fbpx

Како се прави чај од пропаст?

Чај од урнатините на Сараево
Како да пиете чај од пропаст

Расишен чај

Време на подготовка 1 час и 2 минути

Гответе ја 5 минути

подготовка на чај од пропаст чекор 2

Истурете една лажица пропаст со половина литар ладна вода и оставете да зоврие и варете 5 минути.

Оставете да отстои 45 до 60 минути

Расишен чај

Извадете од топлина и оставете да отстои 45 до 60 минути. Вирус и пијте 3 децилитар чај 1 пати на ден.

Исцелување ефекти на чај што уништува

Рујевина се користи против дијареја, против помага при периодонтитис. Чајот се користи и за проблеми со хемороиди. Може да се користи против инфекции на уринарниот тракт за да помогне во проблеми со бубрезите.
За посилни и потрајни инфекции на уринарниот тракт, користете Е-Капки.

Може да добиете чај и капки од пропаста во Хербалните аптеки Ароматика во Сараево или испраќаме по пошта до сите делови на Босна и Херцеговина.

Рецепт за леб од леќата и брашно од пченка

леб од леќата од леќата

Рецепт за леб од леќата и брашно од пченка

Мирјана Хасанагиќ
За овој вкусен леб без квасец, не ми требаат премногу вештини за готвење, а рецептот ќе го ценат и искусни домаќинки.
Потребна ви е подлабока тава која исто така може да биде во рерната или помалата тава.
За гарантиран успех, користете квалитетни состојки како брашно од мелницата Рашиќ, кои можете да ги добиете во Ароматика.
Време за подготовка 1 hr
Време за готвење 20 мин
Вкупно време 2 часот 20 мин
Се разбира Страна Антена
кујна Медитеранот
Сервиси 4 лица
Калории 300 kcal

опрема

 • Шпорет
 • Тава, која исто така може да биде во рерната или мала тава
 • Неколку чинии

Состојки
  

 • 1.5 чаши пченкарно брашно од мелницата интегрален
 • 1.5 чаши брашно од леќата од мелницата интегрален
 • 2 лажички прашок за пециво
 • 1 лажичка соли море или Хималај
 • 1 / 2 чаши лука ситно сецкан
 • 1 парче лута пиперка по вкус
 • 1 чаша млади пченка може да биде замрзнат или конзервиран
 • 2 парчиња јајца улупана
 • 1 3 / 4 чаши јогурт течност
 • 4 лажици путер дел може да се замени со маснотии

инструкции
 

 • Загрејте ја рерната на 450 степени.
 • Добро измешајте брашно од пченка и леќата, прашок за пециво и сол, кромид и бибер.
 • Во друг сад измешајте ги јајцата, јогуртот или кефирот. Додадете исецкан кромид, лута пиперка и јагоди од пченка.
 • Загрејте само две лажици путер и измешајте со јајца и кисело млеко.
 • Другите две лажици путер или маснотии се растопуваат во тава додека не почне да зоврие.
  Додека путерот или маснотиите се топат во тавата, измешајте ги сите состојки во еден сад.
 • Кога сè е добро измешано, истурете ја утава во која се мачка путерот или маснотијата.
 • Кората треба да се формира веднаш.
 • Печете го на шпоретот околу една минута и пренесете го во рерната. Печете во рерната уште 25 до 30 минути.
 • Кога лебот се пече, оставете го да отстои уште шеесет минути пред да го исечете и сервирате.

забелешки

Пријатно!
Билната аптека Ароматика нуди избор на мелено интегрално брашно од мелницата Рашиќ.
Леќата, пченка, 'рж, јачмен и брашно од пченица во Сараево во Ароматица.
Слика на брашно од леќата
Клучен збор леќата, брашно од леќата, интегрално брашно, брашно од пченка, рецепт за леб од леќата

Производи од билната аптека Еликсир во Сараево

Хербална аптека Еликсир Капи Ароматица Сараево

Со задоволство ве известуваме дека Хербалната аптека Ароматика во Сараево ги нуди сите производи Еликсир.

Еликсир Сараево

 

Со својот квалитет, компанијата Еликсир се етаблира на босанскиот пазар како еден од водечките производители на растителни капки и тинктури.

Еликсир Сараево

Кои производи Еликсир можат да се купат во Хербалната аптека Aromatica?

Можеби е дека, поради големата побарувачка, во моментов немаме производ Еликсир во парк, но генерално во Ароматика можете да најдете целосна линија на овие производи.

Дали има други видови на растителни капки во ароматиката?

Ароматика нуди и целосен опсег Капка Хербамед Хусино, како и Е-Капи од д-р Енес Хасанагиќ. Ние, исто така, задржуваме асортиман на растителни капки и тинктури од други производители.

https://biljna-apoteka.ba/proizvod/eliksir-kapi-sarajevo-50-ml/

Познат и популарен Рамслин Капи од дива лук sremushka можете да ги добиете во три различни пакувања од 50 мл, 100мл и 200мл. 

Погледнете го комплетното ТВ-шоу Зона на здравје за капките на Ремслин и корисни ефекти на срем.

Капки еликсир:

 • 🌿 За стомакот
 • 🌿 Билка паѓа од пропаста
 • 🌿 За 'рбетот
 • 🌿 Билни капки коприва или коприва
 • 🌿 За тироидната жлезда
 • 🌿 Капки на срцето
 • 🌿 Смирувачки капки
  Female женски капка еликсир
 • Еликсир за белите дробови и бронхиите
 • 🌿 За вени
 • 🌿 За простатата
 • 🌿 за мигрена
 • 🌿 За маснотии
 • Drops Капки на црниот дроб

Крем еликсир:

 • 🌿 За псоријаза
 • 🌿 За брчки
 • 🌿 За дамки и пеги

Есенцијално масло од рузмарин

Есенцијално масло од рузмарин

Есенцијално масло од рузмарин - Хербална аптека Ароматица Сараево

Кога се користи како дифузер, есенцијалното масло од рузмарин го намалува стресот и заморот, ја стимулира функцијата на респираторниот тракт.

Во масажата, ова есенцијално масло го олеснува варењето, го олеснува надуеноста, грчевите и запек и ја стимулира циркулацијата.

Како бања, есенцијалното масло од рузмарин го зајакнува имунитетниот систем, му помага на организмот полесно да ги елиминира отпадните материјали и ја олеснува болката во мускулите.

Во козметиката, ова есенцијално масло го смирува воспалението, го стимулира растот на косата и ги прави косата и кожата помлада.

Потсетник за придобивките од есенцијалното масло од рузмарин

Есенцијалното масло од рузмарин е масло кое го зајакнува организмот, ги елиминира штетните бактерии, ја подобрува концентрацијата, ги смирува органите за варење и ја ублажува болката во мускулите. Може да се користи во бројни производи за нега на тело, од производи за нега на кожа и коса до производи за ароматерапија. Овде ќе ви дадеме локални природни рецепти кои ги искористуваат есенцијалните масла од рузмарин.

Есенцијално масло од рузмарин како освежувач на вселената во дифузор или спреј (ја ублажува болката во синусите, ја подобрува концентрацијата и дава енергија)

Во ароматерапијата, есенцијалното масло од рузмарин ја подобрува будноста, го елиминира лошото расположение и ја зголемува концентрацијата. Мирисот на ова есенцијално масло го стимулира апетитот, а исто така е познато дека го намалуваат нивото на штетни хормони на стрес, ослободени за време на моменти на напнатост. Вдишувањето на есенцијалното масло од рузмарин го зајакнува имунитетот со стимулирање на активност на антиоксиданти, кои се борат против слободното радикално заболување.

1 Есенцијално масло од рузмарин мешавина за парење лице за полесно дишење

Користете ја оваа смеса за прочистување на респираторниот тракт и олеснување на опструкцијата на грлото и носот.

