fbpx

Есенцијално масло од рузмарин

Есенцијално масло од рузмарин

Есенцијално масло од рузмарин - Хербална аптека Ароматица Сараево

Кога се користи како дифузер, есенцијалното масло од рузмарин го намалува стресот и заморот, ја стимулира функцијата на респираторниот тракт.

Во масажата, ова есенцијално масло го олеснува варењето, го олеснува надуеноста, грчевите и запек и ја стимулира циркулацијата.

Како бања, есенцијалното масло од рузмарин го зајакнува имунитетниот систем, му помага на организмот полесно да ги елиминира отпадните материјали и ја олеснува болката во мускулите.

Во козметиката, ова есенцијално масло го смирува воспалението, го стимулира растот на косата и ги прави косата и кожата помлада.

Потсетник за придобивките од есенцијалното масло од рузмарин

Есенцијалното масло од рузмарин е масло кое го зајакнува организмот, ги елиминира штетните бактерии, ја подобрува концентрацијата, ги смирува органите за варење и ја ублажува болката во мускулите. Може да се користи во бројни производи за нега на тело, од производи за нега на кожа и коса до производи за ароматерапија. Овде ќе ви дадеме локални природни рецепти кои ги искористуваат есенцијалните масла од рузмарин.

Есенцијално масло од рузмарин како освежувач на вселената во дифузор или спреј (ја ублажува болката во синусите, ја подобрува концентрацијата и дава енергија)

Во ароматерапијата, есенцијалното масло од рузмарин ја подобрува будноста, го елиминира лошото расположение и ја зголемува концентрацијата. Мирисот на ова есенцијално масло го стимулира апетитот, а исто така е познато дека го намалуваат нивото на штетни хормони на стрес, ослободени за време на моменти на напнатост. Вдишувањето на есенцијалното масло од рузмарин го зајакнува имунитетот со стимулирање на активност на антиоксиданти, кои се борат против слободното радикално заболување.

1 Есенцијално масло од рузмарин мешавина за парење лице за полесно дишење

Користете ја оваа смеса за прочистување на респираторниот тракт и олеснување на опструкцијата на грлото и носот.

Количина на состојки     

Есенцијално масло од рузмарин 5 капки

Есенцијално масло од темјан смола 5 капки

Есенцијално масло од бор 5 капки

Есенцијално масло од грејпфрут 5 капки

Масло за превоз 1 лажичка (15ml)

Упатства за подготовка

 1. Ставете ги сите есенцијални масла во темно шише 15 ml со капалка.
 2. Темелно исчистете го лицето.
 3. Варете 3 чаши дестилирана или филтрирана вода.
 4. Извадете ја водата од оган, доведете ја во сад и оставете ја да отстои 5 минути.
 5. Додадете 1 капка есенцијално масло во водата што сè уште испарува.
 6. Оставете ја тавата настрана 10 минути.
 7. Превртете голема крпа над главата, рамената и чинијата.
 8. Потпреме така што твоето лице е оддалечено од тавата со вода и есенцијални масла 25-30 см.
 9. Бидете сигурни дека очите се затворени бидејќи маслото може да предизвика иритација.
 10. Вдишете го на носот и во устата. На овој начин ќе се ослободите од запек, лигите, воспаленија, чешање и други симптоми на настинка и алергија.

2 Освежителен спреј за освежување и концентрирање на просторот за есенцијално масло од рузмарин

Користете мешавина од овие есенцијални масла за да останете будни и концентрирани, особено додека учите.

Количина на состојки 

Есенцијално масло од рузмарин 6 капки

Есенцијално масло од лимон 3 капки

Есенцијално масло од лаванда 3 капки

Леска од вештерки 1 лажица масло

Дестилирана вода ½ чаши

Упатства за подготовка

 1. Истурете ја hamamelis во темна стакло шише 120 ml со спреј.
 2. Додадете ги сите есенцијални масла.
 3. Нежно протресете го шишето за да ги комбинирате сите состојки.
 4. Додадете дестилирана вода.
 5. Тресете силно.
 6. Спржете ја смесата во просторијата во која сте, за подобрување на меморијата и концентрацијата.

