fbpxsrc

Есенцијално масло од рузмарин

Есенцијално масло од рузмарин

Есенцијално масло од рузмарин - Хербална аптека Ароматица Сараево

Кога се користи како дифузер, есенцијалното масло од рузмарин го намалува стресот и заморот, ја зголемува функцијата на респираторниот тракт.

Во масажата, ова есенцијално масло го олеснува варењето, го олеснува надуеноста, грчевите и запек и ја стимулира циркулацијата.

Како бања, есенцијалното масло од рузмарин го зајакнува имунитетниот систем, му помага на организмот полесно да ги елиминира отпадните материјали и ја олеснува болката во мускулите.

Во козметиката, ова есенцијално масло го смирува воспалението, го стимулира растот на косата и ги прави косата и кожата помлада.

Потсетник за придобивките од есенцијалното масло од рузмарин

Есенцијалното масло од рузмарин е масло кое го зајакнува организмот, ги елиминира штетните бактерии, ја подобрува концентрацијата, ги смирува органите за варење и ја ублажува болката во мускулите. Може да се користи во бројни производи за нега на тело, од производи за нега на кожа и коса до производи за ароматерапија. Овде ќе ви дадеме локални природни рецепти кои ги искористуваат есенцијалните масла од рузмарин.

Есенцијално масло од рузмарин како освежувач на вселената во дифузор или спреј (ја ублажува болката во синусите, ја подобрува концентрацијата и дава енергија)

Во ароматерапијата, есенцијалното масло од рузмарин ја подобрува будноста, го елиминира лошото расположение и ја зголемува концентрацијата. Мирисот на ова есенцијално масло го стимулира апетитот, а исто така е познато дека го намалуваат нивото на штетни хормони на стрес, ослободени за време на моменти на напнатост. Вдишувањето на есенцијалното масло од рузмарин го зајакнува имунитетот со стимулирање на активност на антиоксиданти, кои се борат против слободното радикално заболување.

1 Есенцијално масло од рузмарин мешавина за парење лице за полесно дишење

Користете ја оваа смеса за прочистување на респираторниот тракт и олеснување на опструкцијата на грлото и носот.

Состојна количина

Капки есенцијално масло од рузмарин 5

Капките есенцијално масло паѓаат од темјан од смола 5

5 капки есенцијално масло од бор

Есенцијално масло од грејпфрут паѓа 5

Лажичка масло од носач 1 лажичка (15ml)

Упатства за подготовка

 1. Ставете ги сите есенцијални масла во темно шише 15 ml со капалка.
 2. Темелно исчистете го лицето.
 3. Варете 3 чаши дестилирана или филтрирана вода.
 4. Извадете ја водата од оган, доведете ја во сад и оставете ја да отстои 5 минути.
 5. Додадете 1 капка есенцијално масло во водата што сè уште испарува.
 6. Оставете ја тавата настрана 10 минути.
 7. Превртете голема крпа над главата, рамената и чинијата.
 8. Потпреме така што твоето лице е оддалечено од тавата со вода и есенцијални масла 25-30 см.
 9. Бидете сигурни дека очите се затворени бидејќи маслото може да предизвика иритација.
 10. Вдишете го на носот и во устата. На овој начин ќе се ослободите од запек, лигите, воспаленија, чешање и други симптоми на настинка и алергија.

2 Освежителен спреј за освежување и концентрирање на просторот за есенцијално масло од рузмарин

Користете мешавина од овие есенцијални масла за да останете будни и концентрирани, особено додека учите.

Состојна количина

Капки есенцијално масло од рузмарин 6

3 капки есенцијално масло од лимон

3 капки од есенцијално масло од лаванда

Хамамелис 1 лажица

Дестилирана вода ½ чаша

Упатства за подготовка

 1. Истурете ја hamamelis во темна стакло шише 120 ml со спреј.
 2. Додадете ги сите есенцијални масла.
 3. Нежно протресете го шишето за да ги комбинирате сите состојки.
 4. Додадете дестилирана вода.
 5. Тресете силно.
 6. Спржете ја смесата во просторијата во која сте, за подобрување на меморијата и концентрацијата.

3 Мешавина со есенцијално масло од рузмарин во енергетски дифузор

Оваа мешавина стимулира физичка активност и спречува да се чувствувате уморни.

Состојна количина

Капки есенцијално масло од рузмарин 4

Есенцијално масло од грејпфрут паѓа 4

Капки есенцијално масло од вар 4

Упатства за подготовка

 1. Додадете ги сите есенцијални масла во стаклена вијала 2 ml.
 2. Протресете го шишето за да ги комбинирате состојките.
 3. Според упатствата на производителот, додадете го соодветниот број капки на дифузерот.

Употреба на есенцијално масло од рузмарин за масажа (ја намалува болката, целулитот, стрии и проширени вени)

Кога се користи за масажа, есенцијалното масло од рузмарин има детоксикаторско својство што го олеснува варењето, го олеснува надуеноста, грчевите и запек. За време на масажата, ова масло ја стимулира циркулацијата, што предизвикува телото подобро да ги апсорбира хранливите материи од храната.

1 Мешавина со есенцијално масло од рузмарин за олеснување на болката

Користете ја оваа смеса за да ги ослободите болките во мускулите и зглобовите.

Состојна количина

Капки есенцијално масло од рузмарин 5

Капки есенцијално масло од морско оревче 5

5 капки од есенцијално масло од лаванда

Лажица масло од носач 1

Упатства за подготовка

 1. Ставете ги сите состојки во темно шише.
 2. Затворете го и тресете го нежно за да ги комбинирате состојките.
 3. Земете 1 лажичка од смесата и масирајте го болното место најмалку 30 минути за да и се овозможи на кожата да се апсорбира.

2 Масажа мешавина со есенцијално масло од рузмарин за да се намали појавата на целулит

Мешавина од овие масла ја подобрува циркулацијата и го намалува појавувањето на нерамна кожа.

Состојна количина

Капки есенцијално масло од рузмарин 5

Капки есенцијални масла од бензоин смола 5

Есенцијално масло од морска храна паѓа 5

5 капки есенцијално масло од лимон

4 лажичка масло од носач

Упатства за подготовка

 1. Ставете ги сите состојки во темна стаклена тегла 20 ml.
 2. Затворете го и протресете го за да ги комбинирате состојките.
 3. Доколку е потребно, ставете ја 1 лажицата од смесата во дланката на вашата рака и масирајте го болното место.

3 Мешавина со есенцијално масло од корен и масло од кокос

Користете ја оваа мешавина за да го намалите појавувањето на неправилности и несакани белези на кожата.

Состојна количина

Капки есенцијално масло од рузмарин 10

Носач кокосово масло 1 кригла

Упатства за подготовка

 1. Во една тегла од приближно 2,5 дл измешајте ги состојките.
 2. Ставете ја саканата количина мешавина на дланките и директно масирајте ги местата каде што се појавија стрии.
 3. Продолжете нежно да ја масирате кожата 30 минути за апсорпција.

4 Мешавина од есенцијално масло од рузмарин и ши-путер за намалување на проширени вени

Оваа мешавина помага при циркулацијата и намалување на појавата на проширени вени.

Состојка Кол

Капки есенцијално масло од рузмарин 10

Капки есенцијално масло од босилек 10

Есенцијално масло од грејпфрут паѓа 5

Капки есенцијално масло 5

Шај путер ½ чаша

Носете кокосово масло ¼ чаша

Носете масло од јојоба ¼ чаша

Лажица витамин Е 1 лажица

Упатства за подготовка

 1. Во тава со дно дно над средна топлина, стопете ши путер и кокосово масло.
 2. Излезете од огнот.
 3. Додадете други состојки (масло од јојоба, течен витамин Е и есенцијални масла).
 4. Оставете ја смесата да се излади за 1-2 часа додека не биде бела и полу-цврста.
 5. Со миксер за раце, измешајте ја смесата додека не стане мека и пенеста крема за тело (околу 10 минути).
 6. Нанесете млеко од телото нагоре во правец на срцето за да ја зголемите циркулацијата (на пр. Ако сакате да ги масирате стапалата, нанесете млеко во правец на колената, ако го масирате зглобот, потоа нанесете го во правец на рамената).
 7. Чувајте го производот во тегла на собна температура. Не оставајте го на влажно и светло место за да спречите да се стопи. Ако изложеноста на изворот на светлина е неизбежна, чувајте ја во фрижидер.
 8. Ова млеко за тело може да трае 6 месеци.

Совет: Се препорачува да избегнувате употреба на овој производ пред спиење, бидејќи есенцијалните масла можат да предизвикаат наизменично спиење.

Есенцијално масло од рузмарин во бањи (го подобрува расположението и ја ублажува болката во мускулите)

Разредена со носач масло и се користи во бањи, ова есенцијално масло има детоксикаторски својства, што може да помогне во зајакнувањето на имунитетот. Есенцијалното масло од рузмарин го стимулира телото побрзо да ги исфрла отпадните материјали и ги смирува дигестивните проблеми. Неговите аналгетски и антиинфламаторни својства го прават идеален за олеснување на болката во мускулите.

1 Ароматерапија бања со мешавина од есенцијални масла за кревање расположение

Ако ја користите оваа мешавина, ќе имате чувство на задоволство и смиреност.

Состојка Кол

Капки есенцијално масло од рузмарин 4

Капки есенцијално масло од 3 бергамот

Листовите од есенцијално масло паѓаат 3

Лажица масло од носач 1

Упатства за подготовка

 1. Ставете ги сите состојки во темно стакло или пластично шише 15 ml.
 2. Затворете го и протресете го за да ги комбинирате состојките.
 3. Смесата ставете ја во топла вода.
 4. Остатокот чувајте го на темно и ладно место, надвор од влажна бања.