Количина на состојки     

Есенцијално масло од рузмарин 5 капки

Есенцијално масло од темјан смола 5 капки

Есенцијално масло од бор 5 капки

Есенцијално масло од грејпфрут 5 капки

Масло за превоз 1 лажичка (15ml)

Упатства за подготовка

 1. Ставете ги сите есенцијални масла во темно шише 15 ml со капалка.
 2. Темелно исчистете го лицето.
 3. Варете 3 чаши дестилирана или филтрирана вода.
 4. Извадете ја водата од оган, доведете ја во сад и оставете ја да отстои 5 минути.
 5. Додадете 1 капка есенцијално масло во водата што сè уште испарува.
 6. Оставете ја тавата настрана 10 минути.
 7. Превртете голема крпа над главата, рамената и чинијата.
 8. Потпреме така што твоето лице е оддалечено од тавата со вода и есенцијални масла 25-30 см.
 9. Бидете сигурни дека очите се затворени бидејќи маслото може да предизвика иритација.
 10. Вдишете го на носот и во устата. На овој начин ќе се ослободите од запек, лигите, воспаленија, чешање и други симптоми на настинка и алергија.

2 Освежителен спреј за освежување и концентрирање на просторот за есенцијално масло од рузмарин

Користете мешавина од овие есенцијални масла за да останете будни и концентрирани, особено додека учите.

Количина на состојки 

Есенцијално масло од рузмарин 6 капки

Есенцијално масло од лимон 3 капки

Есенцијално масло од лаванда 3 капки

Леска од вештерки 1 лажица масло

Дестилирана вода ½ чаши

Упатства за подготовка

 1. Истурете ја hamamelis во темна стакло шише 120 ml со спреј.
 2. Додадете ги сите есенцијални масла.
 3. Нежно протресете го шишето за да ги комбинирате сите состојки.
 4. Додадете дестилирана вода.
 5. Тресете силно.
 6. Спржете ја смесата во просторијата во која сте, за подобрување на меморијата и концентрацијата.

3 Мешавина со есенцијално масло од рузмарин во енергетски дифузор

Оваа мешавина стимулира физичка активност и спречува да се чувствувате уморни.

Количина на состојки 

Есенцијално масло од рузмарин 4 капки

Етерично масло од грејпфрут 4 капки

Есентно масло од вар 4 капки

Упатства за подготовка

 1. Додадете ги сите есенцијални масла во стаклена вијала 2 ml.
 2. Протресете го шишето за да ги комбинирате состојките.
 3. Според упатствата на производителот, додадете го соодветниот број капки на дифузерот.

Употреба на есенцијално масло од рузмарин за масажа (ја намалува болката, целулитот, стрии и проширени вени)

Кога се користи за масажа, есенцијалното масло од рузмарин има детоксикаторско својство што го олеснува варењето, го олеснува надуеноста, грчевите и запек. За време на масажата, ова масло ја стимулира циркулацијата, што предизвикува телото подобро да ги апсорбира хранливите материи од храната.

1 Мешавина со есенцијално масло од рузмарин за олеснување на болката

Користете ја оваа смеса за да ги ослободите болките во мускулите и зглобовите.

Количина на состојки     

Есенцијално масло од рузмарин 5 капки

Есенцијално масло од морско оревче 5 капки

Есенцијално масло од лаванда 5 капки

Масло за носење 1 лажица масло

Упатства за подготовка

 1. Ставете ги сите состојки во темно шише.
 2. Затворете го и тресете го нежно за да ги комбинирате состојките.
 3. Земете 1 лажичка од смесата и масирајте го болното место најмалку 30 минути за да и се овозможи на кожата да се апсорбира.

2 Масажа мешавина со есенцијално масло од рузмарин за да се намали појавата на целулит

Мешавина од овие масла ја подобрува циркулацијата и го намалува појавувањето на нерамна кожа.

Количина на состојки                                                                                                      

Есенцијално масло од рузмарин 5 капки

Есенцијално масло од бензоин смола 5 капки

Есенцијално масло од морето 5 капки

Етерично масло од лимон 5 капки

Масло за носење 4 лажички

Упатства за подготовка

 1. Ставете ги сите состојки во темна стаклена тегла 20 ml.
 2. Затворете го и протресете го за да ги комбинирате состојките.
 3. Доколку е потребно, ставете ја 1 лажицата од смесата во дланката на вашата рака и масирајте го болното место.

3 Мешавина со есенцијално масло од корен и масло од кокос

Користете ја оваа мешавина за да го намалите појавувањето на неправилности и несакани белези на кожата.

Количина на состојки                                                                                                      

Есенцијално масло од рузмарин 10 капки

Носење кокосово масло 1 чаша

Упатства за подготовка

 1. Во една тегла од приближно 2,5 дл измешајте ги состојките.
 2. Ставете ја саканата количина мешавина на дланките и директно масирајте ги местата каде што се појавија стрии.
 3. Продолжете нежно да ја масирате кожата 30 минути за апсорпција.

4 Мешавина од есенцијално масло од рузмарин и ши-путер за намалување на проширени вени

Оваа мешавина помага при циркулацијата и намалување на појавата на проширени вени.

Состојка                                                      Кол                                                                                    

Есенцијално масло од рузмарин 10 капки

Есенцијално масло од босилек 10 капки

Есенцијално масло од грејпфрут 5 капки

Гераниум есенцијално масло 5 капки

Шеа путер ½ чаши

Носење кокосово масло ¼ чаши

Носење масло од јојоба ¼ чаши

Течен витамин Е 1 лажица масло

Упатства за подготовка

 1. Во тава со дно дно над средна топлина, стопете ши путер и кокосово масло.
 2. Излезете од огнот.
 3. Додадете други состојки (масло од јојоба, течен витамин Е и есенцијални масла).
 4. Оставете ја смесата да се излади за 1-2 часа додека не биде бела и полу-цврста.
 5. Со миксер за раце, измешајте ја смесата додека не стане мека и пенеста крема за тело (околу 10 минути).
 6. Нанесете млеко од телото нагоре во правец на срцето за да ја зголемите циркулацијата (на пр. Ако сакате да ги масирате стапалата, нанесете млеко во правец на колената, ако го масирате зглобот, потоа нанесете го во правец на рамената).
 7. Чувајте го производот во тегла на собна температура. Не оставајте го на влажно и светло место за да спречите да се стопи. Ако изложеноста на изворот на светлина е неизбежна, чувајте ја во фрижидер.
 8. Ова млеко за тело може да трае 6 месеци.

Совет: Се препорачува да избегнувате употреба на овој производ пред спиење, бидејќи есенцијалните масла можат да предизвикаат наизменично спиење.

Есенцијално масло од рузмарин во бањи (го подобрува расположението и ја ублажува болката во мускулите)

Разредена со носач масло и се користи во бањи, ова есенцијално масло има детоксикаторски својства, што може да помогне во зајакнувањето на имунитетот. Есенцијалното масло од рузмарин го стимулира телото побрзо да ги исфрла отпадните материјали и ги смирува дигестивните проблеми. Неговите аналгетски и антиинфламаторни својства го прават идеален за олеснување на болката во мускулите.

1 Ароматерапија бања со мешавина од есенцијални масла за кревање расположение

Ако ја користите оваа мешавина, ќе имате чувство на задоволство и смиреност.

Состојка                                                Кол                                                                                                      

Есенцијално масло од рузмарин 4 капки

Есенцијално масло од бергамот 3 капки

Есенцијално масло од шишиња 3 капки

Масло за носење 1 лажица масло

Упатства за подготовка

 1. Ставете ги сите состојки во темно стакло или пластично шише 15 ml.
 2. Затворете го и протресете го за да ги комбинирате состојките.
 3. Смесата ставете ја во топла вода.
 4. Остатокот чувајте го на темно и ладно место, надвор од влажна бања.

