxehtë i farës së farës ose mustardës ndihmon në kurimin e dhimbjeve dhe ngërçeve. Urth ka aftësinë të shkaktojë skuqje dhe acarim, kështu që kur aplikohet si balsam, ai ka një efekt analgjezik dhe lehtëson dhimbjet e shkaktuara nga paralizat e gjymtyrëve, reumatizma dhe dhimbjet e tjera të muskujve. Shtë e rëndësishme të theksohet se balsami i mustardës mund të shkaktojë fshikëza nëse aplikohet direkt në lëkurë. Për të shmangur këtë, një pjesë prej liri duhet të vendoset në lëkurë dhe pastaj të aplikohet në të.

Zbut helmet

Farat e mustardës kanë veti emetike mbrojtëse që rezistojnë ndaj efektit të helmit në trup. Zierja e farës së mustardës ndihmon në pastrimin e trupit sidomos në rastet e helmimeve të shkaktuara nga narkotikët dhe konsumimi i tepërt i alkoolit.

Trajton infeksione kërpudhore

Karakteristikat antibakteriale të farës së mustardës kanë provuar të jenë efektive për shërimin e dhëmbëzave që vijnë nga një infeksion i kërpudhave në lëkurë. Zbatimi aktual i farës së farës së mustardës për të pastruar lëkurën e larë me ujë të ngrohtë qetëson simptomat që lidhen me infeksione kërpudhore.

Ushqon lëkurën dhe flokët

Mustardë gjithashtu i shton bukurinë. Nëse ziejeni vajin e kësaj bime me gjethe këna, mund të ndihmojë në stimulimin e rritjes së shëndetshme të flokëve. Farat e mustardës, të skuqura në vaj susami ose kokosi, janë efektive për trajtimin e akneve dhe e bëjnë fytyrën më të pastër.

Kontrollon diabetin

Gjethi i mustardës është ideal për diabetikët. Studimet kanë treguar që kjo barishte ka veti antioksiduese për të kundërvepruar veprimin e radikalëve të lirë dhe për të mbrojtur kundër efekteve të dëmshme të stresit oksidues në diabetikët. Hulumtimet kanë treguar që vaji i mustardës ndihmon në uljen e niveleve të proteinave të glikolizuara dhe glukozës në serum. Ndihmon në zvogëlimin e peroksidimit të lipideve dhe stimulon metabolizmin e glukozës.

Ka aftësinë për të ulur kolesterolin

Gjethet e mustardës kanë një fuqi mahnitëse të uljes së kolesterolit. Studimet kanë treguar që perimet nga familja e lakrës kanë një aftësi të jashtëzakonshme për të lidhur acide biliare në traktin tretës, duke e bërë më të lehtë nxjerrjen e tyre nga trupi. Acidet biliare zakonisht përbëhen nga kolesterol, dhe procesi i lidhjes ndihmon në uljen e tij. Një pikë tjetër e rëndësishme për tu përmendur është se gjethet e mustardës kanë një kapacitet më të mirë lidhës për acidin biliare sesa gjethet e papërpunuara. Prandaj, lehtësisht i avulloni dhe shtoni pak qimnon të pjekur, kripë dhe piper. Kënaquni!

Gjethet e mustardës janë një burim i madh i lëndëve ushqyese, duke zvogëluar formimin e bllokimeve në arteriet dhe parandalimin e çrregullimeve të tilla si ateroskleroza. Këto gjethe gjithashtu përmbajnë Vitaminë B6, e cila parandalon koagulimin e trombociteve dhe zbut rrezikun e trombozës.

Kuron menopauzën

Gjethet e mustardës mund të rezultojnë efektive tek gratë që janë menopauza. Prania e magnezit dhe kalciumit promovon shëndetin e kockave dhe parandalon humbjen e eshtrave të lidhura me menopauzën. Ndihmon për të zëvendësuar përmbajtjen e ulët të magnezit në kocka dhe mund të ndihmojë në zvogëlimin e rrezikut të osteoporozës në gratë e menopauzës.

Ndihmon në detoksifikimin

Gjethet e mustardës mund të ndihmojnë sistemin e detoksifikimit të trupit, sepse ato përmbajnë antioksidantë dhe fibra të fortë. Glukozinolatet në gjethe ndihmojnë në rregullimin e veprimit të enzimës në procesin e detoksifikimit, si dhe eliminojnë toksinat nga trupi.

Fara e mustardës. Gram të bardhë / Sinapis alba / 40

Efektet anësore të urthit

Gjithmonë rekomandohet të jeni të kujdesshëm kur provoni diçka për herë të parë, veçanërisht kur nuk jeni të vetëdijshëm për reaksione alergjike, siç është mbindjeshmëria ndaj farave të mustardës. Disa efekte anësore të njohura janë:

Problemet e lëkurës: Mustardë ka një aftësi ngrohjeje, prandaj bëni kujdes kur e aplikoni atë në lëkurën tuaj.

Substancat strumogjenike: Farat e patrajtuara termikisht dhe gjethet e mustardës përmbajnë substanca të quajtura strumogjene që mund të ndërhyjnë në funksionimin e tiroides. Njerëzit të cilët tashmë kanë një problem me gjëndrën tiroide duhet gjithmonë të nxehtin ta trajtojnë mustardën përpara se ta përdorin për të neutralizuar elementët e lartpërmendur.

oxalate: Mustardë përmban oksalat, i cili dihet se ndërhyn në thithjen e kalciumit. Njerëzit që vuajnë tashmë nga çrregullime të lidhura me oksalatet, të tilla si gurët në veshka, duhet të jenë të kujdesshëm dhe të mos marrin një dozë të mbidozuar.

Sažetak

Djegia e zemrës është efektive në lehtësimin e dhimbjeve të shkaktuara nga muskujt e ngurtë, nyjet e dhimbshme, lehtësimin e pengesave të plogështa, tumoret dhe pneumonia. Farat e mustardës mendohet se ndihmojnë në trajtimin e konfiskimeve tek fëmijët. Pluhuri i mustardës lehtëson dhimbjen dhe siklet gjatë menstruacioneve. Ndihmon në stimulimin e metabolizmit dhe eliminimin e yndyrës së tepërt. Gjethet e mustardës kanë një sasi të lartë të vitaminës A, e cila mund të përmirësojë shëndetin e syve, dhe fibra që përmirësojnë tretjen. Veprimi ushqyes i magnezit në mustardë ndihmon në ruajtjen e një toni dhe funksioni të shëndetshëm të enëve të gjakut.

koment

Kjo faqe përdor Akismet për mbrojtjen e spamit. Mësoni se si trajtohen të dhënat e komenteve.