2 Мешави со есенцијално масло од рузмарин како бања за олеснување на болката

Користете ја оваа смеса за да ги ослободите болките во мускулите и зглобовите.

Состојка Кол

Капки есенцијално масло од рузмарин 2

2 капки од есенцијално масло од лаванда

Капки есенцијално масло од маргарам 2

Упатства за подготовка

 1. Ставете ги сите состојки во темна стакло 10 ml или пластична шишенце.
 2. Затворете го и протресете го за да ги комбинирате состојките.
 3. Впие во топла вода.
 4. Промешајте ја водата на која ја додадовте мешавината за масло.
 5. Влезете во када и уживајте во чувството на олеснување на болката.
 6. Остатокот од смесата чувајте го на ладно и темно место. Не чувајте го на влажно место како што е бања.

Употреба на есенцијално масло од рузмарин во козметиката (ги намалува несовршеностите на кожата и го промовира растот на косата)

Кај козметичките производи за нега на коса, есенцијалното масло од рузмарин и неговите својства ги стимулираат фоликулите, правејќи ја косата подолга и посилна, забавувајќи го губењето на пигментот, спречува опаѓање на косата, хидрирачки сув скалпот, ја намалува количината на првут. Антимикробни, антисептички, адстрингентни, антиоксидантни својства го прават ова есенцијално масло важна состојка во производите за нега на кожата која има за цел да умре, дури и лекување на сува или мрсна кожа, егзема, воспаление и акни. Ефективно за сите типови кожа, ова масло може да биде состојка во сапуни, миења за лице, маски за лице, тонери и креми, затегнување на кожата додека ја одржува хидрирана, давајќи му сјај без несакани траги.

1 Мешавина со есенцијално масло од рузмарин и гел за намалување на акни од алое

Користете ја оваа мешавина за да ја смирите сувата, иритирана и воспалена кожа.

Состојка Кол

Капки есенцијално масло од рузмарин 6

Лажица од супа од гел Алое Вера 1

Упатства за подготовка

 1. Ставете го гелот од алое вера во еден сад.
 2. Лажица есенцијално масло од рузмарин со лажица.
 3. Доколку е потребно, нанесете гел на лицето во тенок слој. Прво на сите, измијте ги рацете.
 4. Оставете го гелот 10-15 минути пред да го исплакнете.
 5. За најдобри резултати, се препорачува да се користи мешавината секој ден.

2 Мешавина со есенцијално масло од рузмарин и масло од семе од грозје за кожата склона кон акни

Користете ја оваа мешавина за да ги намалите неправилностите и иритациите на кожата на лицето.

Состојка Кол

Капки есенцијално масло од рузмарин 2

Лажичка масло од семе од грозје 1 лажичка

Упатства за подготовка

 1. Во стаклено шише 5 ml, измешајте масло од семе од грозје и есенцијално масло од рузмарин.
 2. Користете ги прстите или соодветна четка за да го нанесете маслото на проблематично место на кожата.
 3. Оваа мешавина е доволно блага за да се користи секој ден.

3 Мешавина со есенцијално масло од рузмарин и рицинусово масло за зајакнување на косата

Оваа мешавина му дава на вашата коса еластичност и ја прави посилна.

Состојка Кол

Розмари 4-5 капки есенцијално масло

Носете масло од кокос 2 лажичка

Лажичка масло од рицинус 2 лажичка

Упатства за подготовка

 1. Во мало тенџере на тивок оган 1-2 минути, стопете го кокосот и рицинусното масло додека не се загрее доволно. (Осигурете се дека маслото не се прегрее или врие.)
 2. Извадете ја тавата од оган и промешајте со лажица есенцијално масло од рузмарин.
 3. Со прстите масирајте ја смесата во скалпот.
 4. Почекајте 15 минути пред испирање.
 5. Смесата можете да ја нанесете еднаш неделно или на секој трет ден.

4 Есенцијално масло од рузмарин и масло од кокос за стрии

Со примена на оваа мешавина можете да го намалите појавувањето на лузни и несакани белези на кожата.

Состојка Кол

Розмари 3-4 капки есенцијално масло

Носете кокосово масло 4 лажица

Упатства за подготовка

 1. Комбинирајте ги сите состојки во темно стакло 60 ml или пластично шише.
 2. Затворете го и добро протресете го.
 3. Доколку е потребно, нанесете ја смесата на проблематично подрачје на кожата.
 4. Оваа мешавина е доволно блага, па можете да ја користите 2-3 пати на ден.

5 Серум на есенцијално масло од рузмарин за раст на косата

Оваа мешавина го стимулира здравиот раст на косата на природен начин.

Состојка Кол

Капки есенцијално масло од рузмарин 8

6 капки од есенцијално масло од лаванда

Капки есенцијално масло од морско оревче 3

50 бадемово масло ml

Упатства за подготовка

 1. Во темно стакло или пластично шише 50 ml, измешајте ги сите состојки.
 2. Затворете го и протресете го за да ги комбинирате состојките.
 3. Нанесете серум на косата и скалпот по потреба. Можете да користите четка или чешел за да го нанесете серум рамномерно.
 4. Серумот можете да го користите секој ден или секој втор ден после туширање за да го зајакнете растот на косата.

6 Мешавина со есенцијално масло од рузмарин како маска за стимулирање на раст на косата

Оваа мешавина ја прави вашата коса бујна и хидрирана.

Состојка Кол

Капки есенцијално масло од рузмарин 6

Лажичка масло од носач од кокос 1 лажичка

Лажичка мед 1

Парче јајце 1

Упатства за подготовка

 1. Ставете ги сите состојки во еден сад.
 2. Размахванете ги додека смесата не се изедначи.
 3. Доколку е потребно, нанесете ја смесата на вашата коса и почекајте 30-60 минути.
 4. Исплакнете ја маската со топла вода и исушете ја косата природно (без фен за коса). Инаку, можете да го исушите со студениот воздух на фен за коса.
 5. Оваа маска може да се користи еднаш дневно за подобрување на растот на косата и квалитетот.

7 Шампон за стимулирање на раст на косата

Оваа мешавина го стимулира растот на сјајна и здрава коса и ја враќа неговата природна боја.

Состојка Кол

Капки есенцијално масло од рузмарин 10

Лажичка масло од носач од кокос 1 лажичка

Куркума во прав 1 лажичка

Лисја од коприва 2-3 конци

Јаболковиот оцет 1 кригла

Сода бикарбона 1 лажичка

Упатства за подготовка

 1. Потопете ги лисјата од коприва во врела вода.
 2. Почекајте да се излади пред да ја исцедите водата.
 3. Додадете ги останатите состојки во овој чај од коприва и добро комбинирајте сè.
 4. Доколку е потребно, шампон влажна коса со ова.
 5. Чекате 2-5 минути за вашата коса да апсорбира шампон.
 6. Исплакнете ја косата.

8 Навлажнувачки серум со есенцијално масло од рузмарин за подобар раст на веѓите

За појаки веѓи користете ја оваа мешавина.

Состојка Кол

Крв за есенцијално масло од рузмарин

Лаванда есенцијално масло 1 капа

Есенско масло од кедар 1 пад

Упатства за подготовка

 1. Ставете ги сите три масла во маскара.
 2. За да ги комбинирате состојките, завртете ја четката за маскара. (Избегнувајте движење на четката нагоре и надолу за да спречите влегување и исцедување на воздухот во производот.)
 3. Доколку е потребно, нанесете ја маскарата на веѓите со нежни движења од дното нагоре.
 4. Етерични масла ќе им дадат на вашата маскара пријатен мирис и ќе го продолжат неговиот рок на траење со намалување на количината на бактерии што се акумулираат во шишето.

Препорака

Се препорачува употреба на органски масла, бидејќи крајниот производ се нанесува близу до чувствителните делови.

Многу е важно да се напомене дека никогаш есенцијално масло не се применува на очите, ушите или носот.

9 Мешавина со есенцијално масло од рузмарин како навлажнувачко масло за здрав раст на брадата

Оваа мешавина ќе поттикне поздрав и погуст раст на лицето на лицето без да предизвика иритација на кожата.

Состојка Кол

Капки есенцијално масло од рузмарин 6

6 капки од есенцијално масло од лаванда

Масло од носач јојоба 15 ml

Носител кокосово масло 15 ml

Упатства за подготовка

 1. Комбинирајте ги маслото за носач во едно темно стакло 30 ml или пластично шише.
 2. Додадете есенцијални масла.
 3. Затворете го шишето и нежно тресете ја смесата.
 4. Доколку е потребно, нанесете малку масло на дланката на раката, тријте и нанесете на брадата.
 5. Оваа формула може да се примени секој ден.

10 Се меша со есенцијално масло од рузмарин за да се врати пигментот во сивите влакна

Оваа мешавина ја враќа бојата на природно темна коса.

Состојка Кол

Розмари 7-10 капки есенцијално масло

Чаша вода 3

Лажичка зеленчук глицерин 1 лажичка

Упатства за подготовка

 1. Ставете ги сите состојки во пластично шише и измешајте.
 2. Пред да го нанесете овој производ, измијте ја косата со шампон, нанесете климатик и исплакнете.
 3. Нанесете есенцијално масло од рузмарин на вашата коса и почекајте 1 минути.
 4. Исплакнете ја косата добро со ладна вода.

Внимание:

Не користете го овој производ на светло обоена коса бидејќи може да го затемни.

11 Мешавина со есенцијално масло од рузмарин како маска за стимулирање на циркулацијата на лицето

Оваа мешавина може да ја подобри циркулацијата на лицето, со што кожата се подмладува и светли.