3 Мешавина со есенцијално масло од рузмарин во енергетски дифузор

Оваа мешавина стимулира физичка активност и спречува да се чувствувате уморни.

Количина на состојки 

Есенцијално масло од рузмарин 4 капки

Етерично масло од грејпфрут 4 капки

Есентно масло од вар 4 капки

Упатства за подготовка

 1. Додадете ги сите есенцијални масла во стаклена вијала 2 ml.
 2. Протресете го шишето за да ги комбинирате состојките.
 3. Според упатствата на производителот, додадете го соодветниот број капки на дифузерот.

Употреба на есенцијално масло од рузмарин за масажа (ја намалува болката, целулитот, стрии и проширени вени)

Кога се користи за масажа, есенцијалното масло од рузмарин има детоксикаторско својство што го олеснува варењето, го олеснува надуеноста, грчевите и запек. За време на масажата, ова масло ја стимулира циркулацијата, што предизвикува телото подобро да ги апсорбира хранливите материи од храната.

1 Мешавина со есенцијално масло од рузмарин за олеснување на болката

Користете ја оваа смеса за да ги ослободите болките во мускулите и зглобовите.

Количина на состојки     

Есенцијално масло од рузмарин 5 капки

Есенцијално масло од морско оревче 5 капки

Есенцијално масло од лаванда 5 капки

Масло за носење 1 лажица масло

Упатства за подготовка

 1. Ставете ги сите состојки во темно шише.
 2. Затворете го и тресете го нежно за да ги комбинирате состојките.
 3. Земете 1 лажичка од смесата и масирајте го болното место најмалку 30 минути за да и се овозможи на кожата да се апсорбира.

2 Масажа мешавина со есенцијално масло од рузмарин за да се намали појавата на целулит

Мешавина од овие масла ја подобрува циркулацијата и го намалува појавувањето на нерамна кожа.

Количина на состојки                                                                                                      

Есенцијално масло од рузмарин 5 капки

Есенцијално масло од бензоин смола 5 капки

Есенцијално масло од морето 5 капки

Етерично масло од лимон 5 капки

Масло за носење 4 лажички

Упатства за подготовка

 1. Ставете ги сите состојки во темна стаклена тегла 20 ml.
 2. Затворете го и протресете го за да ги комбинирате состојките.
 3. Доколку е потребно, ставете ја 1 лажицата од смесата во дланката на вашата рака и масирајте го болното место.

3 Мешавина со есенцијално масло од корен и масло од кокос

Користете ја оваа мешавина за да го намалите појавувањето на неправилности и несакани белези на кожата.

Количина на состојки                                                                                                      

Есенцијално масло од рузмарин 10 капки

Носење кокосово масло 1 чаша

Упатства за подготовка

 1. Во една тегла од приближно 2,5 дл измешајте ги состојките.
 2. Ставете ја саканата количина мешавина на дланките и директно масирајте ги местата каде што се појавија стрии.
 3. Продолжете нежно да ја масирате кожата 30 минути за апсорпција.

4 Мешавина од есенцијално масло од рузмарин и ши-путер за намалување на проширени вени

Оваа мешавина помага при циркулацијата и намалување на појавата на проширени вени.

Состојка                                                      Кол                                                                                    

Есенцијално масло од рузмарин 10 капки

Есенцијално масло од босилек 10 капки

Есенцијално масло од грејпфрут 5 капки

Гераниум есенцијално масло 5 капки

Шеа путер ½ чаши

Носење кокосово масло ¼ чаши

Носење масло од јојоба ¼ чаши

Течен витамин Е 1 лажица масло

Упатства за подготовка

 1. Во тава со дно дно над средна топлина, стопете ши путер и кокосово масло.
 2. Излезете од огнот.
 3. Додадете други состојки (масло од јојоба, течен витамин Е и есенцијални масла).
 4. Оставете ја смесата да се излади за 1-2 часа додека не биде бела и полу-цврста.
 5. Со миксер за раце, измешајте ја смесата додека не стане мека и пенеста крема за тело (околу 10 минути).
 6. Нанесете млеко од телото нагоре во правец на срцето за да ја зголемите циркулацијата (на пр. Ако сакате да ги масирате стапалата, нанесете млеко во правец на колената, ако го масирате зглобот, потоа нанесете го во правец на рамената).
 7. Чувајте го производот во тегла на собна температура. Не оставајте го на влажно и светло место за да спречите да се стопи. Ако изложеноста на изворот на светлина е неизбежна, чувајте ја во фрижидер.
 8. Ова млеко за тело може да трае 6 месеци.

