fbpx

Gумбир

1404929. зголемување

Опис и живеалиште: Gумбирот е исправено повеќегодишно растение кое достигнува висина до 1 m. Тоа е тропско растение кое може да се најде во Источна Азија и Австралија. Земјите како Индија и Кина се најголемите производители на ѓумбир. Неговиот голем тубуларен ризом (подземно дрво) е дел од растение кое се користи за лековити цели.

Gумбирот сега се одгледува во повеќето тропски и суптропски земји, а потеклото е непознато.

Делови од фабриката за употреба: Се користи свеж и сушен ризом.

Придобивките од ѓумбирот и неговата употреба за терапевтски цели

Gумбирот се користи илјадници години за подготовка на храна и во народната медицина.

Долго време се користи за лекување на гадење. Науката ја потврди употребата на ѓумбир како природен лек за гадење и поврзани состојби како утринска мачнина и гадење за време на патувањето.

Gумбирот содржи многу анти-габични елементи што го прави популарна билка за третман на атлетско стапало.

Студиите покажаа дека коренот од ѓумбир го запира производството на цитокини кои предизвикуваат воспаление. Затоа, неговата употреба за лекување на воспаление во традиционалната медицина станува сè попопуларна.

Gумбирот се користи и во традиционалната медицина за стимулирање на апетит, стимулирање на потење и борба против мирисот на телото.

Друга популарна употреба на ѓумбир е во третманот на болки во зглобовите, особено состојби кои се резултат на лошата циркулација.

Gумбирот придонесува за здравјето на срцето. Се покажа дека го забавува производството на лош холестерол и триглицериди во црниот дроб и спречува згрутчување на тромбоцитите и агрегацијата во крвните садови, што е поврзано со атеросклероза и згрутчување на крвта.

Корен од ѓумбир се користи за лекување на гастроинтестинални нарушувања како што се надуеност, варење и дијареја. Исто така, се покажа дека го намалува интензитетот на менструални грчеви.

Корен од ѓумбир исто така се користи за лекување на некои од симптомите на настинка и грип, како што се опаѓање на лигите и лекување на тресење.

Кашлица, астма, халитоза, треска, синузитис, менструални грчеви и коли, се состојби кои се третираат со ѓумбир во традиционалната медицина.

Gумбирот е исто така популарен природен лек за металоиди.

Rootумбир корен / Zingiber officinale radix / 60 грама

Дозирање за терапевтски цели

Gумбирот е достапен како свежа билка или сушен корен во таблети, капсули, прав или како чај.

Вообичаени дневни дози се:

Свеж корен од ѓумбир: 9 g сушен ѓумбир корен дневно. Ова може да се земе како чај или во колачи. Земете 5-6 тенки парчиња свеж ѓумбир и потопете ги во врела вода 30 минути за да добиете свеж чај од ѓумбир.

Сушен ѓумбир корен: 150-300 mg сушен ѓумбир корен може да се зема три пати на ден во форма на капсула или во прав.

Исушениот корен од ѓумбир може да се користи и за чај. Лажичка сушен прав може да се додаде на околу половина литар топла вода, оставена за 30 минути, по што ќе добиете чај.

Таблети и капсули обично доаѓаат во дози на 150mg-500mg.

Можни несакани ефекти на ѓумбир

Бремените жени треба да бидат внимателни со ѓумбирот, поради можноста да предизвикаат контракции на матката.

Исто така, се покажа дека ѓумбирот се меша со (апсорбира) железо во исхраната и витамини кои се распаѓаат во мастите.

Болки во стомакот е вообичаен несакан ефект од земање големи дози на ѓумбир. Оваа билка може да го подобри ефектот на разредувачите на крвта, барбитурати, бета блокатори, инсулин и други лекови за дијабетес.

Бидејќи разредува крв, ѓумбирот не треба да се користи пред операцијата.

Коментар

Оваа страница го користи Akismet за заштита од спам. Дознајте како се постапуваат со податоците за коментарите.