Состојка Кол

Розмари 10-15 капки есенцијално масло

Апсолутна капки 10-15 од роза

Чаши од мед

Упатства за подготовка

 1. Комбинирајте ги сите состојки во тегла од темно стакло со херметички капак.
 2. Оставете го садот на топло и темно место за 2-3 недела.
 3. Во тава со дно над слаба топлина, загрејте ја тавата што ја содржи смесата.
 4. Упатства за употреба: Најпрво измијте ги лицето и рацете, а потоа нанесете смеса на лице, осигурувајќи се дека не доаѓа во контакт со очите.
 5. Оставете ја маската вклучена за 10-15 минути. Медот ќе ја стимулира циркулацијата.
 6. Добро исплакнете ја маската и нанесете ја навлажнувачот по ваш избор.

Gумбир

1404929.

Опис и живеалиште: Gумбирот е исправено повеќегодишно растение кое достигнува висина до 1 m. Тоа е тропско растение кое може да се најде во Источна Азија и Австралија. Земјите како Индија и Кина се најголемите производители на ѓумбир. Неговиот голем тубуларен ризом (подземно дрво) е дел од растение кое се користи за лековити цели.

Gумбирот сега се одгледува во повеќето тропски и суптропски земји, а потеклото е непознато.

Делови од фабриката за употреба: Се користи свеж и сушен ризом.

Придобивките од ѓумбирот и неговата употреба за терапевтски цели

Gумбирот се користи илјадници години за подготовка на храна и во народната медицина.

Одамна се користи за лекување на гадење. Науката ја потврди употребата на ѓумбир како природен лек за гадење и сродни состојби, како што се утринска болест и гадење додека патувате.

Gумбирот содржи многу анти-габични елементи што го прави популарна билка за третман на атлетско стапало.

Студиите покажаа дека коренот од ѓумбир го запира производството на цитокини кои предизвикуваат воспаление. Затоа, неговата употреба за лекување на воспаление во традиционалната медицина станува сè попопуларна.

Gумбирот се користи и во традиционалната медицина за стимулирање на апетит, стимулирање на потење и борба против мирисот на телото.

Друга популарна употреба на ѓумбир е во третманот на болки во зглобовите, особено состојби кои се резултат на лошата циркулација.

Gумбирот придонесува за здравјето на срцето. Се покажа дека го забавува производството на лош холестерол и триглицериди во црниот дроб и спречува згрутчување на тромбоцитите и агрегацијата во крвните садови, што е поврзано со атеросклероза и згрутчување на крвта.

Корен од ѓумбир се користи за лекување на гастроинтестинални нарушувања како што се надуеност, варење и дијареја. Исто така, се покажа дека го намалува интензитетот на менструални грчеви.

Корен од ѓумбир исто така се користи за лекување на некои од симптомите на настинка и грип, како што се опаѓање на лигите и лекување на тресење.

Кашлица, астма, халитоза, треска, синузитис, менструални грчеви и коли, се состојби кои се третираат со ѓумбир во традиционалната медицина.

Gумбирот е исто така популарен природен лек за металоиди.

Rootумбир корен / Zingiber officinale radix / 60 грама

Дозирање за терапевтски цели

Gумбирот е достапен како свежа билка или сушен корен во таблети, капсули, прав или како чај.

Вообичаени дневни дози се:

Свеж корен од ѓумбир: 9 g сушен ѓумбир корен дневно. Ова може да се земе како чај или во колачи. Земете 5-6 тенки парчиња свеж ѓумбир и потопете ги во врела вода 30 минути за да добиете свеж чај од ѓумбир.

Сушен ѓумбир корен: 150-300 mg сушен ѓумбир корен може да се зема три пати на ден во форма на капсула или во прав.

Исушениот корен од ѓумбир може да се користи и за чај. Лажичка сушен прав може да се додаде на околу половина литар топла вода, оставена за 30 минути, по што ќе добиете чај.

Таблети и капсули обично доаѓаат во дози на 150mg-500mg.

Можни несакани ефекти на ѓумбир

Бремените жени треба да бидат внимателни со ѓумбирот, поради можноста да предизвикаат контракции на матката.

Исто така, се покажа дека ѓумбирот се меша со (апсорбира) железо во исхраната и витамини кои се распаѓаат во мастите.

Болки во стомакот е вообичаен несакан ефект од земање големи дози на ѓумбир. Оваа билка може да го подобри ефектот на разредувачите на крвта, барбитурати, бета блокатори, инсулин и други лекови за дијабетес.

Бидејќи разредува крв, ѓумбирот не треба да се користи пред операцијата.

Петровац

01 Агромонија Агримонија

Други имиња: ранет, мисирка, жигер, мулет, мал трн, мал трн, март, трева низ целиот свет.

Хабитат: Домороден растителен вид во северната хемисфера, Петровац може да се најде во Северна Америка, Англија, јужните и централните делови на Шкотска, Азија.

Петровац е растение кое расте по патишта и рабови на ливади, на места сончево или делумно засенчено, а на копно суво и алкално. Семето на Петровац е цврсто, а нејзиното време бара студено време.

Опис на растението: Петровац е растение со средна големина, висина 50-200 см. Искреноста на растението се рефлектира во лисјата и жолтите цвеќиња кои растат од една агол. Листовите и стеблата се покриени со ситни влакна. Задниот дел на листот има смолести структура.

Целото растение е ароматично, дури и неговиот корен, а мирисот на кајсија е тој што го карактеризира. Бројни жолти цвеќиња се собираат во совети што се прошируваат кога семето достигнува зрелост.

Петровац цвета од јуни до почетокот на септември во повеќето области.

Делови од користената фабрика: исушени лисја, цвет, стебло.

Делови од петровакот треба да се собираат кога растението е во цут дури и пред да се формираат капсули за семе.

Произлегува дебелина од 5 mm не треба да се берат додека долните делови на растението треба да се остават да растат повторно.

Фабриката се суши на температура од 35 степени Целзиусови и потоа се чува во контејнери во кои ќе биде заштитена од светлина и влага.

Петровац има благ ароматичен мирис и лут и горчлив вкус и може да се користи во форма на екстракти (како чај), таблети, капсули, течни екстракти и тинктури.

Предности на Петровац и неговата употреба

Суво цвеќе од петровац се користи за правење тоници или диетални пијалоци и се смета дека ја чистат крвта. Петровац се користи како природен лек за кашлица.

Оваа билка содржи танини за кои се верува дека помагаат во олеснување на варењето на храната и за лесна и акутна дијареја. Исто така е добро за проблеми со цревата и помага во зајакнување на мукозните мембрани и подобрување на нивната функција.

Диуретичниот ефект на петровац ја отстранува водата и помага во прочистување на бубрезите и мочниот меур и отстранување на каменот од бубрезите. Понекогаш се комбинира со свилена свила за да се ослободат симптомите на циститис и уринарна инконтиненција.

Поради можноста за прочистување на крвта, петровакот може да помогне во олеснување на симптомите на жолтица, заболувања на црниот дроб и други проблеми кои влијаат на крвта. Оваа билка му помага на црниот дроб, кој е наполнет со акумулирани токсини, што предизвикува органот да функционира подобро и да се ослободи од болеста.

Петровац локално се користи за да се ублажи ревматизмот, состојбите на кожата како што се мозолчиња, акни, дури и лимфни мозолчиња и егзема, без никакви негативни ефекти кои се појавуваат при умерена употреба.

Петровац долго време се навикнува да залечи рани и каснувања од змија, како и да престане да крвари. Поради присуството на силикон, ова растение се смета за адстрингентно средство во намалувања и гребнатини.

Петровац може да има корисен ефект врз кашлицата, болки во грлото, бронхитис, астма и варикозни чиреви. Течност за каснување од оваа билка може да го намали и слузта во носот, враќајќи го дишењето назад во нормала.

Петровац го користат и жени кои страдаат од тешко менструално крварење и уринарни инфекции.

Петровац или мисирка / егваторија Агримонија / 40 грама

Дозирање и администрација на Петровац

Чајот од Петровац се прави од сушени лисја или прав, една лажичка по чаша врела вода и се вари нежно околу 5 минути пред да се конзумира.

Германската комисија Е потврди дека чајот од Петровац е добар за контролирање на дијарејата, а разладениот чај може да се користи за галење за да се намали воспалението на болки во грлото и болката.

Hotешката каша од Петровац се нанесува локално и се добива со вриење на растението во вода на тивок оган за 10-20 минути до степен до кој се добива 10% воден екстракт.

Екстракти и тинктури од петровац, 1-3 ml течен екстракт (1: 1 во 25% алкохол) се смета за почетна точка еднаш дневно за возрасни, или како инфузија која содржи 2-4 g сушени растенија, три пати на ден.

Можни несакани ефекти и интеракции на петровац

Без разлика дали станува збор за природен или синтетички лек, петровакот треба да се користи со претпазливост. Луѓето кои имаат алергии или преосетливост кон ова растение, се разбира, не треба да го користат.

Се смета за безбеден за локална употреба како чај или пијалок и е ставен на списокот на природни зачини од страна на Европскиот совет. Поради неговата висока содржина на танин, петровакот треба да се користи во умерени дози и на кожата и за внатрешна употреба.

Големите количини можат да предизвикаат гастроинтестинални проблеми и компликации поврзани со други болести.

Пациентите кои имаат прекумерно крварење или нарушување на крварењето во својата медицинска историја, треба да го користат во поблаги дози.

Употребата на петровак за време на бременоста и лактацијата треба да се избегне бидејќи ризиците сè уште не се познати.

Јагорјевина

Primula veris 2 800x

Други имиња: јаглика, јаглика, сончоглед.

Хабитат: Јагнешкото е широко распространето во умерените региони во Европа и Азија. Тој е отпорен на мраз, но не е невообичаен во делови од светот лоцирани во северната ширина.