2 Мешави со есенцијално масло од рузмарин како бања за олеснување на болката

Користете ја оваа смеса за да ги ослободите болките во мускулите и зглобовите.

Состојка                                              Кол                                                                                                      

Есенцијално масло од рузмарин 2 капки

Есенцијално масло од лаванда 2 капки

Есенцијално масло од риган 2 капки

Упатства за подготовка

 1. Ставете ги сите состојки во темна стакло 10 ml или пластична шишенце.
 2. Затворете го и протресете го за да ги комбинирате состојките.
 3. Впие во топла вода.
 4. Промешајте ја водата на која ја додадовте мешавината за масло.
 5. Влезете во када и уживајте во чувството на олеснување на болката.
 6. Остатокот од смесата чувајте го на ладно и темно место. Не чувајте го на влажно место како што е бања.

Употреба на есенцијално масло од рузмарин во козметиката (ги намалува несовршеностите на кожата и го промовира растот на косата)

Кај козметичките производи за нега на коса, есенцијалното масло од рузмарин и неговите својства ги стимулираат фоликулите, правејќи ја косата подолга и посилна, забавувајќи го губењето на пигментот, спречува опаѓање на косата, хидрирачки сув скалпот, ја намалува количината на првут. Антимикробни, антисептички, адстрингентни, антиоксидантни својства го прават ова есенцијално масло важна состојка во производите за нега на кожата која има за цел да умре, дури и лекување на сува или мрсна кожа, егзема, воспаление и акни. Ефективно за сите типови кожа, ова масло може да биде состојка во сапуни, миења за лице, маски за лице, тонери и креми, затегнување на кожата додека ја одржува хидрирана, давајќи му сјај без несакани траги.

1 Мешавина со есенцијално масло од рузмарин и гел за намалување на акни од алое

Користете ја оваа мешавина за смирување на сувата, иритирана и воспалена кожа.

Состојка                                                           Кол                                                                                                        

Есенцијално масло од рузмарин 6 капки

Гел од алое вера 1 лажица масло

Упатства за подготовка

 1. Ставете го гелот од алое вера во еден сад.
 2. Лажица есенцијално масло од рузмарин со лажица.
 3. Доколку е потребно, нанесете гел на лицето во тенок слој. Прво на сите, измијте ги рацете.
 4. Оставете го гелот 10-15 минути пред да го исплакнете.
 5. За најдобри резултати, се препорачува да се користи мешавината секој ден.

2 Мешавина со есенцијално масло од рузмарин и масло од семе од грозје за кожата склона кон акни

Користете ја оваа мешавина за да ги намалите неправилностите и иритациите на кожата на лицето.

Состојка                                                              Кол                                                                                                      

Есенцијално масло од рузмарин 2 капки

Носење масло од семе од грозје 1 лажиче

Упатства за подготовка

 1. Во стаклено шише 5 ml, измешајте масло од семе од грозје и есенцијално масло од рузмарин.
 2. Користете ги прстите или соодветна четка за да го нанесете маслото на проблематично место на кожата.
 3. Оваа мешавина е доволно блага за да се користи секој ден.

3 Мешавина со есенцијално масло од рузмарин и рицинусово масло за зајакнување на косата

Оваа мешавина му дава на вашата коса еластичност и ја прави посилна.

Состојка                                                          Кол                                                                                                      

Есенцијално масло од рузмарин 4-5 капки

Носење кокосово масло 2 лажички

Рицинусово масло 2 лажички

Упатства за подготовка

 1. Во мало тенџере на тивок оган 1-2 минути, стопете го кокосот и рицинусното масло додека не се загрее доволно. (Осигурете се дека маслото не се прегрее или врие.)
 2. Извадете ја тавата од оган и промешајте со лажица есенцијално масло од рузмарин.
 3. Со прстите масирајте ја смесата во скалпот.
 4. Почекајте 15 минути пред испирање.
 5. Смесата можете да ја нанесете еднаш неделно или на секој трет ден.

4 Есенцијално масло од рузмарин и масло од кокос за стрии

Со примена на оваа мешавина можете да го намалите појавувањето на лузни и несакани белези на кожата.

Состојка                                                              Кол                                                                                                      

Есенцијално масло од рузмарин 3-4 капки

Носење кокосово масло 4 лажици

Упатства за подготовка

 1. Комбинирајте ги сите состојки во темно стакло 60 ml или пластично шише.
 2. Затворете го и добро протресете го.
 3. Доколку е потребно, нанесете ја смесата на проблематично подрачје на кожата.
 4. Оваа мешавина е доволно блага, па можете да ја користите 2-3 пати на ден.

5 Серум на есенцијално масло од рузмарин за раст на косата

Оваа мешавина го стимулира здравиот раст на косата на природен начин.

Состојка                                                         Кол                                                                                                      

Есенцијално масло од рузмарин 8 капки

Есенцијално масло од лаванда 6 капки

Есенцијално масло од жалфија 3 капки

Бадемово масло 50 мл

Упатства за подготовка

 1. Во темно стакло или пластично шише 50 ml, измешајте ги сите состојки.
 2. Затворете го и протресете го за да ги комбинирате состојките.
 3. Нанесете серум на косата и скалпот по потреба. Можете да користите четка или чешел за да го нанесете серум рамномерно.
 4. Серумот можете да го користите секој ден или секој втор ден после туширање за да го зајакнете растот на косата.

6 Мешавина со есенцијално масло од рузмарин како маска за стимулирање на раст на косата

Оваа мешавина ја прави вашата коса бујна и хидрирана.

Состојка                                                          Кол                                                                                                      

Есенцијално масло од рузмарин 6 капки

Носење кокосово масло 1 лажичка

Мед 1 лажица масло

Јајце 1 парче

Упатства за подготовка

 1. Ставете ги сите состојки во еден сад.
 2. Размахванете ги додека смесата не се изедначи.
 3. Доколку е потребно, нанесете ја смесата на вашата коса и почекајте 30-60 минути.
 4. Исплакнете ја маската со топла вода и исушете ја косата природно (без фен за коса). Инаку, можете да го исушите со студениот воздух на фен за коса.
 5. Оваа маска може да се користи еднаш дневно за подобрување на растот на косата и квалитетот.

7 Шампон за стимулирање на раст на косата

Оваа мешавина го стимулира растот на сјајна и здрава коса и ја враќа неговата природна боја.

Состојка                                                       Кол                                                                                                      

Есенцијално масло од рузмарин 10 капки

Носење кокосово масло 1 лажичка

Куркума во прав 1 лажиче

Лист коприва 2-3 гроздови

Јаболков оцет 1 чаша

Сода бикарбона 1 лажица масло

Упатства за подготовка

 1. Потопете ги лисјата од коприва во врела вода.
 2. Почекајте да се излади пред да ја исцедите водата.
 3. Додадете ги останатите состојки во овој чај од коприва и добро комбинирајте сè.
 4. Доколку е потребно, шампон влажна коса со ова.
 5. Чекате 2-5 минути за вашата коса да апсорбира шампон.
 6. Исплакнете ја косата.

8 Навлажнувачки серум со есенцијално масло од рузмарин за подобар раст на веѓите

За појаки веѓи користете ја оваа мешавина.

