Врати се назад

Рецепт за леб од леќата и брашно од пченка

Мирјана Хасанагиќ
За овој вкусен леб без квасец, не ми требаат премногу вештини за готвење, а рецептот ќе го ценат и искусни домаќинки.
Потребна ви е подлабока тава која исто така може да биде во рерната или помалата тава.
За гарантиран успех, користете квалитетни состојки како брашно од мелницата Рашиќ, кои можете да ги добиете во Ароматика.
Време за подготовка 1 hr
Време за готвење 20 мин
Вкупно време 2 часот 20 мин
Се разбира Страна Антена
кујна Медитеранот
Сервиси 4 лица
Калории 300 kcal

опрема

 • Шпорет
 • Тава, која исто така може да биде во рерната или мала тава
 • Неколку чинии

Состојки
  

 • 1.5 чаши пченкарно брашно од мелницата интегрален
 • 1.5 чаши брашно од леќата од мелницата интегрален
 • 2 лажички прашок за пециво
 • 1 лажичка соли море или Хималај
 • 1 / 2 чаши лука ситно сецкан
 • 1 парче лута пиперка по вкус
 • 1 чаша млади пченка може да биде замрзнат или конзервиран
 • 2 парчиња јајца улупана
 • 1 3 / 4 чаши јогурт течност
 • 4 лажици путер дел може да се замени со маснотии

инструкции
 

 • Загрејте ја рерната на 450 степени.
 • Добро измешајте брашно од пченка и леќата, прашок за пециво и сол, кромид и бибер.
 • Во друг сад измешајте ги јајцата, јогуртот или кефирот. Додадете исецкан кромид, лута пиперка и јагоди од пченка.
 • Загрејте само две лажици путер и измешајте со јајца и кисело млеко.
 • Другите две лажици путер или маснотии се растопуваат во тава додека не почне да зоврие.
  Додека путерот или маснотиите се топат во тавата, измешајте ги сите состојки во еден сад.
 • Кога сè е добро измешано, истурете ја утава во која се мачка путерот или маснотијата.
 • Кората треба да се формира веднаш.
 • Печете го на шпоретот околу една минута и пренесете го во рерната. Печете во рерната уште 25 до 30 минути.
 • Кога лебот се пече, оставете го да отстои уште шеесет минути пред да го исечете и сервирате.

забелешки

Пријатно!
Билната аптека Ароматика нуди избор на мелено интегрално брашно од мелницата Рашиќ.
Леќата, пченка, 'рж, јачмен и брашно од пченица во Сараево во Ароматица.
Слика на брашно од леќата
Клучен збор леќата, брашно од леќата, интегрално брашно, брашно од пченка, рецепт за леб од леќата