Јагнето расте во сенка, како и на места што се целосно сончево додека почвата не е доволно влажна.

Опис на растението: Модар патлиџан е нискогодишни растенија чија лисна розета е долга 5-15 cm. Цветовите се групирани на врвот на стеблото, што може да достигне должина од 20 см.

Јагнето почесто се наоѓа во ливадите и семето е комерцијално достапно како добиточна птица.

Цвеќиња од модар патлиџан се жолти и имаат пријатен мирис, покриени со портокалови точки. Јагнето е меѓу првите што цвета во пролетта.

Делови од фабриката за употреба: цвет, лист, корен.

Придобивки од јагнешко месо и неговата употреба во медицински цели

Вилијам Шекспир беше толку опиен со убавината и придобивките од јагнешкото месо, што ја направи бесмртна, спомнувајќи ја неколку пати во неговите претстави.

Познатиот англиски ботаничар Николас Калпепер е во 17. Со векови се тврди дека секој што користи дестилирана вода од јагнешко месо или маснотии од неговиот цвет може да се 'ртат.

Денес, хербалистите сè уште прават лосион за чистење на кожата. Се смета дека е корисно за лекување на акни, мозолчиња и други неправилности на кожата.

Јагнешкото се смета за уникатно кога станува збор за отстранување на нечистотијата од кожата и отворање на порите, што ја прави кожата да изгледа посвежа и помазна.

Јагодата се користи со векови за да се подготви чај за смирување. Листовите од оваа билка имаат благ наркотичен ефект и се користат како хербален лек за несоница и хиперактивност.

Во Европа, пијалокот со јагнешко месо, кој има смирувачки ефект, се користи во Европа со генерации за нервни и анксиозни проблеми. Цветовото јагнешко дрво се верува дека е благ седатив и се користи за да ги смири децата и да им помогне да заспијат.

Корен од модар патлиџан има експекторантен ефект и може да се користи за лекување на симптоми на настинка и грип. Исто така, коренот на јагнешкото месо влијае на разредувањето на слуз, што придонесува за негово полесно отстранување од телото.

Анасон се користи во народната медицина за да се намали згрутчувањето на крвта и понекогаш се користи како антиреуматски агент.

https://biljna-apoteka.ba/proizvod/jagorcevina/

Оваа билка е широко користена во Европа за слабеење на кашлицата, а од неодамна е добро позната нејзината активност на експекторанс.

Тековните истражувања се осврнуваат на ефектите на јагнешкото месо врз астма и алергии.

Антиспазмодичните својства на јагнешкото ја прават билка која може да биде корисна за лекување на епилепсија, тресење, па дури и на Паркинсонова болест.

Иако во денешно време ретко, мацерацијата на цвеќиња од јагнешко месо некогаш беше модринка и се сметаше дека го забрзува процесот на заздравување.

Анасон често се користи како хербална алтернатива за лекување на проблеми со бубрезите и инфекции на уринарниот тракт.

Дозирање и администрација

Кога јагнешкото месо се подготвува како чај или инфузија, пациентот треба да пие 1 чаша 3 приближно еднаш на ден, приближно за време на оброк.

2-4 ml тинктура од јагнешко месо може да се користи и 3 пати на ден. Оваа билка може да се примени како маст или крем по потреба, но обично не повеќе од 2-3 пати на ден.

Можни несакани ефекти на јагнешко месо

Јагнето не треба да го користат бремени жени и луѓе кои користат лекови за згрутчување на крвта, бидејќи и билките и лековите имаат исти својства, така што кумулативната вредност може да биде непријатна.

Постојат ретки случаи кога луѓето се алергични на stamens на ова растение, но оваа состојба не е сериозна и може лесно да се лекува.

Бела сенф

Синапис алба 09

Сенф, како брокула и зелка, е растение кое припаѓа на семејството крстоносец или зелка. Сенф потекнува од умерените региони на Европа. Тоа се одгледува на почвата на Северна Америка, Азија и Европа со илјадници години како лековито растение, а беше познато од античките Грци и Римјани. Со децении, таа широко се користи во земјоделските култури, при што повеќето се произведуваат во Калифорнија и Монтана до 1950. , а околу десет години подоцна, производството на сенф беше преместено во земјите од Средниот Запад. Денес се одгледува во над дваесет земји, вклучително и Европската унија, Непал, Канада, Украина и Индија. Поради нејзиниот вкус и лековитите својства, употребата на сенф е доста популарна ширум светот.

Поради трговско култивирање, како и употреба на цветни стебла, лисја и семиња, најпознати се три вида сенф: бела сенф (Синапис алба), црна сенф (Синапис нига) и кафеава сенф (Синапис хунцеа). Поблаг вкус е карактеристика на белата сенф додека црната и кафеавата сенф имаат посилна арома и вкус.

Хранливи материи од сенф

Сенф е растение чиешто јадење дел содржи елементи што се важни за нашето тело. Семето од сенф е богат извор на минерали како што се калциум, магнезиум, фосфор и калиум. Исто така, тоа е добар извор на диетални фолити и витамин А. Лисјата од сенф се одличен извор на минерали што ги споменавме неодамна, имено калиум, калциум и фосфор. Тие исто така се добар извор на магнезиум и диетални влакна. Листовите се неизмерно богати со содржина на витамин, како што се витамин А и витамин К со фолити, и витамин Ц во умерени количини.

Фенолите и другите вредни хранливи материи присутни во различни делови на ова растение, како семиња и лисја, како и маслото добиено од него, имаат широка медицинска примена и уникатен вкус. Подолу, ќе се осврнеме на ефективноста на сенфот за терапевтски цели.

Го спречува ракот

Бидејќи му припаѓа на семејството зелка, сенф има семиња кои содржат огромни количини на здрави фитонутриенти, наречени глукозинолати и се покажаа ефикасни против разни видови на карциноми, како што се мочниот меур, дебелото црево и карцином. Глукозинолатите се распаѓаат за да формираат изотиоцијанити од страна на ензимите мирозиназа кои се наоѓаат во сенф. Различни студии покажаа дека овие компоненти имаат антиканцерогени ефекти затоа што го запираат растот на клетките на ракот, па дури и го штитат организмот од нивно развивање. Хемопревентивните својства на семето од сенф помагаат да се вратат нивото на глутатион и да се стимулира индукција на апоптоза без да се повредат нормални здрави клетки.

Лечи псоријаза

Семињата од сенф се ефикасни против псоријаза, што е хронично воспалително автоимуно нарушување. Научните студии ја потврдија нејзината ефикасност во лекувањето на воспаленија и рани поврзани со псоријаза. Според истражувањето, третманот со семе од сенф, исто така, ја стимулира активноста на добри ензими како што се супероксид дисмутаза, глутатион пероксидаза и каталаза, кои го стимулираат заштитното и заздравувачкото дејство на ваквите заболувања.

Го олеснува контактниот дерматитис

Семињата од сенф имаат терапевтски ефект врз контактниот дерматитис. Истражувањата покажаа дека потрошувачката на семе од сенф помага во лекување на симптомите на контактниот дерматитис, како што е заздравувањето на ткивата и намаленото отекување на ушите.

Го подобрува здравјето на кардиоваскуларните услови

Маслото од сенф е здрав избор при изборот на масло за јадење. Студиите за проценка на ефектите од сенф масло врз пациенти кои имаат предиспозиција за срцев удар, покажаа позитивни резултати во намалување на стапката на срцева аритмија, намалување на вентрикуларна хипертрофија и болка во градите поврзани со оваа состојба. Кардиопротективно својство на масло од сенф веројатно се припишува на присуството на омега-3 масни киселини во прилог на други корисни елементи.

Ги ублажува респираторните проблеми

Вредноста на семето од сенф е тоа што може да излечи проблеми со студот и синусите. Тој е одличен деконгестив и експекторанс кој помага да се отстрани слузта од дишните патишта. Различни домашни лекови вклучуваат употреба на семе од сенф или масло за лекување на низа болести поврзани со синусите. На пример, тоа е семе од сенф за натопување на стапалата за олабавување на респираторните органи, како и гризење чај за смирување на болки во грлото. Со можност за загревање, сенфот може да навлезе длабоко во ткивата и да го отстрани вишокот слуз. Оваа особина на сенф е повик за претпазливост бидејќи може да создаде чувство на печење на незаштитено ткиво.

Се покажало дека семето од сенф лекува хроничен бронхитис. За време на астматичен напад, масажата со мешавина од масло од сенф и мала количина камфор го олеснува дишењето со отстранување на тињата. Мелем или топла каша од семе од сенф се користи уште од античко време за лекување на бронхитис и за стимулирање на циркулацијата.

Лечи болка

Мелем од топла каша или сенф помага да се излечат болките и грчевите. Горушица има можност да предизвика црвенило и иритација, па затоа кога се нанесува како мелем, има аналгетски ефект и ја ублажува болката предизвикана од парализа на екстремитетите, ревматизам и други болки во мускулите. Важно е да се напомене дека мелем од сенф може да предизвика плускавци доколку се нанесе директно на кожата. За да се избегне ова, парче лен треба да се стави на кожата, а потоа да се нанесе на тоа.

Одвраќа отрови

Семињата од сенф имаат заштитни еметички својства кои се спротивставуваат на ефектот на отровот врз телото. Лушпа од семе од сенф помага во чистење на телото, особено во случај на труење предизвикано од наркотици и прекумерно внесување алкохол.

Лекува габични инфекции

Антибактериските својства на семето од сенф се покажаа како ефикасни за заздравување на лузни што произлегуваат од габична инфекција на кожата. Тематска примена на паста од сенф за чистење на кожата измиена со топла вода ги смирува симптомите поврзани со габични инфекции.