Состојка                                                   Кол                                                                                                      

Есенцијално масло од рузмарин 1 капка

Есенцијално масло од лаванда 1 капка

Кедрово есенцијално масло 1 капка

Упатства за подготовка

 1. Ставете ги сите три масла во маскара.
 2. За да ги комбинирате состојките, завртете ја четката за маскара. (Избегнувајте движење на четката нагоре и надолу за да спречите влегување и исцедување на воздухот во производот.)
 3. Доколку е потребно, нанесете ја маскарата на веѓите со нежни движења од дното нагоре.
 4. Етерични масла ќе им дадат на вашата маскара пријатен мирис и ќе го продолжат неговиот рок на траење со намалување на количината на бактерии што се акумулираат во шишето.

Препорака

Се препорачува употреба на органски масла, бидејќи крајниот производ се нанесува близу до чувствителните делови.

Многу е важно да се напомене дека никогаш есенцијално масло не се применува на очите, ушите или носот.

9 Мешавина со есенцијално масло од рузмарин како навлажнувачко масло за здрав раст на брадата

Оваа мешавина ќе поттикне поздрав и погуст раст на лицето на лицето без да предизвика иритација на кожата.

Состојка                                                     Кол                                                                                                      

Есенцијално масло од рузмарин 6 капки

Есенцијално масло од лаванда 6 капки

Носење масло од јојоба 15 ml

Носач на кокосово масло 15 мл

Упатства за подготовка

 1. Комбинирајте ги маслото за носач во едно темно стакло 30 ml или пластично шише.
 2. Додадете есенцијални масла.
 3. Затворете го шишето и нежно тресете ја смесата.
 4. Доколку е потребно, нанесете малку масло на дланката на раката, тријте и нанесете на брадата.
 5. Оваа формула може да се примени секој ден.

10 Се меша со есенцијално масло од рузмарин за да се врати пигментот во сивите влакна

Оваа мешавина ја враќа бојата на природно темна коса.

Состојка                                                       Кол                                                                                                      

Есенцијално масло од рузмарин 7-10 капки

Вода 3 чаши

Глицерин од билки 1 лажичка

Упатства за подготовка

 1. Ставете ги сите состојки во пластично шише и измешајте.
 2. Пред да го нанесете овој производ, измијте ја косата со шампон, нанесете климатик и исплакнете.
 3. Нанесете есенцијално масло од рузмарин на вашата коса и почекајте 1 минути.
 4. Исплакнете ја косата добро со ладна вода.

Внимание:

Не користете го овој производ на светло обоена коса бидејќи може да го затемни.

11 Мешавина со есенцијално масло од рузмарин како маска за стимулирање на циркулацијата на лицето

Оваа мешавина може да ја подобри циркулацијата на лицето, со што кожата се подмладува и светли.

Состојка                                                         Кол                                                                                                      

Есенцијално масло од рузмарин 10-15 капки

Роуз апсолутни 10-15 капки

Чаши со мед

Упатства за подготовка

 1. Комбинирајте ги сите состојки во тегла од темно стакло со херметички капак.
 2. Оставете го садот на топло и темно место за 2-3 недела.
 3. Во тава со дно над слаба топлина, загрејте ја тавата што ја содржи смесата.
 4. Упатства за употреба: Најпрво измијте ги лицето и рацете, а потоа нанесете смеса на лице, осигурувајќи се дека не доаѓа во контакт со очите.
 5. Оставете ја маската вклучена за 10-15 минути. Медот ќе ја стимулира циркулацијата.
 6. Добро исплакнете ја маската и нанесете ја навлажнувачот по ваш избор.

Gумбир

1404929. зголемување

Опис и живеалиште: Gумбирот е исправено повеќегодишно растение кое достигнува висина до 1 m. Тоа е тропско растение кое може да се најде во Источна Азија и Австралија. Земјите како Индија и Кина се најголемите производители на ѓумбир. Неговиот голем тубуларен ризом (подземно дрво) е дел од растение кое се користи за лековити цели.

Gумбирот сега се одгледува во повеќето тропски и суптропски земји, а потеклото е непознато.

Делови од фабриката за употреба: Се користи свеж и сушен ризом.

Придобивките од ѓумбирот и неговата употреба за терапевтски цели

Gумбирот се користи илјадници години за подготовка на храна и во народната медицина.

Долго време се користи за лекување на гадење. Науката ја потврди употребата на ѓумбир како природен лек за гадење и поврзани состојби како утринска мачнина и гадење за време на патувањето.

Gумбирот содржи многу анти-габични елементи што го прави популарна билка за третман на атлетско стапало.

Студиите покажаа дека коренот од ѓумбир го запира производството на цитокини кои предизвикуваат воспаление. Затоа, неговата употреба за лекување на воспаление во традиционалната медицина станува сè попопуларна.

Gумбирот се користи и во традиционалната медицина за стимулирање на апетит, стимулирање на потење и борба против мирисот на телото.

Друга популарна употреба на ѓумбир е во третманот на болки во зглобовите, особено состојби кои се резултат на лошата циркулација.

Gумбирот придонесува за здравјето на срцето. Се покажа дека го забавува производството на лош холестерол и триглицериди во црниот дроб и спречува згрутчување на тромбоцитите и агрегацијата во крвните садови, што е поврзано со атеросклероза и згрутчување на крвта.

Корен од ѓумбир се користи за лекување на гастроинтестинални нарушувања како што се надуеност, варење и дијареја. Исто така, се покажа дека го намалува интензитетот на менструални грчеви.

Корен од ѓумбир исто така се користи за лекување на некои од симптомите на настинка и грип, како што се опаѓање на лигите и лекување на тресење.

Кашлица, астма, халитоза, треска, синузитис, менструални грчеви и коли, се состојби кои се третираат со ѓумбир во традиционалната медицина.

Gумбирот е исто така популарен природен лек за металоиди.

Rootумбир корен / Zingiber officinale radix / 60 грама

Дозирање за терапевтски цели

Gумбирот е достапен како свежа билка или сушен корен во таблети, капсули, прав или како чај.

Вообичаени дневни дози се:

Свеж корен од ѓумбир: 9 g сушен ѓумбир корен дневно. Ова може да се земе како чај или во колачи. Земете 5-6 тенки парчиња свеж ѓумбир и потопете ги во врела вода 30 минути за да добиете свеж чај од ѓумбир.

Сушен ѓумбир корен: 150-300 mg сушен ѓумбир корен може да се зема три пати на ден во форма на капсула или во прав.

Исушениот корен од ѓумбир може да се користи и за чај. Лажичка сушен прав може да се додаде на околу половина литар топла вода, оставена за 30 минути, по што ќе добиете чај.

Таблети и капсули обично доаѓаат во дози на 150mg-500mg.

Можни несакани ефекти на ѓумбир

Бремените жени треба да бидат внимателни со ѓумбирот, поради можноста да предизвикаат контракции на матката.

Исто така, се покажа дека ѓумбирот се меша со (апсорбира) железо во исхраната и витамини кои се распаѓаат во мастите.

Болки во стомакот е вообичаен несакан ефект од земање големи дози на ѓумбир. Оваа билка може да го подобри ефектот на разредувачите на крвта, барбитурати, бета блокатори, инсулин и други лекови за дијабетес.

Бидејќи разредува крв, ѓумбирот не треба да се користи пред операцијата.

Петровац

01 Агромонија Агримонија

Други имиња: ранет, мисирка, жигер, мулет, мал трн, мал трн, март, трева низ целиот свет.

Хабитат: Домороден растителен вид во северната хемисфера, Петровац може да се најде во Северна Америка, Англија, јужните и централните делови на Шкотска, Азија.

Петровац е растение кое расте по патишта и рабови на ливади, на места сончево или делумно засенчено, а на копно суво и алкално. Семето на Петровац е цврсто, а нејзиното време бара студено време.

Опис на растението: Петровац е средно растение, високо 50-200 см. Бујноста на растението се рефлектира во лисјата и жолтите цвеќиња кои растат од едниот врв. Лисјата и стеблата се покриени со фини влакна. Обратниот дел на листот има смолеста структура.