Совет: Се препорачува да избегнувате употреба на овој производ пред спиење, бидејќи есенцијалните масла можат да предизвикаат наизменично спиење.

Есенцијално масло од рузмарин во бањи (го подобрува расположението и ја ублажува болката во мускулите)

Разредена со носач масло и се користи во бањи, ова есенцијално масло има детоксикаторски својства, што може да помогне во зајакнувањето на имунитетот. Есенцијалното масло од рузмарин го стимулира телото побрзо да ги исфрла отпадните материјали и ги смирува дигестивните проблеми. Неговите аналгетски и антиинфламаторни својства го прават идеален за олеснување на болката во мускулите.

1 Ароматерапија бања со мешавина од есенцијални масла за кревање расположение

Ако ја користите оваа мешавина, ќе имате чувство на задоволство и смиреност.

Состојка                                                Кол                                                                                                      

Есенцијално масло од рузмарин 4 капки

Есенцијално масло од бергамот 3 капки

Есенцијално масло од шишиња 3 капки

Масло за носење 1 лажица масло

Упатства за подготовка

 1. Ставете ги сите состојки во темно стакло или пластично шише 15 ml.
 2. Затворете го и протресете го за да ги комбинирате состојките.
 3. Смесата ставете ја во топла вода.
 4. Остатокот чувајте го на темно и ладно место, надвор од влажна бања.

2 Мешави со есенцијално масло од рузмарин како бања за олеснување на болката

Користете ја оваа смеса за да ги ослободите болките во мускулите и зглобовите.

Состојка                                              Кол                                                                                                      

Есенцијално масло од рузмарин 2 капки

Есенцијално масло од лаванда 2 капки

Есенцијално масло од риган 2 капки

Упатства за подготовка

 1. Ставете ги сите состојки во темна стакло 10 ml или пластична шишенце.
 2. Затворете го и протресете го за да ги комбинирате состојките.
 3. Впие во топла вода.
 4. Промешајте ја водата на која ја додадовте мешавината за масло.
 5. Влезете во када и уживајте во чувството на олеснување на болката.
 6. Остатокот од смесата чувајте го на ладно и темно место. Не чувајте го на влажно место како што е бања.

Употреба на есенцијално масло од рузмарин во козметиката (ги намалува несовршеностите на кожата и го промовира растот на косата)

Кај козметичките производи за нега на коса, есенцијалното масло од рузмарин и неговите својства ги стимулираат фоликулите, правејќи ја косата подолга и посилна, забавувајќи го губењето на пигментот, спречува опаѓање на косата, хидрирачки сув скалпот, ја намалува количината на првут. Антимикробни, антисептички, адстрингентни, антиоксидантни својства го прават ова есенцијално масло важна состојка во производите за нега на кожата која има за цел да умре, дури и лекување на сува или мрсна кожа, егзема, воспаление и акни. Ефективно за сите типови кожа, ова масло може да биде состојка во сапуни, миења за лице, маски за лице, тонери и креми, затегнување на кожата додека ја одржува хидрирана, давајќи му сјај без несакани траги.

1 Мешавина со есенцијално масло од рузмарин и гел за намалување на акни од алое

Користете ја оваа мешавина за смирување на сувата, иритирана и воспалена кожа.

Состојка                                                           Кол                                                                                                        

Есенцијално масло од рузмарин 6 капки

Гел од алое вера 1 лажица масло

Упатства за подготовка

 1. Ставете го гелот од алое вера во еден сад.
 2. Лажица есенцијално масло од рузмарин со лажица.
 3. Доколку е потребно, нанесете гел на лицето во тенок слој. Прво на сите, измијте ги рацете.
 4. Оставете го гелот 10-15 минути пред да го исплакнете.
 5. За најдобри резултати, се препорачува да се користи мешавината секој ден.

2 Мешавина со есенцијално масло од рузмарин и масло од семе од грозје за кожата склона кон акни

Користете ја оваа мешавина за да ги намалите неправилностите и иритациите на кожата на лицето.

