fbpx

Јагорјевина

Primula veris 2 800x

Други имиња: јаглика, јаглика, сончоглед.

Хабитат: Јагнешкото е широко распространето во умерените региони во Европа и Азија. Тој е отпорен на мраз, но не е невообичаен во делови од светот лоцирани во северната ширина.

Јагнето расте во сенка, како и на места што се целосно сончево додека почвата не е доволно влажна.

Опис на растението: Модар патлиџан е нискогодишни растенија чија лисна розета е долга 5-15 cm. Цветовите се групирани на врвот на стеблото, што може да достигне должина од 20 см.

Јагнето почесто се наоѓа во ливадите и семето е комерцијално достапно како добиточна птица.

Цвеќиња од модар патлиџан се жолти и имаат пријатен мирис, покриени со портокалови точки. Јагнето е меѓу првите што цвета во пролетта.

Делови од фабриката за употреба: цвет, лист, корен.

Придобивки од јагнешко месо и неговата употреба во медицински цели

Вилијам Шекспир беше толку опиен со убавината и придобивките од јагнешкото месо, што ја направи бесмртна, спомнувајќи ја неколку пати во неговите претстави.

Познатиот англиски ботаничар Николас Калпепер е во 17. Со векови се тврди дека секој што користи дестилирана вода од јагнешко месо или маснотии од неговиот цвет може да се 'ртат.

Денес, хербалистите сè уште прават лосион за чистење на кожата. Се смета дека е корисно за лекување на акни, мозолчиња и други неправилности на кожата.

Јагнешкото се смета за уникатно кога станува збор за отстранување на нечистотијата од кожата и отворање на порите, што ја прави кожата да изгледа посвежа и помазна.

Јагодата се користи со векови за да се подготви чај за смирување. Листовите од оваа билка имаат благ наркотичен ефект и се користат како хербален лек за несоница и хиперактивност.

Во Европа, пијалокот со јагнешко месо, кој има смирувачки ефект, се користи во Европа со генерации за нервни и анксиозни проблеми. Цветовото јагнешко дрво се верува дека е благ седатив и се користи за да ги смири децата и да им помогне да заспијат.

Корен од модар патлиџан има експекторантен ефект и може да се користи за лекување на симптоми на настинка и грип. Исто така, коренот на јагнешкото месо влијае на разредувањето на слуз, што придонесува за негово полесно отстранување од телото.

Анасон се користи во народната медицина за да се намали згрутчувањето на крвта и понекогаш се користи како антиреуматски агент.

https://biljna-apoteka.ba/proizvod/jagorcevina/

Оваа билка е широко користена во Европа за слабеење на кашлицата, а од неодамна е добро позната нејзината активност на експекторанс.

Тековните истражувања се осврнуваат на ефектите на јагнешкото месо врз астма и алергии.

Антиспазмодичните својства на јагнешкото ја прават билка која може да биде корисна за лекување на епилепсија, тресење, па дури и на Паркинсонова болест.

Иако во денешно време ретко, мацерацијата на цвеќиња од јагнешко месо некогаш беше модринка и се сметаше дека го забрзува процесот на заздравување.

Анасон често се користи како хербална алтернатива за лекување на проблеми со бубрезите и инфекции на уринарниот тракт.

Дозирање и администрација

Кога јагнешкото месо се подготвува како чај или инфузија, пациентот треба да пие 1 чаша 3 приближно еднаш на ден, приближно за време на оброк.

2-4 ml тинктура од јагнешко месо може да се користи и 3 пати на ден. Оваа билка може да се примени како маст или крем по потреба, но обично не повеќе од 2-3 пати на ден.

Можни несакани ефекти на јагнешко месо

Јагнето не треба да го користат бремени жени и луѓе кои користат лекови за згрутчување на крвта, бидејќи и билките и лековите имаат исти својства, така што кумулативната вредност може да биде непријатна.

Постојат ретки случаи кога луѓето се алергични на stamens на ова растение, но оваа состојба не е сериозна и може лесно да се лекува.

Коментар

Оваа страница го користи Akismet за заштита од спам. Дознајте како се постапуваат со податоците за коментарите.