Ја храни кожата и косата

Сенф, исто така, додава на убавината. Ако го варите маслото од ова растение со лисја на Хена, тоа може да помогне да се стимулира здрав раст на косата. Семињата од сенф, пржени во сусам или кокосово масло, се ефикасни за лекување на акни и го прават лицето почисто.

Контролира дијабетес

Листовиот сенф е идеален за дијабетичари. Студиите покажаа дека оваа билка има антиоксидантни својства за да се спротивстави на дејството на слободните радикали и да се заштити од негативните ефекти на оксидативниот стрес кај дијабетичарите. Истражувањата покажаа дека маслото од сенф помага да се намалат нивоата на гликолизирани протеини и гликоза во серумот. Помага во намалување на пероксидацијата на липидите и го стимулира метаболизмот на гликозата.

Има можност да го намали холестеролот

Листовите од сенф имаат зачудувачка моќ за намалување на холестеролот. Студиите покажаа дека зеленчукот од семејството зелка има неверојатна способност да ги врзува жолчните киселини во дигестивниот тракт, со што полесно ќе се извлечат од телото. Bолчните киселини обично се состојат од холестерол, а процесот на врзување помага да се намали. Друга важна точка што треба да се напомене е дека листовите од сенф имаат подобар обврзувачки капацитет за жолчна киселина од суровите лисја. Затоа, лесно испарете ги и додадете малку печена ким, сол и бибер. Уживајте!

Листовите од сенф се огромен извор на хранливи материи, го намалуваат формирањето на блокади во артериите и спречуваат нарушувања како што се атеросклероза. Овие лисја содржат и витамин БХНУМКС, кој спречува згрутчување на тромбоцитите и го ублажува ризикот од тромбоза.

Лечи менопауза

Листовите од сенф може да се покажат ефикасни кај жени кои се во менопауза. Присуството на магнезиум и калциум го промовира здравјето на коските и го спречува губењето на коските поврзани со менопаузата. Помага да се замени ниската содржина на магнезиум во коските и може да помогне во намалувањето на ризикот од остеопороза кај жени во менопауза.

Помага во детоксикација

Листовите од сенф можат да му помогнат на системот за детоксикација на организмот бидејќи содржат силни антиоксиданти и влакна. Глукозинолатите во лисјата помагаат во регулирање на дејството на ензимот во процесот на детоксикација, како и елиминирање на токсините од организмот.

Семе од сенф или сенф. Грама бели / Синапис алба / 40

Несакани ефекти на металоиди

Секогаш се препорачува да се биде внимателен кога пробувате нешто за прв пат, особено кога не сте свесни за алергиски реакции, како што е преосетливост на семе од сенф. Некои познати несакани ефекти се:

Проблеми со кожата: Сенф има способност за затоплување, затоа внимавајте кога ја нанесувате на вашата кожа.

Струмогени супстанции: Термички нетретирани семиња и лисја од сенф содржат супстанции наречени струмогени кои можат да се мешаат во функцијата на тироидната жлезда. Луѓето кои веќе имаат проблем со тироидната жлезда, секогаш треба топлина да ја третираат сенфта пред да ја користат за да ги неутрализираат гореспоменатите елементи.

Оксалати: Сенф содржи оксалат, за кој е познато дека се меша во апсорпцијата на калциум. Луѓето кои веќе страдаат од нарушувања поврзани со оксалат, како што се камења во бубрезите, треба да бидат претпазливи и да не земаат предозирање.

Сашетак

Горушица е ефикасна во ублажување на болката предизвикана од вкочанети мускули, болки во зглобовите, олеснување на слабите опструкции, тумори и пневмонија. Се смета дека семето од сенф помага да се третираат напади кај деца. Прашок од сенф ја ублажува болката и непријатноста за време на менструацијата. Помага при стимулирање на метаболизмот и елиминирање на вишокот маснотии. Листовите од сенф имаат голема количина на витамин А, кој може да го подобри здравјето на очите и влакна кои го подобруваат варењето на храната. Нутриционистичкото дејство на магнезиум во сенф помага во одржување на здрав тон и функција на крвните садови.

Lavanda

лаванда заштитени растенија со жива фасада p34 4320 зум

Лавандата често се користи во козметиката како што се сапуни и шампони заради мирисот, но има и многу лековити својства кои не се широко познати.

Лавандата може да се користи за намалување на вознемиреноста, подобрување на спиењето и управување со болка.

Лавандата припаѓа на групата растенија кои се домородни во јужна Европа, северна и источна Африка, југозападна Азија и југоисточна Индија.

Употребата на лаванда за медицински цели е позната низ историјата. Во средниот век, лавандата ја користеле лекарите за лекување на напади на епилепсија и мигрена.

Есенцијалното масло од лаванда може да се зема орално, може да се вдишува или да се нанесува тематски на кожата како масло или лосион.

Елементи на лаванда

Генотипот, околината и преработката на есенцијалното масло од лаванда влијаат на хемискиот состав на самата фабрика. Различни видови на лаванда, исто така, содржат различни елементи.

Главните елементи на лавандата се:

Linalool

Линалил ацетат

Кинеол

Терпинен

Камфор

И линалолот и линилалцетатот имаат седативно дејство.

Механизми за лаванда

Lainalool и linalyl acetate имаат и антиинфламаторни и антиоксидантни својства.

Есенцијалното масло од лаванда ја зголемува активноста на HSP70, што ги запира воспалителните реакции предизвикани од LPS.

Есенцијалното масло од лаванда исто така може да го спречи врзувањето на GABA рецепторот, предизвикувајќи смирувачки ефект и ја намалува вознемиреноста.

Здравствени придобивки од лаванда

Лавандата го намалува стресот

Маслото од лаванда го намалува крвниот притисок, го намалува срцевиот ритам, ја намалува телесната температура, што укажува на намалување на акутниот одговор на стрес. Ја намалува вознемиреноста, емоционалната болка и перцепцијата на болката.

Лавандата ја зголемува варијабилноста на отчукувањата на срцето, што е сигнал за зголемена толеранција на стрес. Сепак, овој ефект е краткотраен.

Лавандата ја намалува вознемиреноста и депресијата

Лавандата ги зголемува брановите на мозокот за релаксација (алфа и тетка).

Кај глувци, внесот на масло од лаванда орално ја намали нивната вознемиреност преку контролиран напон тип N и тип P / Q калциумови канали. Тие го инхибираат хипокампусот, мозочен регион одговорен за анксиозни нарушувања.

Една студија открила дека кај жени 140 кои раѓале, нивоата на вознемиреност, стрес и постпартална депресија значително се намалиле кога вдишувале лаванда дневно.

Во ситуации кои предизвикуваат пониско ниво на вознемиреност, лавандата помага во намалување на отчукувањата на срцето, ја зголемува варијацијата помеѓу чукањето на срцето, го намалува секрецијата на пот, што укажува на намалување на нивото на вознемиреност. Зголемената варијација помеѓу отчукувањата на срцето укажува на поголема толеранција кон стресот.

Во ситуации кои предизвикуваат повисоко ниво на вознемиреност, лавандата ја зголемува варијацијата помеѓу отчукувањата на срцето кај жените и секрецијата на пот кај мажите. Сепак, додека зголемувањето на варијацијата помеѓу чукањето на срцето укажува на мало намалување на вознемиреноста кај жените, зголемувањето на секрецијата на пот го покажува спротивниот ефект кај мажите.

Лавандата го подобрува квалитетот на спиењето

Вдишувањето на лавандата може да помогне при несоница и може да го подобри квалитетот на спиењето со намалување на стресните реакции, намалување на отчукувањата на срцето кога сте опуштени и накратко да ја зголемите варијабилноста помеѓу отчукувањата на срцето.

Маслото од лаванда ја зголемува ефикасноста на сонот дозволувајќи подолг и поцврст сон. Го намалува времето да останеме будни во текот на ноќта, како и утринскиот замор. Лавандата, исто така, ја намалува вознемиреноста.

Една студија, во која учествуваше учесник на 31, сите здрави, откри дека лавандата го зголемува процентот на време што го поминуваме во длабок сон. Кај жените, лавандата ја зголеми фазата на лесен сон и го намали РЕМ спиењето, додека кај мажите ефектот беше спротивен.

Научниците проучувале активност на мозокот кај 10 здрави жени изложени на лаванда. Истражувањата покажаа дека лавандата ја зголемува и будноста на мозокот и чувството на релаксација.

Лавандата ја подобрува функцијата на мозокот

Една студија откри дека аромотерапијата со есенцијални масла од лаванда, рузмарин, лимон и портокал ја зголеми когнитивната функција кај 17 постари пациенти со Алцхајмерова болест.

Лавандата има антиинфламаторно дејство

Есенцијалното масло од лаванда има антиоксидантни и антиинфламаторни својства. Оваа билка запира воспаление во белите дробови и спречува бронхијална астма.

Лавандата промовира заздравување на раните

Лавандата третира рани, изгореници, чиреви и други заболувања на кожата. Применувањето на масло од лаванда на афтини го намалува воспалението, болката, големината и времето на заздравување.

Лавандата помага во намалување на болката и чешањето

Есенцијалното масло од лаванда може да ја ублажи болката во мускулите и чешањето предизвикано од каснувања од инсекти. Ароматерапијата со лаванда може да ја намали болката во зглобовите. Кај 30 здрави субјекти и бубрежни пациенти 34, интензитетот на болката во игла се намали откако местото се третира со есенцијално масло од лаванда.

Лавандата ги олеснува менструалните грчеви

Две студии покажаа дека лавандата што се користи за ароматераписка масажа на абдоминалната област значително ја намали сериозноста на менструалните грчеви.

Лавандата помага при главоболка

Едно клиничко испитување во кое биле вклучени пациенти 47 покажа дека вдишувањето на масло од лаванда може значително да го намали интензитетот на главоболка во споредба со плацебо.