Состојка                                                              Кол                                                                                                      

Есенцијално масло од рузмарин 2 капки

Носење масло од семе од грозје 1 лажиче

Упатства за подготовка

 1. Во стаклено шише 5 ml, измешајте масло од семе од грозје и есенцијално масло од рузмарин.
 2. Користете ги прстите или соодветна четка за да го нанесете маслото на проблематично место на кожата.
 3. Оваа мешавина е доволно блага за да се користи секој ден.

3 Мешавина со есенцијално масло од рузмарин и рицинусово масло за зајакнување на косата

Оваа мешавина му дава на вашата коса еластичност и ја прави посилна.

Состојка                                                          Кол                                                                                                      

Есенцијално масло од рузмарин 4-5 капки

Носење кокосово масло 2 лажички

Рицинусово масло 2 лажички

Упатства за подготовка

 1. Во мало тенџере на тивок оган 1-2 минути, стопете го кокосот и рицинусното масло додека не се загрее доволно. (Осигурете се дека маслото не се прегрее или врие.)
 2. Извадете ја тавата од оган и промешајте со лажица есенцијално масло од рузмарин.
 3. Со прстите масирајте ја смесата во скалпот.
 4. Почекајте 15 минути пред испирање.
 5. Смесата можете да ја нанесете еднаш неделно или на секој трет ден.

4 Есенцијално масло од рузмарин и масло од кокос за стрии

Со примена на оваа мешавина можете да го намалите појавувањето на лузни и несакани белези на кожата.

Состојка                                                              Кол                                                                                                      

Есенцијално масло од рузмарин 3-4 капки

Носење кокосово масло 4 лажици

Упатства за подготовка

 1. Комбинирајте ги сите состојки во темно стакло 60 ml или пластично шише.
 2. Затворете го и добро протресете го.
 3. Доколку е потребно, нанесете ја смесата на проблематично подрачје на кожата.
 4. Оваа мешавина е доволно блага, па можете да ја користите 2-3 пати на ден.

5 Серум на есенцијално масло од рузмарин за раст на косата

Оваа мешавина го стимулира здравиот раст на косата на природен начин.

Состојка                                                         Кол                                                                                                      

Есенцијално масло од рузмарин 8 капки

Есенцијално масло од лаванда 6 капки

Есенцијално масло од жалфија 3 капки

Бадемово масло 50 мл

Упатства за подготовка

 1. Во темно стакло или пластично шише 50 ml, измешајте ги сите состојки.
 2. Затворете го и протресете го за да ги комбинирате состојките.
 3. Нанесете серум на косата и скалпот по потреба. Можете да користите четка или чешел за да го нанесете серум рамномерно.
 4. Серумот можете да го користите секој ден или секој втор ден после туширање за да го зајакнете растот на косата.

6 Мешавина со есенцијално масло од рузмарин како маска за стимулирање на раст на косата

Оваа мешавина ја прави вашата коса бујна и хидрирана.

Состојка                                                          Кол                                                                                                      

Есенцијално масло од рузмарин 6 капки

Носење кокосово масло 1 лажичка

Мед 1 лажица масло

Јајце 1 парче

Упатства за подготовка

 1. Ставете ги сите состојки во еден сад.
 2. Размахванете ги додека смесата не се изедначи.
 3. Доколку е потребно, нанесете ја смесата на вашата коса и почекајте 30-60 минути.
 4. Исплакнете ја маската со топла вода и исушете ја косата природно (без фен за коса). Инаку, можете да го исушите со студениот воздух на фен за коса.
 5. Оваа маска може да се користи еднаш дневно за подобрување на растот на косата и квалитетот.

7 Шампон за стимулирање на раст на косата

Оваа мешавина го стимулира растот на сјајна и здрава коса и ја враќа неговата природна боја.

Состојка                                                       Кол                                                                                                      

Есенцијално масло од рузмарин 10 капки

Носење кокосово масло 1 лажичка

Куркума во прав 1 лажиче

Лист коприва 2-3 гроздови

Јаболков оцет 1 чаша

Сода бикарбона 1 лажица масло

Упатства за подготовка

 1. Потопете ги лисјата од коприва во врела вода.
 2. Почекајте да се излади пред да ја исцедите водата.
 3. Додадете ги останатите состојки во овој чај од коприва и добро комбинирајте сè.
 4. Доколку е потребно, шампон влажна коса со ова.
 5. Чекате 2-5 минути за вашата коса да апсорбира шампон.
 6. Исплакнете ја косата.

