fbpx

Петровац

01 Агромонија Агримонија

Други имиња: ранет, мисирка, жигер, мулет, мал трн, мал трн, март, трева низ целиот свет.

Хабитат: Домороден растителен вид во северната хемисфера, Петровац може да се најде во Северна Америка, Англија, јужните и централните делови на Шкотска, Азија.

Петровац е растение кое расте по патишта и рабови на ливади, на места сончево или делумно засенчено, а на копно суво и алкално. Семето на Петровац е цврсто, а нејзиното време бара студено време.

Опис на растението: Петровац е средно растение, високо 50-200 см. Бујноста на растението се рефлектира во лисјата и жолтите цвеќиња кои растат од едниот врв. Лисјата и стеблата се покриени со фини влакна. Обратниот дел на листот има смолеста структура.

Целото растение е ароматично, дури и неговиот корен, а мирисот на кајсија е тој што го карактеризира. Бројни жолти цвеќиња се собираат во совети што се прошируваат кога семето достигнува зрелост.

Петровац цвета од јуни до почетокот на септември во повеќето области.

Делови од користената фабрика: исушени лисја, цвет, стебло.

Делови од петровакот треба да се собираат кога растението е во цут дури и пред да се формираат капсули за семе.

Произлегува дебелина од 5 mm не треба да се берат додека долните делови на растението треба да се остават да растат повторно.

Фабриката се суши на температура од 35 степени Целзиусови, а потоа се чува во контејнери во кои ќе биде заштитена од светлина и влага.

Петровац има благ ароматичен мирис и лут и горчлив вкус и може да се користи во форма на екстракти (како чај), таблети, капсули, течни екстракти и тинктури.

Предности на Петровац и неговата употреба

Суво цвеќе од петровац се користи за правење тоници или диетални пијалоци и се смета дека ја чистат крвта. Петровац се користи како природен лек за кашлица.

Оваа билка содржи танини за кои се верува дека помагаат во олеснување на варењето на храната и за лесна и акутна дијареја. Исто така е добро за проблеми со цревата и помага во зајакнување на мукозните мембрани и подобрување на нивната функција.

Диуретичниот ефект на Петровац ја отстранува водата и помага во чистење на бубрезите и мочниот меур, како и отстранување на камења во бубрезите. Понекогаш се комбинира со свила од пченка за ублажување на симптомите на циститис и уринарна инконтиненција.

Поради можноста за прочистување на крвта, петровакот може да помогне во олеснување на симптомите на жолтица, заболувања на црниот дроб и други проблеми кои влијаат на крвта. Оваа билка му помага на црниот дроб, кој е наполнет со акумулирани токсини, што предизвикува органот да функционира подобро и да се ослободи од болеста.

Петровац локално се користи за да се ублажи ревматизмот, состојбите на кожата како што се мозолчиња, акни, дури и лимфни мозолчиња и егзема, без никакви негативни ефекти кои се појавуваат при умерена употреба.

Петровац долго време се навикнува да залечи рани и каснувања од змија, како и да престане да крвари. Поради присуството на силикон, ова растение се смета за адстрингентно средство во намалувања и гребнатини.

Петровац може да има корисен ефект врз кашлицата, болки во грлото, бронхитис, астма и варикозни чиреви. Течност за каснување од оваа билка може да го намали и слузта во носот, враќајќи го дишењето назад во нормала.

Петровац го користат и жени кои страдаат од тешко менструално крварење и уринарни инфекции.

Петровац или мисирка / егваторија Агримонија / 40 грама

Дозирање и администрација на Петровац

Чајот од Петровац се прави од сушени лисја или прав, една лажичка по чаша врела вода и се вари нежно околу 5 минути пред да се конзумира.

Германската комисија Е потврди дека чајот од Петровац е добар за контролирање на дијарејата, а разладениот чај може да се користи за галење за да се намали воспалението на болки во грлото и болката.

Hotешката каша од Петровац се нанесува локално и се добива со вриење на растението во вода на тивок оган за 10-20 минути до степен до кој се добива 10% воден екстракт.

Екстракти и тинктури од петровац, 1-3 ml течен екстракт (1: 1 во 25% алкохол) се смета за почетна точка еднаш дневно за возрасни, или како инфузија која содржи 2-4 g сушени растенија, три пати на ден.

Можни несакани ефекти и интеракции на петровац

Без разлика дали станува збор за природен или синтетички лек, петровакот треба да се користи со претпазливост. Луѓето кои имаат алергии или преосетливост кон ова растение, се разбира, не треба да го користат.

Се смета за безбеден за локална употреба како чај или пијалок и е ставен на списокот на природни зачини од страна на Европскиот совет. Поради неговата висока содржина на танин, петровакот треба да се користи во умерени дози и на кожата и за внатрешна употреба.

Големите количини можат да предизвикаат гастроинтестинални проблеми и компликации поврзани со други болести.

Пациентите кои имаат прекумерно крварење или нарушување на крварењето во својата медицинска историја, треба да го користат во поблаги дози.

Употребата на петровак за време на бременоста и лактацијата треба да се избегне бидејќи ризиците сè уште не се познати.

Коментар

Оваа страница го користи Akismet за заштита од спам. Дознајте како се постапуваат со податоците за коментарите.