Целото растение е ароматично, дури и неговиот корен, а мирисот на кајсија е тој што го карактеризира. Бројни жолти цвеќиња се собираат во совети што се прошируваат кога семето достигнува зрелост.

Петровац цвета од јуни до почетокот на септември во повеќето области.

Делови од користената фабрика: исушени лисја, цвет, стебло.

Делови од петровакот треба да се собираат кога растението е во цут дури и пред да се формираат капсули за семе.

Произлегува дебелина од 5 mm не треба да се берат додека долните делови на растението треба да се остават да растат повторно.

Фабриката се суши на температура од 35 степени Целзиусови, а потоа се чува во контејнери во кои ќе биде заштитена од светлина и влага.

Петровац има благ ароматичен мирис и лут и горчлив вкус и може да се користи во форма на екстракти (како чај), таблети, капсули, течни екстракти и тинктури.

Предности на Петровац и неговата употреба

Суво цвеќе од петровац се користи за правење тоници или диетални пијалоци и се смета дека ја чистат крвта. Петровац се користи како природен лек за кашлица.

Оваа билка содржи танини за кои се верува дека помагаат во олеснување на варењето на храната и за лесна и акутна дијареја. Исто така е добро за проблеми со цревата и помага во зајакнување на мукозните мембрани и подобрување на нивната функција.

Диуретичниот ефект на Петровац ја отстранува водата и помага во чистење на бубрезите и мочниот меур, како и отстранување на камења во бубрезите. Понекогаш се комбинира со свила од пченка за ублажување на симптомите на циститис и уринарна инконтиненција.

Поради можноста за прочистување на крвта, петровакот може да помогне во олеснување на симптомите на жолтица, заболувања на црниот дроб и други проблеми кои влијаат на крвта. Оваа билка му помага на црниот дроб, кој е наполнет со акумулирани токсини, што предизвикува органот да функционира подобро и да се ослободи од болеста.

Петровац локално се користи за да се ублажи ревматизмот, состојбите на кожата како што се мозолчиња, акни, дури и лимфни мозолчиња и егзема, без никакви негативни ефекти кои се појавуваат при умерена употреба.

Петровац долго време се навикнува да залечи рани и каснувања од змија, како и да престане да крвари. Поради присуството на силикон, ова растение се смета за адстрингентно средство во намалувања и гребнатини.

Петровац може да има корисен ефект врз кашлицата, болки во грлото, бронхитис, астма и варикозни чиреви. Течност за каснување од оваа билка може да го намали и слузта во носот, враќајќи го дишењето назад во нормала.

Петровац го користат и жени кои страдаат од тешко менструално крварење и уринарни инфекции.

Петровац или мисирка / егваторија Агримонија / 40 грама

Дозирање и администрација на Петровац

Чајот од Петровац се прави од сушени лисја или прав, една лажичка по чаша врела вода и се вари нежно околу 5 минути пред да се конзумира.

Германската комисија Е потврди дека чајот од Петровац е добар за контролирање на дијарејата, а разладениот чај може да се користи за галење за да се намали воспалението на болки во грлото и болката.

Hotешката каша од Петровац се нанесува локално и се добива со вриење на растението во вода на тивок оган за 10-20 минути до степен до кој се добива 10% воден екстракт.

Екстракти и тинктури од петровац, 1-3 ml течен екстракт (1: 1 во 25% алкохол) се смета за почетна точка еднаш дневно за возрасни, или како инфузија која содржи 2-4 g сушени растенија, три пати на ден.

Можни несакани ефекти и интеракции на петровац

Без разлика дали станува збор за природен или синтетички лек, петровакот треба да се користи со претпазливост. Луѓето кои имаат алергии или преосетливост кон ова растение, се разбира, не треба да го користат.

Се смета за безбеден за локална употреба како чај или пијалок и е ставен на списокот на природни зачини од страна на Европскиот совет. Поради неговата висока содржина на танин, петровакот треба да се користи во умерени дози и на кожата и за внатрешна употреба.

Големите количини можат да предизвикаат гастроинтестинални проблеми и компликации поврзани со други болести.

Пациентите кои имаат прекумерно крварење или нарушување на крварењето во својата медицинска историја, треба да го користат во поблаги дози.

Употребата на петровак за време на бременоста и лактацијата треба да се избегне бидејќи ризиците сè уште не се познати.

Јагорјевина

Primula veris 2 800x

Други имиња: јаглика, јаглика, сончоглед.

Хабитат: Јагнешкото е широко распространето во умерените региони во Европа и Азија. Тој е отпорен на мраз, но не е невообичаен во делови од светот лоцирани во северната ширина.

Јагнето расте во сенка, како и на места што се целосно сончево додека почвата не е доволно влажна.

Опис на растението: Модар патлиџан е нискогодишни растенија чија лисна розета е долга 5-15 cm. Цветовите се групирани на врвот на стеблото, што може да достигне должина од 20 см.

Јагнето почесто се наоѓа во ливадите и семето е комерцијално достапно како добиточна птица.

Цвеќиња од модар патлиџан се жолти и имаат пријатен мирис, покриени со портокалови точки. Јагнето е меѓу првите што цвета во пролетта.

Делови од фабриката за употреба: цвет, лист, корен.

Придобивки од јагнешко месо и неговата употреба во медицински цели

Вилијам Шекспир беше толку опиен со убавината и придобивките од јагнешкото месо, што ја направи бесмртна, спомнувајќи ја неколку пати во неговите претстави.

Познатиот англиски ботаничар Николас Калпепер е во 17. Со векови се тврди дека секој што користи дестилирана вода од јагнешко месо или маснотии од неговиот цвет може да се 'ртат.

Денес, хербалистите сè уште прават лосион за чистење на кожата. Се смета дека е корисно за лекување на акни, мозолчиња и други неправилности на кожата.

Јагнешкото се смета за уникатно кога станува збор за отстранување на нечистотијата од кожата и отворање на порите, што ја прави кожата да изгледа посвежа и помазна.

Јагодата се користи со векови за да се подготви чај за смирување. Листовите од оваа билка имаат благ наркотичен ефект и се користат како хербален лек за несоница и хиперактивност.

Во Европа, пијалокот со јагнешко месо, кој има смирувачки ефект, се користи во Европа со генерации за нервни и анксиозни проблеми. Цветовото јагнешко дрво се верува дека е благ седатив и се користи за да ги смири децата и да им помогне да заспијат.

Корен од модар патлиџан има експекторантен ефект и може да се користи за лекување на симптоми на настинка и грип. Исто така, коренот на јагнешкото месо влијае на разредувањето на слуз, што придонесува за негово полесно отстранување од телото.

Анасон се користи во народната медицина за да се намали згрутчувањето на крвта и понекогаш се користи како антиреуматски агент.

https://biljna-apoteka.ba/proizvod/jagorcevina/

Оваа билка е широко користена во Европа за слабеење на кашлицата, а од неодамна е добро позната нејзината активност на експекторанс.

Тековните истражувања се осврнуваат на ефектите на јагнешкото месо врз астма и алергии.

Антиспазмодичните својства на јагнешкото ја прават билка која може да биде корисна за лекување на епилепсија, тресење, па дури и на Паркинсонова болест.

Иако во денешно време ретко, мацерацијата на цвеќиња од јагнешко месо некогаш беше модринка и се сметаше дека го забрзува процесот на заздравување.

Анасон често се користи како хербална алтернатива за лекување на проблеми со бубрезите и инфекции на уринарниот тракт.

Дозирање и администрација

Кога јагнешкото месо се подготвува како чај или инфузија, пациентот треба да пие 1 чаша 3 приближно еднаш на ден, приближно за време на оброк.