Лавандата може да го зголеми растот на косата

Кај 86 пациенти кои започнале да мелеат и масирале мешавина од есенцијални масла од лаванда, мајчина душица, рузмарин и кедар, забележано е подобрување кај симптомите на опаѓање на косата.

Цвет од лаванда / Lavandula officinalis / 60 грама

Несакани ефекти на лаванда

Три момчиња пред пубертет, кои редовно применувале производи кои содржат масла од лаванда и чајно дрво на редовна основа, развиле гинекомастија, зголемување на ткивото на градите, што се должи на естрогените и тестостеронските блокирачки својства што се наоѓаат во овие масла.

Високите концентрации на масло од лаванда можат да бидат токсични за човечките клетки на кожата.

Кога се во контакт со воздух, масло од лаванда оксидира и произведува хемикалии кои ја иритираат кожата, што може да предизвика осип.

Вообичаени несакани ефекти на лавандата се:

 • Болки во стомакот
 • Гадење
 • Лошо варење

Ограничувања за употреба на лаванда

Иако кратката терапија со лаванда е релативно безбедна, сите ефекти на оваа билка врз луѓето не се познати. Треба да се направат повеќе долгорочни истражувања и клинички испитувања пред да се утврди ефективноста на лавандата.

Валеријана

валеријана 600x399

Валеријана е растение од кое се извлечени корените чија употреба за лекови е познат уште од античко време. Екстрактот од валеријана е сè попопуларен заради неговата способност да се бори против проблемите со спиењето. Иако употребата на валеријана за други намени е сè уште во експериментална фаза, постојат индикации дека екстрактот од ова растение е ефикасен во третманот и превенцијата на симптомите поврзани со анксиозност, депресија, пречки во учењето, хроничен замор, менопауза, епилепсија, стрес, итн. Валеријана обично се комбинира со состојки како хмел, маточина и други лековити билки кои можат да ви помогнат да заспиете.

Каде е валеријана?

Валеријана е повеќегодишна билка која цвета во текот на летото и има пријатен мирис. Употребата на валеријана цвет во козметичката индустрија започна во 16. век. Валеријана е домородно растение во Азија и во Европа, но го има и во Северна Америка. Ларви и некои други видови на пеперутки и молци се хранат со ова растение. Валеријана е позната и како афион и скуша. Неговиот корен се суши и се меси во прав и се користи во медицината.

Кои се придобивките од здравјето на валеријана?

Екстракт од валеријана корен се користи со векови за лекување на разни медицински состојби, како што се:

Несоница: Истражувањата покажаа дека континуираната употреба на валеријана може да помогне при проблеми со спиењето. Сепак, за да забележите промени во вашиот циклус на спиење, потребно е повеќе време, бидејќи овој метод на лекување не е толку ефикасен како и лекувањето на апчиња за спиење. Од друга страна, некои научници ги отфрлаат тврдењата дека валеријана може да помогне при проблеми со спиењето, тврдејќи дека е помалку ефикасен од плацебо.

Депресија: Претходните истражувања покажаа дека валеријана во комбинација со кантарион може да помогне во спречување на благи и умерени симптоми на депресија. Колку е поголема дозата, толку подобро ќе бидат резултатите.

Менструална болка: Иако нема доволно докази, привремените студии покажаа дека валеријана може да ја намали болката за време на менструалниот циклус.

Стрес: Според истражувањето, некои луѓе кои користат валеријана велат дека доживеале помалку стрес и вознемиреност, особено во социјални ситуации. Сепак, другите студии не забележале никакви промени.

Немир: Една студија откри дека комбинацијата на екстракти од валеријана корен и маточина може да ги намали симптомите на немир кај деца помлади од 12 години. Сепак, треба да се направат повеќе истражувања.

Други придобивки од валеријана вклучуваат олеснување на симптомите поврзани со болка во мускулите и зглобовите, главоболки во мигрена, конвулзии, дигестивни проблеми, благи потреси, вангула на менопауза, хроничен замор, епилепсија итн.

Корен или валкан на валеријана / Valeriana officinalis / 60 грама

Кои се можните несакани ефекти на валеријана?

Валеријан се смета за безбеден за повеќето луѓе ако се користи кратко. Клинички е докажано дека оваа билка е безбедна се додека третманот не трае повеќе од еден месец. Сепак, сè уште не е познато дали долгата употреба на валеријана може да предизвика несакани ефекти. Благи несакани ефекти пријавени од корисниците на ова растение се возбуда, главоболка, загриженост и недостаток на сон. За да избегнете долгорочни несакани ефекти, намалете ја дозата неколку недели пред целосно да престанете. Ако сте бремени или доите, избегнувајте да ја користите оваа билка.

Препорачани дози и време на употреба на валеријана употреба

Ако планирате да користите додатоци од билки, важно е да разговарате за ова со личност која е експерт за додатоци. Едноставно следете ги упатствата на пакувањето или следете ги советите на вашиот лекар. Ако имате проблеми со несоница, орално земете 400-900 mg екстракт од валеријана 2 часа пред спиење. Инаку, земете комбинација на екстракт од валеријана 120 mg и екстракт од лимон 80 mg три пати на ден во период од еден месец. Капсулите на валеријана не треба да се џвакаат или да се обојат, туку треба да се проголтаат цели.

Валеријана во додатоци

Употребата на валеријана во додатоци е се повеќе популарна поради здравствените придобивки на ова растение. Валеријана во додатоци намерно се користи за борба против нарушувања на спиењето, вознемиреност, стрес и лошо расположение. Овие додатоци доаѓаат со други важни состојки како витамини и минерали за подобрување на целокупното здравје на оние што ги користат. Секогаш следете ги упатствата на производителот кога користите валеријана корен екстракт или други додатоци во исхраната.

Валеријански интеракции

Ако одлучите да користите валеријана, избегнувајте алкохол бидејќи оваа комбинација може да предизвика прекумерна поспаност. Валеријана не треба да се комбинира со лекови како што се ксанакс, седативи, алегра, низорал и халцеон. Веднаш кажете му на вашиот лекар ако забележите какви било несакани ефекти или компликации после употреба на валеријана.

Заклучок

Иако валеријана делува како средство со кое може да се лекуваат состојби како што се стрес, вознемиреност и депресија, треба да се користи со претпазливост или под надзор на лекар. За разлика од апчиња за спиење, употребата на валеријана бара трпеливост, бидејќи резултатите може да се појават само по 2 недела. Не треба да се комбинира со алкохол или одредени лекови кои можат да влијаат на работата на мозокот. Секогаш консултирајте се со вашиот лекар пред да користите додаток, вклучително и екстракт од валеријана корен.

Невен

img 5526 jwb

Сте виделе многу пати многу пати во цветните градини или градини светло портокалово цвеќе на календулата. Но, дали знаевте дека некои видови на ова растение имаат својства што се корисни за вашето здравје?

Одреден вид невен, чие име е латино Calendula officinalis, се користи скоро 1000 години за подготовка на лековити мази, чаеви, тинктури, како и тематски третмани.

Додека некои видови на невен се користат за да се одвратат инсектите или да се направи градина пообоена, невен Невен се користат заради нивните антиинфламаторни, антиспазмодични и антифунгални соединенија.

Други придобивки и употреба на календула вклучуваат третман на состојби како што се осип, алергии, егзема и дерматитис; болка, оток и црвенило предизвикано од мускулни грчеви, повреди на мускулите или sprains; воспаление на очите и чешање како резултат на конјунктивитис; габични инфекции, вклучително и атлетско стапало, кандида, ушни инфекции и лишаи на кожата.

Опис и употреба на цвет од календула

Calendula officinalis е растение од семејството Terвездички. Невен од родот Невен тие имаат жолто-портокалови цвеќиња направени од ливчиња, кои се собираат и сушат поради многуте лековити својства. Додека постојат различни видови невен кои се одгледуваат ширум светот, цветот на растението calendula officinalis се смета за најздраво. Тоа е растение кое потекнува од Египет и делови од Медитеранот, но сега се одгледува на сите континенти. Фабриката обично цвета за време на потоплите месеци (мај до октомври во северната хемисфера).

Ботаничките тестови покажуваат дека calendula officinalis содржи многу активни елементи, вклучително и разни антиоксиданти и есенцијални масла. Овие активни елементи се одговорни за силната боја и интензивниот мирис на цветот. Исто така, антиоксидансите и есенцијалните масла во календулата имаат можност да одвратат одредени габи, штетници и инсекти, како и да ја подобрат циркулацијата и да го контролираат воспалението.

Поради своите антиоксидантни својства, календулата се користи како:

 1. Домашен лек за третман на кожни болести

Мастите може да се користат за смирување на изгореници, брадавици, каснувања, акни и чиреви на кожата. Оваа маст може да се користи за лекување на рани, со сува кожа и плускавци.

 1. Чај за смирување на дигестијата

Чајот од календула може да се направи за да се намалат симптомите предизвикани од воспаление на цревата / колитис. Овој чај е корисен за лекување на гастритис, киселина рефлукс и чиреви, како и за намалување на грчеви во стомакот и грчеви како резултат на менструацијата.

 1. Формула за зајакнување на имунитетот

Невен капки или екстракти понекогаш се користат за олеснување на симптомите на кашлица, болки во грлото или треска.

 1. Третман на кожни, генитални и инфекции на очите

Мелем од календула веќе долго време се користи за лекување на габични инфекции на гениталиите, стапалата, очите, устата, кожата, хемороидите, кандидата и аналната пукнатина.

