fbpx

Бела сенф

Синапис алба 09

Сенф, како брокула и зелка, е растение кое припаѓа на семејството крстоносец или зелка. Сенф потекнува од умерените региони на Европа. Тоа се одгледува на почвата на Северна Америка, Азија и Европа со илјадници години како лековито растение, а беше познато од античките Грци и Римјани. Со децении, таа широко се користи во земјоделските култури, при што повеќето се произведуваат во Калифорнија и Монтана до 1950. , а околу десет години подоцна, производството на сенф беше преместено во земјите од Средниот Запад. Денес се одгледува во над дваесет земји, вклучително и Европската унија, Непал, Канада, Украина и Индија. Поради нејзиниот вкус и лековитите својства, употребата на сенф е доста популарна ширум светот.

Поради трговско култивирање, како и употреба на цветни стебла, лисја и семиња, најпознати се три вида сенф: бела сенф (Синапис алба), црна сенф (Синапис нига) и кафеава сенф (Синапис хунцеа). Поблаг вкус е карактеристика на белата сенф додека црната и кафеавата сенф имаат посилна арома и вкус.

Хранливи материи од сенф

Сенф е растение чиешто јадење дел содржи елементи што се важни за нашето тело. Семето од сенф е богат извор на минерали како што се калциум, магнезиум, фосфор и калиум. Исто така, тоа е добар извор на диетални фолити и витамин А. Лисјата од сенф се одличен извор на минерали што ги споменавме неодамна, имено калиум, калциум и фосфор. Тие исто така се добар извор на магнезиум и диетални влакна. Листовите се неизмерно богати со содржина на витамин, како што се витамин А и витамин К со фолити, и витамин Ц во умерени количини.

Фенолите и другите вредни хранливи материи присутни во различни делови на ова растение, како семиња и лисја, како и маслото добиено од него, имаат широка медицинска примена и уникатен вкус. Подолу, ќе се осврнеме на ефективноста на сенфот за терапевтски цели.

Го спречува ракот

Бидејќи му припаѓа на семејството зелка, сенф има семиња кои содржат огромни количини на здрави фитонутриенти, наречени глукозинолати и се покажаа ефикасни против разни видови на карциноми, како што се мочниот меур, дебелото црево и карцином. Глукозинолатите се распаѓаат за да формираат изотиоцијанити од страна на ензимите мирозиназа кои се наоѓаат во сенф. Различни студии покажаа дека овие компоненти имаат антиканцерогени ефекти затоа што го запираат растот на клетките на ракот, па дури и го штитат организмот од нивно развивање. Хемопревентивните својства на семето од сенф помагаат да се вратат нивото на глутатион и да се стимулира индукција на апоптоза без да се повредат нормални здрави клетки.

Лечи псоријаза

Семињата од сенф се ефикасни против псоријаза, што е хронично воспалително автоимуно нарушување. Научните студии ја потврдија нејзината ефикасност во лекувањето на воспаленија и рани поврзани со псоријаза. Според истражувањето, третманот со семе од сенф, исто така, ја стимулира активноста на добри ензими како што се супероксид дисмутаза, глутатион пероксидаза и каталаза, кои го стимулираат заштитното и заздравувачкото дејство на ваквите заболувања.

Го олеснува контактниот дерматитис

Семињата од сенф имаат терапевтски ефект врз контактниот дерматитис. Истражувањата покажаа дека потрошувачката на семе од сенф помага во лекување на симптомите на контактниот дерматитис, како што е заздравувањето на ткивата и намаленото отекување на ушите.

Го подобрува здравјето на кардиоваскуларните услови

Маслото од сенф е здрав избор при изборот на масло за јадење. Студиите за проценка на ефектите од сенф масло врз пациенти кои имаат предиспозиција за срцев удар, покажаа позитивни резултати во намалување на стапката на срцева аритмија, намалување на вентрикуларна хипертрофија и болка во градите поврзани со оваа состојба. Кардиопротективно својство на масло од сенф веројатно се припишува на присуството на омега-3 масни киселини во прилог на други корисни елементи.

Ги ублажува респираторните проблеми

Вредноста на семето од синап е дека тие можат да лекуваат проблеми со настинка и синус. Тој е одличен деконгестив и експекторанс кој помага во отстранување на слузта од дишните патишта. Различни домашни лекови вклучуваат употреба на семе од синап или масло за лекување на голем број болести поврзани со синусите. Тоа е, на пример, мелено семе од синап за натопување на стапалата за олабавување на дишните органи, како и гаргара чај за смирување на воспалено грло. Имајќи можност за загревање, металоиди може да навлезат длабоко во ткивата и да ја отстранат вишокот наталожена слуз. Оваа карактеристика на металоиди е повик на претпазливост бидејќи може да создаде чувство на печење на незаштитено ткиво.

Се покажало дека семето од сенф лекува хроничен бронхитис. За време на астматичен напад, масажата со мешавина од масло од сенф и мала количина камфор го олеснува дишењето со отстранување на тињата. Мелем или топла каша од семе од сенф се користи уште од античко време за лекување на бронхитис и за стимулирање на циркулацијата.