2-4 ml тинктура од јагнешко месо може да се користи и 3 пати на ден. Оваа билка може да се примени како маст или крем по потреба, но обично не повеќе од 2-3 пати на ден.

Можни несакани ефекти на јагнешко месо

Јагнето не треба да го користат бремени жени и луѓе кои користат лекови за згрутчување на крвта, бидејќи и билките и лековите имаат исти својства, така што кумулативната вредност може да биде непријатна.

Постојат ретки случаи кога луѓето се алергични на stamens на ова растение, но оваа состојба не е сериозна и може лесно да се лекува.

Бела сенф

Синапис алба 09

Сенф, како брокула и зелка, е растение кое припаѓа на семејството крстоносец или зелка. Сенф потекнува од умерените региони на Европа. Тоа се одгледува на почвата на Северна Америка, Азија и Европа со илјадници години како лековито растение, а беше познато од античките Грци и Римјани. Со децении, таа широко се користи во земјоделските култури, при што повеќето се произведуваат во Калифорнија и Монтана до 1950. , а околу десет години подоцна, производството на сенф беше преместено во земјите од Средниот Запад. Денес се одгледува во над дваесет земји, вклучително и Европската унија, Непал, Канада, Украина и Индија. Поради нејзиниот вкус и лековитите својства, употребата на сенф е доста популарна ширум светот.

Поради трговско култивирање, како и употреба на цветни стебла, лисја и семиња, најпознати се три вида сенф: бела сенф (Синапис алба), црна сенф (Синапис нига) и кафеава сенф (Синапис хунцеа). Поблаг вкус е карактеристика на белата сенф додека црната и кафеавата сенф имаат посилна арома и вкус.

Хранливи материи од сенф

Сенф е растение чиешто јадење дел содржи елементи што се важни за нашето тело. Семето од сенф е богат извор на минерали како што се калциум, магнезиум, фосфор и калиум. Исто така, тоа е добар извор на диетални фолити и витамин А. Лисјата од сенф се одличен извор на минерали што ги споменавме неодамна, имено калиум, калциум и фосфор. Тие исто така се добар извор на магнезиум и диетални влакна. Листовите се неизмерно богати со содржина на витамин, како што се витамин А и витамин К со фолити, и витамин Ц во умерени количини.

Фенолите и другите вредни хранливи материи присутни во различни делови на ова растение, како семиња и лисја, како и маслото добиено од него, имаат широка медицинска примена и уникатен вкус. Подолу, ќе се осврнеме на ефективноста на сенфот за терапевтски цели.

Го спречува ракот

Бидејќи му припаѓа на семејството зелка, сенф има семиња кои содржат огромни количини на здрави фитонутриенти, наречени глукозинолати и се покажаа ефикасни против разни видови на карциноми, како што се мочниот меур, дебелото црево и карцином. Глукозинолатите се распаѓаат за да формираат изотиоцијанити од страна на ензимите мирозиназа кои се наоѓаат во сенф. Различни студии покажаа дека овие компоненти имаат антиканцерогени ефекти затоа што го запираат растот на клетките на ракот, па дури и го штитат организмот од нивно развивање. Хемопревентивните својства на семето од сенф помагаат да се вратат нивото на глутатион и да се стимулира индукција на апоптоза без да се повредат нормални здрави клетки.

Лечи псоријаза

Семињата од сенф се ефикасни против псоријаза, што е хронично воспалително автоимуно нарушување. Научните студии ја потврдија нејзината ефикасност во лекувањето на воспаленија и рани поврзани со псоријаза. Според истражувањето, третманот со семе од сенф, исто така, ја стимулира активноста на добри ензими како што се супероксид дисмутаза, глутатион пероксидаза и каталаза, кои го стимулираат заштитното и заздравувачкото дејство на ваквите заболувања.

Го олеснува контактниот дерматитис

Семињата од сенф имаат терапевтски ефект врз контактниот дерматитис. Истражувањата покажаа дека потрошувачката на семе од сенф помага во лекување на симптомите на контактниот дерматитис, како што е заздравувањето на ткивата и намаленото отекување на ушите.

Го подобрува здравјето на кардиоваскуларните услови

Маслото од сенф е здрав избор при изборот на масло за јадење. Студиите за проценка на ефектите од сенф масло врз пациенти кои имаат предиспозиција за срцев удар, покажаа позитивни резултати во намалување на стапката на срцева аритмија, намалување на вентрикуларна хипертрофија и болка во градите поврзани со оваа состојба. Кардиопротективно својство на масло од сенф веројатно се припишува на присуството на омега-3 масни киселини во прилог на други корисни елементи.

Ги ублажува респираторните проблеми

Вредноста на семето од синап е дека тие можат да лекуваат проблеми со настинка и синус. Тој е одличен деконгестив и експекторанс кој помага во отстранување на слузта од дишните патишта. Различни домашни лекови вклучуваат употреба на семе од синап или масло за лекување на голем број болести поврзани со синусите. Тоа е, на пример, мелено семе од синап за натопување на стапалата за олабавување на дишните органи, како и гаргара чај за смирување на воспалено грло. Имајќи можност за загревање, металоиди може да навлезат длабоко во ткивата и да ја отстранат вишокот наталожена слуз. Оваа карактеристика на металоиди е повик на претпазливост бидејќи може да создаде чувство на печење на незаштитено ткиво.

Се покажало дека семето од сенф лекува хроничен бронхитис. За време на астматичен напад, масажата со мешавина од масло од сенф и мала количина камфор го олеснува дишењето со отстранување на тињата. Мелем или топла каша од семе од сенф се користи уште од античко време за лекување на бронхитис и за стимулирање на циркулацијата.

Лечи болка

Мелем од топла каша или сенф помага да се излечат болките и грчевите. Горушица има можност да предизвика црвенило и иритација, па затоа кога се нанесува како мелем, има аналгетски ефект и ја ублажува болката предизвикана од парализа на екстремитетите, ревматизам и други болки во мускулите. Важно е да се напомене дека мелем од сенф може да предизвика плускавци доколку се нанесе директно на кожата. За да се избегне ова, парче лен треба да се стави на кожата, а потоа да се нанесе на тоа.

Одвраќа отрови

Семињата од сенф имаат заштитни еметички својства кои се спротивставуваат на ефектот на отровот врз телото. Лушпа од семе од сенф помага во чистење на телото, особено во случај на труење предизвикано од наркотици и прекумерно внесување алкохол.

Лекува габични инфекции

Антибактериските својства на семето од сенф се покажаа како ефикасни за заздравување на лузни што произлегуваат од габична инфекција на кожата. Тематска примена на паста од сенф за чистење на кожата измиена со топла вода ги смирува симптомите поврзани со габични инфекции.

Ја храни кожата и косата

Сенф, исто така, додава на убавината. Ако го варите маслото од ова растение со лисја на Хена, тоа може да помогне да се стимулира здрав раст на косата. Семињата од сенф, пржени во сусам или кокосово масло, се ефикасни за лекување на акни и го прават лицето почисто.

Контролира дијабетес

Листовиот сенф е идеален за дијабетичари. Студиите покажаа дека оваа билка има антиоксидантни својства за да се спротивстави на дејството на слободните радикали и да се заштити од негативните ефекти на оксидативниот стрес кај дијабетичарите. Истражувањата покажаа дека маслото од сенф помага да се намалат нивоата на гликолизирани протеини и гликоза во серумот. Помага во намалување на пероксидацијата на липидите и го стимулира метаболизмот на гликозата.