8 Навлажнувачки серум со есенцијално масло од рузмарин за подобар раст на веѓите

За појаки веѓи користете ја оваа мешавина.

Состојка                                                   Кол                                                                                                      

Есенцијално масло од рузмарин 1 капка

Есенцијално масло од лаванда 1 капка

Кедрово есенцијално масло 1 капка

Упатства за подготовка

 1. Ставете ги сите три масла во маскара.
 2. За да ги комбинирате состојките, завртете ја четката за маскара. (Избегнувајте движење на четката нагоре и надолу за да спречите влегување и исцедување на воздухот во производот.)
 3. Доколку е потребно, нанесете ја маскарата на веѓите со нежни движења од дното нагоре.
 4. Етерични масла ќе им дадат на вашата маскара пријатен мирис и ќе го продолжат неговиот рок на траење со намалување на количината на бактерии што се акумулираат во шишето.

Препорака

Се препорачува употреба на органски масла, бидејќи крајниот производ се нанесува близу до чувствителните делови.

Многу е важно да се напомене дека никогаш есенцијално масло не се применува на очите, ушите или носот.

9 Мешавина со есенцијално масло од рузмарин како навлажнувачко масло за здрав раст на брадата

Оваа мешавина ќе поттикне поздрав и погуст раст на лицето на лицето без да предизвика иритација на кожата.

Состојка                                                     Кол                                                                                                      

Есенцијално масло од рузмарин 6 капки

Есенцијално масло од лаванда 6 капки

Носење масло од јојоба 15 ml

Носач на кокосово масло 15 мл

Упатства за подготовка

 1. Комбинирајте ги маслото за носач во едно темно стакло 30 ml или пластично шише.
 2. Додадете есенцијални масла.
 3. Затворете го шишето и нежно тресете ја смесата.
 4. Доколку е потребно, нанесете малку масло на дланката на раката, тријте и нанесете на брадата.
 5. Оваа формула може да се примени секој ден.

10 Се меша со есенцијално масло од рузмарин за да се врати пигментот во сивите влакна

Оваа мешавина ја враќа бојата на природно темна коса.

Состојка                                                       Кол                                                                                                      

Есенцијално масло од рузмарин 7-10 капки

Вода 3 чаши

Глицерин од билки 1 лажичка

Упатства за подготовка

 1. Ставете ги сите состојки во пластично шише и измешајте.
 2. Пред да го нанесете овој производ, измијте ја косата со шампон, нанесете климатик и исплакнете.
 3. Нанесете есенцијално масло од рузмарин на вашата коса и почекајте 1 минути.
 4. Исплакнете ја косата добро со ладна вода.

Внимание:

Не користете го овој производ на светло обоена коса бидејќи може да го затемни.

11 Мешавина со есенцијално масло од рузмарин како маска за стимулирање на циркулацијата на лицето

Оваа мешавина може да ја подобри циркулацијата на лицето, со што кожата се подмладува и светли.

Состојка                                                         Кол                                                                                                      

Есенцијално масло од рузмарин 10-15 капки

Роуз апсолутни 10-15 капки

Чаши со мед

Упатства за подготовка

 1. Комбинирајте ги сите состојки во тегла од темно стакло со херметички капак.
 2. Оставете го садот на топло и темно место за 2-3 недела.
 3. Во тава со дно над слаба топлина, загрејте ја тавата што ја содржи смесата.
 4. Упатства за употреба: Најпрво измијте ги лицето и рацете, а потоа нанесете смеса на лице, осигурувајќи се дека не доаѓа во контакт со очите.
 5. Оставете ја маската вклучена за 10-15 минути. Медот ќе ја стимулира циркулацијата.
 6. Добро исплакнете ја маската и нанесете ја навлажнувачот по ваш избор.

Коментар

Оваа страница го користи Akismet за заштита од спам. Дознајте како се постапуваат со податоците за коментарите.