Лечи болка

Мелем од топла каша или сенф помага да се излечат болките и грчевите. Горушица има можност да предизвика црвенило и иритација, па затоа кога се нанесува како мелем, има аналгетски ефект и ја ублажува болката предизвикана од парализа на екстремитетите, ревматизам и други болки во мускулите. Важно е да се напомене дека мелем од сенф може да предизвика плускавци доколку се нанесе директно на кожата. За да се избегне ова, парче лен треба да се стави на кожата, а потоа да се нанесе на тоа.

Одвраќа отрови

Семињата од сенф имаат заштитни еметички својства кои се спротивставуваат на ефектот на отровот врз телото. Лушпа од семе од сенф помага во чистење на телото, особено во случај на труење предизвикано од наркотици и прекумерно внесување алкохол.

Лекува габични инфекции

Антибактериските својства на семето од сенф се покажаа како ефикасни за заздравување на лузни што произлегуваат од габична инфекција на кожата. Тематска примена на паста од сенф за чистење на кожата измиена со топла вода ги смирува симптомите поврзани со габични инфекции.

Ја храни кожата и косата

Сенф, исто така, додава на убавината. Ако го варите маслото од ова растение со лисја на Хена, тоа може да помогне да се стимулира здрав раст на косата. Семињата од сенф, пржени во сусам или кокосово масло, се ефикасни за лекување на акни и го прават лицето почисто.

Контролира дијабетес

Листовиот сенф е идеален за дијабетичари. Студиите покажаа дека оваа билка има антиоксидантни својства за да се спротивстави на дејството на слободните радикали и да се заштити од негативните ефекти на оксидативниот стрес кај дијабетичарите. Истражувањата покажаа дека маслото од сенф помага да се намалат нивоата на гликолизирани протеини и гликоза во серумот. Помага во намалување на пероксидацијата на липидите и го стимулира метаболизмот на гликозата.

Има можност да го намали холестеролот

Листовите од сенф имаат зачудувачка моќ за намалување на холестеролот. Студиите покажаа дека зеленчукот од семејството зелка има неверојатна способност да ги врзува жолчните киселини во дигестивниот тракт, со што полесно ќе се извлечат од телото. Bолчните киселини обично се состојат од холестерол, а процесот на врзување помага да се намали. Друга важна точка што треба да се напомене е дека листовите од сенф имаат подобар обврзувачки капацитет за жолчна киселина од суровите лисја. Затоа, лесно испарете ги и додадете малку печена ким, сол и бибер. Уживајте!

Листовите од сенф се огромен извор на хранливи материи, го намалуваат формирањето на блокади во артериите и спречуваат нарушувања како што се атеросклероза. Овие лисја содржат и витамин БХНУМКС, кој спречува згрутчување на тромбоцитите и го ублажува ризикот од тромбоза.

Лечи менопауза

Листовите од сенф може да се покажат ефикасни кај жени кои се во менопауза. Присуството на магнезиум и калциум го промовира здравјето на коските и го спречува губењето на коските поврзани со менопаузата. Помага да се замени ниската содржина на магнезиум во коските и може да помогне во намалувањето на ризикот од остеопороза кај жени во менопауза.

Помага во детоксикација

Листовите од сенф можат да му помогнат на системот за детоксикација на организмот бидејќи содржат силни антиоксиданти и влакна. Глукозинолатите во лисјата помагаат во регулирање на дејството на ензимот во процесот на детоксикација, како и елиминирање на токсините од организмот.

Семе од сенф или сенф. Грама бели / Синапис алба / 40

Несакани ефекти на металоиди

Секогаш се препорачува да се биде внимателен кога пробувате нешто за прв пат, особено кога не сте свесни за алергиски реакции, како што е преосетливост на семе од сенф. Некои познати несакани ефекти се:

Проблеми со кожата: Сенф има способност за затоплување, затоа внимавајте кога ја нанесувате на вашата кожа.

Струмогени супстанции: Термички нетретирани семиња и лисја од сенф содржат супстанции наречени струмогени кои можат да се мешаат во функцијата на тироидната жлезда. Луѓето кои веќе имаат проблем со тироидната жлезда, секогаш треба топлина да ја третираат сенфта пред да ја користат за да ги неутрализираат гореспоменатите елементи.

Оксалати: Сенф содржи оксалат, за кој е познато дека се меша во апсорпцијата на калциум. Луѓето кои веќе страдаат од нарушувања поврзани со оксалат, како што се камења во бубрезите, треба да бидат претпазливи и да не земаат предозирање.

Сашетак

Горушица е ефикасна во ублажување на болката предизвикана од вкочанети мускули, болки во зглобовите, олеснување на слабите опструкции, тумори и пневмонија. Се смета дека семето од сенф помага да се третираат напади кај деца. Прашок од сенф ја ублажува болката и непријатноста за време на менструацијата. Помага при стимулирање на метаболизмот и елиминирање на вишокот маснотии. Листовите од сенф имаат голема количина на витамин А, кој може да го подобри здравјето на очите и влакна кои го подобруваат варењето на храната. Нутриционистичкото дејство на магнезиум во сенф помага во одржување на здрав тон и функција на крвните садови.

Коментар

Оваа страница го користи Akismet за заштита од спам. Дознајте како се постапуваат со податоците за коментарите.