Има можност да го намали холестеролот

Листовите од сенф имаат зачудувачка моќ за намалување на холестеролот. Студиите покажаа дека зеленчукот од семејството зелка има неверојатна способност да ги врзува жолчните киселини во дигестивниот тракт, со што полесно ќе се извлечат од телото. Bолчните киселини обично се состојат од холестерол, а процесот на врзување помага да се намали. Друга важна точка што треба да се напомене е дека листовите од сенф имаат подобар обврзувачки капацитет за жолчна киселина од суровите лисја. Затоа, лесно испарете ги и додадете малку печена ким, сол и бибер. Уживајте!

Листовите од сенф се огромен извор на хранливи материи, го намалуваат формирањето на блокади во артериите и спречуваат нарушувања како што се атеросклероза. Овие лисја содржат и витамин БХНУМКС, кој спречува згрутчување на тромбоцитите и го ублажува ризикот од тромбоза.

Лечи менопауза

Листовите од сенф може да се покажат ефикасни кај жени кои се во менопауза. Присуството на магнезиум и калциум го промовира здравјето на коските и го спречува губењето на коските поврзани со менопаузата. Помага да се замени ниската содржина на магнезиум во коските и може да помогне во намалувањето на ризикот од остеопороза кај жени во менопауза.

Помага во детоксикација

Листовите од сенф можат да му помогнат на системот за детоксикација на организмот бидејќи содржат силни антиоксиданти и влакна. Глукозинолатите во лисјата помагаат во регулирање на дејството на ензимот во процесот на детоксикација, како и елиминирање на токсините од организмот.

Семе од сенф или сенф. Грама бели / Синапис алба / 40

Несакани ефекти на металоиди

Секогаш се препорачува да се биде внимателен кога пробувате нешто за прв пат, особено кога не сте свесни за алергиски реакции, како што е преосетливост на семе од сенф. Некои познати несакани ефекти се:

Проблеми со кожата: Сенф има способност за затоплување, затоа внимавајте кога ја нанесувате на вашата кожа.

Струмогени супстанции: Термички нетретирани семиња и лисја од сенф содржат супстанции наречени струмогени кои можат да се мешаат во функцијата на тироидната жлезда. Луѓето кои веќе имаат проблем со тироидната жлезда, секогаш треба топлина да ја третираат сенфта пред да ја користат за да ги неутрализираат гореспоменатите елементи.

Оксалати: Сенф содржи оксалат, за кој е познато дека се меша во апсорпцијата на калциум. Луѓето кои веќе страдаат од нарушувања поврзани со оксалат, како што се камења во бубрезите, треба да бидат претпазливи и да не земаат предозирање.

Сашетак

Горушица е ефикасна во ублажување на болката предизвикана од вкочанети мускули, болки во зглобовите, олеснување на слабите опструкции, тумори и пневмонија. Се смета дека семето од сенф помага да се третираат напади кај деца. Прашок од сенф ја ублажува болката и непријатноста за време на менструацијата. Помага при стимулирање на метаболизмот и елиминирање на вишокот маснотии. Листовите од сенф имаат голема количина на витамин А, кој може да го подобри здравјето на очите и влакна кои го подобруваат варењето на храната. Нутриционистичкото дејство на магнезиум во сенф помага во одржување на здрав тон и функција на крвните садови.

Lavanda

лаванда заштитени растенија со жива фасада p34 4320 зум

Лавандата често се користи во козметиката како што се сапуни и шампони заради мирисот, но има и многу лековити својства кои не се широко познати.

Лавандата може да се користи за намалување на вознемиреноста, подобрување на спиењето и управување со болка.

Лавандата припаѓа на групата растенија кои се домородни во јужна Европа, северна и источна Африка, југозападна Азија и југоисточна Индија.

Употребата на лаванда за медицински цели е позната низ историјата. Во средниот век, лавандата ја користеле лекарите за лекување на напади на епилепсија и мигрена.

Есенцијалното масло од лаванда може да се зема орално, може да се вдишува или да се нанесува тематски на кожата како масло или лосион.

Елементи на лаванда

Генотипот, околината и преработката на есенцијалното масло од лаванда влијаат на хемискиот состав на самата фабрика. Различни видови на лаванда, исто така, содржат различни елементи.

Главните елементи на лавандата се:

Linalool

Линалил ацетат

Кинеол

Терпинен

Камфор

И линалолот и линилалцетатот имаат седативно дејство.

Механизми за лаванда

Lainalool и linalyl acetate имаат и антиинфламаторни и антиоксидантни својства.

Есенцијалното масло од лаванда ја зголемува активноста на HSP70, што ги запира воспалителните реакции предизвикани од LPS.

Есенцијалното масло од лаванда исто така може да го спречи врзувањето на GABA рецепторот, предизвикувајќи смирувачки ефект и ја намалува вознемиреноста.

Здравствени придобивки од лаванда

Лавандата го намалува стресот

Маслото од лаванда го намалува крвниот притисок, го намалува срцевиот ритам, ја намалува телесната температура, што укажува на намалување на акутниот одговор на стрес. Ја намалува вознемиреноста, емоционалната болка и перцепцијата на болката.

Лавандата ја зголемува варијабилноста на отчукувањата на срцето, што е сигнал за зголемена толеранција на стрес. Сепак, овој ефект е краткотраен.

Лавандата ја намалува вознемиреноста и депресијата

Лавандата ги зголемува брановите на мозокот за релаксација (алфа и тетка).

Кај глувци, внесот на масло од лаванда орално ја намали нивната вознемиреност преку контролиран напон тип N и тип P / Q калциумови канали. Тие го инхибираат хипокампусот, мозочен регион одговорен за анксиозни нарушувања.

Една студија открила дека кај жени 140 кои раѓале, нивоата на вознемиреност, стрес и постпартална депресија значително се намалиле кога вдишувале лаванда дневно.

Во ситуации кои предизвикуваат пониско ниво на вознемиреност, лавандата помага во намалување на отчукувањата на срцето, ја зголемува варијацијата помеѓу чукањето на срцето, го намалува секрецијата на пот, што укажува на намалување на нивото на вознемиреност. Зголемената варијација помеѓу отчукувањата на срцето укажува на поголема толеранција кон стресот.

Во ситуации кои предизвикуваат повисоко ниво на вознемиреност, лавандата ја зголемува варијацијата помеѓу отчукувањата на срцето кај жените и секрецијата на пот кај мажите. Сепак, додека зголемувањето на варијацијата помеѓу чукањето на срцето укажува на мало намалување на вознемиреноста кај жените, зголемувањето на секрецијата на пот го покажува спротивниот ефект кај мажите.

Лавандата го подобрува квалитетот на спиењето

Вдишувањето на лавандата може да помогне при несоница и може да го подобри квалитетот на спиењето со намалување на стресните реакции, намалување на отчукувањата на срцето кога сте опуштени и накратко да ја зголемите варијабилноста помеѓу отчукувањата на срцето.

Маслото од лаванда ја зголемува ефикасноста на сонот дозволувајќи подолг и поцврст сон. Го намалува времето да останеме будни во текот на ноќта, како и утринскиот замор. Лавандата, исто така, ја намалува вознемиреноста.

Една студија, во која учествуваше учесник на 31, сите здрави, откри дека лавандата го зголемува процентот на време што го поминуваме во длабок сон. Кај жените, лавандата ја зголеми фазата на лесен сон и го намали РЕМ спиењето, додека кај мажите ефектот беше спротивен.

Научниците проучувале активност на мозокот кај 10 здрави жени изложени на лаванда. Истражувањата покажаа дека лавандата ја зголемува и будноста на мозокот и чувството на релаксација.

Лавандата ја подобрува функцијата на мозокот

Една студија откри дека аромотерапијата со есенцијални масла од лаванда, рузмарин, лимон и портокал ја зголеми когнитивната функција кај 17 постари пациенти со Алцхајмерова болест.

Лавандата има антиинфламаторно дејство

Есенцијалното масло од лаванда има антиоксидантни и антиинфламаторни својства. Оваа билка запира воспаление во белите дробови и спречува бронхијална астма.