Некои од активните состојки во календулата кои ги имаат овие способности се:

Билни стероли познати како календулин

Календинска киселина

Полисахариди

Линолна киселина

Каротеноиди

Флавоноиди

Triterpene сапонини, како што се triterpenoid

Токофероли

Олеанолна киселина

Гликозиди

Придобивките од календулата

Го намалува воспалението и оштетувањето предизвикано од слободни радикали

Истражувањата покажуваат дека десетина активни состојки го прават невен природен цитостатик и растение кое е природно средство за заштита на црниот дроб. Екстрактите од цвеќиња од невен го намалуваат нивото на Ц реактивни протеини и цитокини и ги штитат клетките од слободни радикали, кои се главната причина за стареење и распаѓање на клетките. Улогата на невен не се рефлектира само во заштитата на клетките од слободни радикали, кои можат да се прошират на некои чувствителни ткива, туку и во одбраната на кожата, гастроинтестиналниот тракт и гениталиите од инфекции предизвикани од вируси или бактерии.

Покрај тоа, истражувањето покажа дека календулата помага во борбата против развојот на бактериите во раните, па дури може да ги ублажи симптомите на хемотерапија и третман на рак.

Го намалува воспалението на окото и конјунктивитис

Студиите покажуваат дека екстрактот од невен може да лекува конјунктивитис и други состојби на хронично воспаление на очите.

Екстрактот од календула се покажа дека има антибактериски, антивирусни, антифунгални и имуностимулаторни својства што не само што ги намалуваат очните инфекции, туку и го штитат видот со заштита на чувствителните ткива на окото од УВ, распаѓање / стареење и оштетување на слободно радикално.

Има природни антисептички својства

Една студија за употреба на екстракт од невен препорачува да се примени во капки во ушниот канал за лекување на бактериска инфекција и намалување на болката. Капките за календула се покажаа дека го намалуваат отокот и воспалението на внатрешното уво за само неколку дена, а во некои случаи употребата на антибиотици не е неопходна.

Поради своите антифунгални својства, календулата може да се користи и за лекување на вагинитис / вагинални инфекции и габична инфекција на ингвиналниот регион. Примена на маст или крем кој содржи невен, пробиотик „добри бактерии“ како што се Lactobacillus sporogenes и млечна киселина во компромитирана позиција на препоните или гениталиите за 4 недели може да помогне во намалувањето на симптомите како што се болка, чешање, горење за време на мокрење и сувост.

Влијае на зараснување на рани, изгореници и осип

Календулата одамна е позната како билка која се нанесува на иритираната кожа (очните капаци или на друго место) за да се намали чешањето, црвенилото, нежноста, сувоста и отокот. Се покажа дека невен може да стимулира здраво формирање на ново ткиво, да го зголеми протокот на крв во загрозената локација и да произведува колаген, кој ја затегнува и ја зајакнува кожата, ја хидрира сувата кожа и ја забрзува регенерацијата на кожата по операцијата или други оштетувања.

Се верува дека Мариглд помага во зараснување на раните како резултат на стимулирање на производство на епителни клетки, што се должи на присуството на гликопротеини и нуклеопротеини. Исто така, тоа е поврзано со стимулација на зголемена флуктуација на клетките и зголемен метаболизам на колаген. Во народната медицина, невен производи се применуваат на разни видови чирови (надворешни и внатрешни) и рани за да се спречат инфекции, а растението сè уште се користи денес за да заздрави исекотини по операцијата.

За оние со сува, пилинг и кожа подложна на осип, календулата може да се меша со производи како масло од кокос или путер од шеа за да ја одржува кожата хидрирана и цврста. Покрај тоа, календулата се користи локално за:

 • Го намалува осипот на пелена и ја штити чувствителната кожа
 • Намалена загуба на пигмент при лузни
 • Намалени проширени вени
 • Излечен оток поради залак на инсекти
 • Исцелени изгореници
 • Намален дерматитис и егзема
 • Намалена модринка
 • Влијае на заздравувањето на исекотините
 • Затегнува кожата по бричење
 • Исцели вкоренети влакна
 • Намалена првут на скалпот
 • Намалени други знаци на слаб проток на крв и воспаление што ја оштетуваат кожата

Помага во намалување на болката предизвикана од хемороиди

Бидејќи невенот промовира заздравување на ткивата и го намалува отокот, примената на истите на аналниот и гениталниот дел помага да се намалат симптомите предизвикани од хемороиди и анални пукнатини. Една студија откри дека ефектот на агенси засновани на календула во случај на рани крварење во рок од 8 дена може 90% да влијае на заздравувањето на раните во споредба со заздравувањето на раните кои не биле третирани со овој агент и каде резултатот бил 51%.

Олеснува грчеви

Антиспазмодичниот ефект на невен има корисен ефект врз ублажување на грчеви во мускулите, болка предизвикана од грчеви во нозете, потоа во олеснување на стомачни грчеви и менструални грчеви. Календулата може да ги намали грчевите со подобрување на протокот на крв до болното место и намалување на воспалението. Цветовите со календула можат да се користат во форма на чај за олеснување на варењето и за подобрување на здравјето на црниот дроб или може да се нанесат на абдоменот во форма на маснотии или екстракт, со цел да се достигнат напнати мускули преку кожата.

Природен одвратен инсект

Поради лут мирис, антиоксиданти и есенцијални масла, календулата може да се користи како природен отровник за комарци, паразити и инсекти. Тоа е причината зошто невен може да се види во градините. Исто така, оваа билка се користи како екстракт за изработка на свеќи, ја има и во освежувачи на простории, како и во многу лосиони за кожа на комарци.

Ова растение не само што ги одвраќа инсектите, туку може да ја заштити и вашата земја ако ја посеете во вашиот двор или градина. Мирисот на цвеќиња од календула ги одвраќа нематоди (микроскопски ролери црви) и други штетници што можат да ги јадат вашите култури. Мирисот на невен цвет може да трае до три години.

Интересни факти за невен и неговата употреба низ целата историја

Податоците сугерираат дека ливчиња од календула во народната медицина биле користени за да се подготват тинктури, екстракти и мелеми дури и во 11. и 12. век. Пиперчињата од невен имаат боја што некои ја споредуваат со бојата на шафран, па ова растение ја најде својата употреба како поевтина форма на боја, додаток на супа или чај или како состојка во некои парфеми.

Календулата е именувана по латинскиот збор „календа“ што значи „секој месец“. Според римскиот календар, овој збор означувал почеток на нов лунарен циклус, време кога календулата беше во целосен цут. Низ историјата, невен имал значајно значење во христијанството бидејќи нејзината златна боја му ја дал епитетот „Злато на Марија“, поради што понекогаш се користело за време на верските церемонии и за украсување на свети места.

Календулата се користи во храната, како храна за храна, за украсување на салати (бидејќи ливчињата се јадат). Земјоделците додаваат календула во сточна храна за да ги направат жолчките потемни или путерот жолт. Цветовите од календула можат да се исушат, а цветните аранжмани може да се направат со мирис со месеци, прочистувајќи го воздухот и одвраќајќи се на штетници.

Calendula officinalis / 40 грама

Можни несакани ефекти / мерки на претпазливост при употреба на календула

Крем за календула може да го користат и лица со чувствителна кожа. Како и да е, треба да избегнувате производи од календула ако сте алергични на партал, маргаритки, хризантеми, камилица, ехинацеа и други растенија од семејството на календула. Во случај на бремени и доилки, најдобро е да се консултирате со лекар пред орална употреба или примена на екстракт од невен на кожата.

Не нанесувајте невен директно на отворени рани без претходно лекарот да ви даде претходно упатство, затоа што може да предизвика иритација. Нанесете мала количина на кожата за да ја видите реакцијата, а потоа полека зголемете ја дозата.

Кога земате невен орално (во капсули, како течен екстракт или чај), може да се појават интеракции ако се мешаат со средства за смирување. Календулата е забележано дека предизвикува поспаност, особено кога се комбинира со лекови за спиење и лекови против вознемиреност. Ако земате некој од лековите што ќе ги наведеме, контактирајте го вашиот лекар пред да користите невен. Овие лекови се: клоназепам, лоразепам, фенобарбитал, золпидем.

Заклучок

Невен цвет се суши, така што е направен од масти, чаеви и капки кои имаат и надворешна и внатрешна примена.

Календулата содржи силни антиоксиданти и антиинфламаторни соединенија кои се борат со инфекции, го намалуваат отокот, ја подобруваат циркулацијата, го намалуваат мускулниот спазам, го забавуваат дејството на слободни радикали, го забавуваат стареењето и многу повеќе. Овие соединенија се: флавоноиди, полисахариди, линолеинска киселина, каротеноиди и тритерпен.

Можете да најдете производи за календула во аптеките и продавниците за храна. Можете исто така да подготвите чај или екстракт од календула дома користејќи суви ливчиња.

Пуревина

Предности на тревата Агропирон преовладува за здравјето 2

Предности на тревата Агропирон преовладува за здравјето 2

Пуревина или ориз, чие име е латинско Елимус се враќа, е билка со диуретик својства и е домородна за Европа, Азија и Северна Африка.

Други имиња за оваа повеќегодишна плевел се: ориз, ориз, ориз, пченица, притаен ориз, рубин, кучешка пченица, чепкалки за заби.

Името на родот на ова растение, Агропирон, е изведен од грчките зборови агро, што значи поле и пирос, што значи пченица.

Главните делови на пире што се користат во традиционалната медицина се: корен, ризом и семе.

Земјоделците обично го сметаат ова растение како појава, не само затоа што се шири низ нивите, туку и затоа што создава супстанција која го забавува растот и развојот на други растенија. Иако се смета за плевел во Северна Америка, во многу делови на Европа и Азија, сено му се дава на добиток како храна, а неговите корени понекогаш ги троши луѓето во отсуство на храна.