Лавандата промовира заздравување на раните

Лавандата третира рани, изгореници, чиреви и други заболувања на кожата. Применувањето на масло од лаванда на афтини го намалува воспалението, болката, големината и времето на заздравување.

Лавандата помага во намалување на болката и чешањето

Есенцијалното масло од лаванда може да ја ублажи болката во мускулите и чешањето предизвикано од каснувања од инсекти. Ароматерапијата со лаванда може да ја намали болката во зглобовите. Кај 30 здрави субјекти и бубрежни пациенти 34, интензитетот на болката во игла се намали откако местото се третира со есенцијално масло од лаванда.

Лавандата ги олеснува менструалните грчеви

Две студии покажаа дека лавандата што се користи за ароматераписка масажа на абдоминалната област значително ја намали сериозноста на менструалните грчеви.

Лавандата помага при главоболка

Едно клиничко испитување во кое биле вклучени пациенти 47 покажа дека вдишувањето на масло од лаванда може значително да го намали интензитетот на главоболка во споредба со плацебо.

Лавандата може да го зголеми растот на косата

Кај 86 пациенти кои започнале да мелеат и масирале мешавина од есенцијални масла од лаванда, мајчина душица, рузмарин и кедар, забележано е подобрување кај симптомите на опаѓање на косата.

Цвет од лаванда / Lavandula officinalis / 60 грама

Несакани ефекти на лаванда

Три момчиња пред пубертет, кои редовно применувале производи кои содржат масла од лаванда и чајно дрво на редовна основа, развиле гинекомастија, зголемување на ткивото на градите, што се должи на естрогените и тестостеронските блокирачки својства што се наоѓаат во овие масла.

Високите концентрации на масло од лаванда можат да бидат токсични за човечките клетки на кожата.

Кога се во контакт со воздух, масло од лаванда оксидира и произведува хемикалии кои ја иритираат кожата, што може да предизвика осип.

Вообичаени несакани ефекти на лавандата се:

 • Болки во стомакот
 • Гадење
 • Лошо варење

Ограничувања за употреба на лаванда

Иако кратката терапија со лаванда е релативно безбедна, сите ефекти на оваа билка врз луѓето не се познати. Треба да се направат повеќе долгорочни истражувања и клинички испитувања пред да се утврди ефективноста на лавандата.

Валеријана

валеријана 600x399

Валеријана е растение од кое се извлечени корените чија употреба за лекови е познат уште од античко време. Екстрактот од валеријана е сè попопуларен заради неговата способност да се бори против проблемите со спиењето. Иако употребата на валеријана за други намени е сè уште во експериментална фаза, постојат индикации дека екстрактот од ова растение е ефикасен во третманот и превенцијата на симптомите поврзани со анксиозност, депресија, пречки во учењето, хроничен замор, менопауза, епилепсија, стрес, итн. Валеријана обично се комбинира со состојки како хмел, маточина и други лековити билки кои можат да ви помогнат да заспиете.

Каде е валеријана?

Валеријана е повеќегодишна билка која цвета во текот на летото и има пријатен мирис. Употребата на валеријана цвет во козметичката индустрија започна во 16. век. Валеријана е домородно растение во Азија и во Европа, но го има и во Северна Америка. Ларви и некои други видови на пеперутки и молци се хранат со ова растение. Валеријана е позната и како афион и скуша. Неговиот корен се суши и се меси во прав и се користи во медицината.

Кои се придобивките од здравјето на валеријана?

Екстракт од валеријана корен се користи со векови за лекување на разни медицински состојби, како што се:

Несоница: Истражувањата покажаа дека континуираната употреба на валеријана може да помогне при проблеми со спиењето. Сепак, за да забележите промени во вашиот циклус на спиење, потребно е повеќе време, бидејќи овој метод на лекување не е толку ефикасен како и лекувањето на апчиња за спиење. Од друга страна, некои научници ги отфрлаат тврдењата дека валеријана може да помогне при проблеми со спиењето, тврдејќи дека е помалку ефикасен од плацебо.

Депресија: Претходните истражувања покажаа дека валеријана во комбинација со кантарион може да помогне во спречување на благи и умерени симптоми на депресија. Колку е поголема дозата, толку подобро ќе бидат резултатите.

Менструална болка: Иако нема доволно докази, привремените студии покажаа дека валеријана може да ја намали болката за време на менструалниот циклус.

Стрес: Според истражувањето, некои луѓе кои користат валеријана велат дека забележале помалку стрес и вознемиреност, особено во социјални ситуации. Сепак, други студии не забележале никакви промени.

Немир: Една студија откри дека комбинацијата на екстракти од валеријана корен и маточина може да ги намали симптомите на немир кај деца помлади од 12 години. Сепак, треба да се направат повеќе истражувања.

Други придобивки од валеријана вклучуваат олеснување на симптомите поврзани со болка во мускулите и зглобовите, главоболки во мигрена, конвулзии, дигестивни проблеми, благи потреси, вангула на менопауза, хроничен замор, епилепсија итн.

Корен или валкан на валеријана / Valeriana officinalis / 60 грама

Кои се можните несакани ефекти на валеријана?

Валеријан се смета за безбеден за повеќето луѓе ако се користи кратко. Клинички е докажано дека оваа билка е безбедна се додека третманот не трае повеќе од еден месец. Сепак, сè уште не е познато дали долгата употреба на валеријана може да предизвика несакани ефекти. Благи несакани ефекти пријавени од корисниците на ова растение се возбуда, главоболка, загриженост и недостаток на сон. За да избегнете долгорочни несакани ефекти, намалете ја дозата неколку недели пред целосно да престанете. Ако сте бремени или доите, избегнувајте да ја користите оваа билка.

Препорачани дози и време на употреба на валеријана употреба

Ако планирате да користите додатоци од билки, важно е да разговарате за ова со личност која е експерт за додатоци. Едноставно следете ги упатствата на пакувањето или следете ги советите на вашиот лекар. Ако имате проблеми со несоница, орално земете 400-900 mg екстракт од валеријана 2 часа пред спиење. Инаку, земете комбинација на екстракт од валеријана 120 mg и екстракт од лимон 80 mg три пати на ден во период од еден месец. Капсулите на валеријана не треба да се џвакаат или да се обојат, туку треба да се проголтаат цели.

Валеријана во додатоци

Употребата на валеријана во додатоци е се повеќе популарна поради здравствените придобивки на ова растение. Валеријана во додатоци намерно се користи за борба против нарушувања на спиењето, вознемиреност, стрес и лошо расположение. Овие додатоци доаѓаат со други важни состојки како витамини и минерали за подобрување на целокупното здравје на оние што ги користат. Секогаш следете ги упатствата на производителот кога користите валеријана корен екстракт или други додатоци во исхраната.

Валеријански интеракции

Ако одлучите да користите валеријана, избегнувајте алкохол бидејќи оваа комбинација може да предизвика прекумерна поспаност. Валеријана не треба да се комбинира со лекови како што се ксанакс, седативи, алегра, низорал и халцеон. Веднаш кажете му на вашиот лекар ако забележите какви било несакани ефекти или компликации после употреба на валеријана.

Заклучок

Иако валеријана делува како средство со кое може да се лекуваат состојби како што се стрес, вознемиреност и депресија, треба да се користи со претпазливост или под надзор на лекар. За разлика од апчиња за спиење, употребата на валеријана бара трпеливост, бидејќи резултатите може да се појават само по 2 недела. Не треба да се комбинира со алкохол или одредени лекови кои можат да влијаат на работата на мозокот. Секогаш консултирајте се со вашиот лекар пред да користите додаток, вклучително и екстракт од валеријана корен.