Опис на растението: Пире или ориз е повеќегодишно растение ризом што расте околу 1,5 m. Фабриката расте на неплодна почва, пасишта, напуштени полиња, ливади што се плевели, рабови од дворови и градини, по патишта и ленти, минирани и области каде што се депонира отпад. Пире од компири како плодна почва, богата со азот, каде снабдувањето со вода е добро додека слабее на почви што се многу кисели или суви и плитки.

Ризомот на растението е бледо жолта боја со производи со должина 2-8 cm и дијаметар 1,5-4 mm. Стеблото на пирето е исправено и може да расте 30-100 см.

Заминува наизменично се наредени со вентилите, листните плочи се долги и тесни, а нервите се паралелни. Листовите се меки и релативно исправни, широки 3-10 мм, претежно темно зелена во боја и понекогаш сивкасто или синкаво зелена боја. Клепите се покриени со влакна на долните лисја додека горните лисја се мазни и покриени со меки влакна.

Цвет

Цветот е во форма на компактен лабава комплексна класа, како што се класи на пченица, но потенка, генерално, со должина 5-10 cm. Бесплатните часови се компресирани, долги 5-15 mm и содржат цвеќиња 4-6. Цветниот период е обично од јуни до август.

Здравствени придобивки од пире

Пире од компири се користат илјадници години за лекување на воспаление на мочниот меур, хидропсија (заболување од вода), инфекција на матката и болно мокрење. Исто така, пирето е природен лек за камења во бубрези и инфекции на бубрезите.

Борец за токсини

Кога токсините го напаѓаат телото заради каснување од инсекти или изложеност на токсични хемикалии, земете го овој сок веднаш бидејќи може да има детоксикаторски ефект. Потребни ви се следниве состојки: 100 g пире и 100g лисја од растението за пети пати. Исцедете го сокот од двете билки и измешајте го со иста количина матеница. Земете двапати за да ги отстраните токсините од телото.

Кај инфекции на уринарниот тракт

Земете 10 g пире и исто толку индиска цариградско грозде, натопете во урдано млеко и оставете преку ноќ. Пијте наутро. Ако го земате ова редовно за 15 дена, резултатите пријатно треба да ве изненадат. Антидиуретичните својства на пире делуваат како средство за елиминирање на инфекции на уринарниот тракт, кои веќе подолго време ви предизвикуваат болка.

Во менструални проблеми и менопауза

Земете пире од 15 g и лист од калинка 15 g. Исцедете го сокот и варете во 2 чаши вода на тивок оган. Користете ја оваа супа барем 2-3 пати на ден за да ги намалите повеќето проблеми со менопаузата, како што се силно крварење, изобилно варење на белило и иритација на вагината.

Со проблеми со хемороиди

Земете 15 g пире и исцедете го сокот за да се измешате со чаша млеко. Редовно земајте 15 дена и ова може да ја намали болката на проблематичната област.

Кожни заболувања

Земете 50 g пире и 10 g куркума, измешајте се со кравичка урина и нанесете на области на кожата кои се зафатени со псоријаза, егзема, изгореници или чешање. По нанесувањето на проблематично подрачје, оставете 30 минути, така да се искапете во врела вода во која претходно сте ги натопиле лисјата од растението ним. Држете се до ова додека не видите подобрување на вашата кожа.

Ориз или ориз / Агропирум се обновува (ризом) / 60 грама

Употреби и придобивки од пире во традиционалната медицина

 • Пире коренот е многу корисен за лекување на широк спектар на проблеми, од нарушувања на бубрезите и црниот дроб до нарушувања на уринарниот тракт.
 • Оваа билка е омилен лек за домашни мачки и кучиња, чии лисја се јадат во големи количини.
 • Коренот на пирето има анти-флогистички, лаксатив, обезмастувачки, диуретик, смирувачки својства, својства што влијаат на кршење на камења во бубрезите и се користи и како тоник.
 • Чајот направен од корен од пире се користи во случај на уринарна инконтиненција и како средство за елиминирање на земјотресите од телото.
 • Пирен е исто така ефикасен во лекувањето на инфекции на уринарниот тракт како што се циститис и уретритис.
 • Пире ги штити уринарните тубули од инфекција и иритација и ја зголемува количината на урина, што ја прави поретка.
 • Се применува на отечени екстремитети во форма на течности.
 • Пивара се користи за лекување на гихт, ревматски нарушувања, хронични состојби на кожата и нарушувања на уринарниот тракт, мочниот меур и бубрезите.
 • Чајот од пивара ќе го смири и боли грлото и ќе го охрабри пролевањето на лигите.
 • Пире од компири може да се користи и со други лековити растенија против разни болести - за лекување на камења во бубрезите, олеснување на воспалението и во случај на длабоки намалувања.
 • Лушпа од пире е ефикасна за лекување на зголемена простата и простатитис (воспаление на простатата) ако се земе едно време.
 • Билките препорачуваат пире за третман на гихт и ревматизам во раните фази.
 • Германските хербалисти применуваат топли и влажни преливи со загреано пире од семе на абдоменот за да ги олеснат чиревите на желудникот.
 • Сокот исцеден од коренот на пире се користи во народната медицина за лекување на жолтица и други заболувања на црниот дроб.
 • Пивара е ефикасна за олеснување на болното мокрење.
 • Може да се даде на пациенти кои имаат какво било воспаление на уринарниот тракт, дури може да се користи во услови кога има леукоцити, слуз и крв во урината.
 • За третман на инфекции на уринарниот тракт, пире од компири најчесто се користат во комбинација со други билки, како трева трева, увеа и тиква.
 • Пире од компири, исто така, може да се користи со hydrangea за лекување на проблеми со простатата.
 • Како што споменавме порано, пирето се користи за лекување на циститис и како лек за катарални заболувања на жолчното кесе.

Примена на пире во готвењето

 • Пирето може да се исуши и да се заземе, а потоа да се користи со пченично брашно за да се направи леб.
 • Подолго време со готвење на коренот на пијалакот, се тврди тврдата мембрана и се добива сирупот од кој се прави пивото.
 • Печен корен од печење се користи како замена за кафе.
 • Младите пука на ова растение може да се јадат сурови во салати.
 • Понекогаш сокот од пука се користи како пролетен тоник.
 • Семето на пире е многу мало и е завиткано во голема обвивка што го прави ова растение многу богато со растителни влакна.

Примена на отпадоци од дрво за други намени

 • Коренскиот систем на пирето е разгранет, така што ова растение е засадено на песочните дини по должината на брегот за да се поврзе земјата.
 • Од коренот на пирето се добива сива боја.
 • Пире од компири растат насекаде во светот, освен Африка.
 • Во средниот век во северна Европа, поради недостаток на ароматична смола, сувото оризово пире беше земја и се користи како темјан.
 • Во австриската народна медицина, пире од ризом се користи против треска, како чај, сируп или ладна мацерација во вода за внатрешна употреба или во сушена состојба нанесена на болно место (надворешна употреба).
 • Пире од компири се собираат преку целата година како добиточна храна за добиток.

Дозирање

 • Сушен корен: 4-8 g или како лушпа. Земете 3 пати на ден.
 • Течен екстракт: 1: 1 во 25% алкохол, 4-8 ml. Земете 3 пати на ден.
 • Тинктура: 1: 5 во 40% алкохол, 5-15 ml. Земете 3 пати на ден.

Мерки на претпазливост

 • Ако долго време го користите пирето, може да дојде до губење на калиум во организмот поради диуретичното дејство на растението.
 • Пивара може да предизвика дијареја и грчеви во стомакот.
 • Ова растение треба да го избегнуваат лица со алергии или преосетливост на кој било составни состојки на пире или други билки во семејството трева.
 • Внимание се препорачува кај пациенти кои имаат едем поради срцево или бубрежно заболување.
 • Пире од компири не се препорачува за бремени жени и доилки, поради недостаток на научни докази.

Трева Хајдук

расипан цвет

yarrow цвет 750x500

Други имиња: верверица, бавна, арома, лос, месечина, зајак.

Хабитат: Тревата Хајдук е отпорна повеќегодишна фабрика која потекнува од Евроазија, но е исто така распространета во Соединетите држави.

Тревата што се шета може да се најде по шините, пасиштата, покрај оградите, по патиштата и другите рабови.

Фабриката, исто така, напредува на сиромашна храна со хранливи материи сè додека пропустливоста на почвата е добра. Таа е најудобна со целосно сончево место, но ги издржува и оние места што се делумно засенчени.

Тревата Хајдук е отпорна на суша. Сепак, подложно е на мувла и 'рѓа. Фабриката е генерално ослободена од напад и напад од инсекти.

Опис на растението: Тревата Хајдук е повеќегодишно растение кое е многу цврсто и во раната пролет нејзините долги, меки лисја се формираат во розета.

Листовите, 7,5-10 см должина и 2,5 cm широк, наизменично се поставени на стеблото и се трокреветни.

Цветното ливче покриено со ливчиња се појавува подоцна со лисја кои се пократки и наизменично наредени. Тревата Хајдук има пријатен мирис, цути од рано лето до рана есен, при што врвовите на цветањето се формираат бели и понекогаш розови цвеќиња.

Цветовите се со дијаметар од 60 mm, составени од надворешни ливчиња 4 до 6. Обично тие се пошироки и опкружуваат многу мали внатрешни ливчиња.

Тревата Хајдук цвета долго време, конечно формирајќи семе од грмушка што останува во текот на зимата. Листовите на дното на растението, исто така, често остануваат во зима и можат да ја задржат својата зелена боја кога снегот се топи во пролет.

Делови од користената фабрика: Врвови, стебла, лисја и цвет.

Грав зајак или Stingray / Achillea / 40

Употреба на трева за одење за терапевтски цели

Активни состојки на тревата од црница се: есенцијално масло, кое содржи а- и б-пинен, ацетат, бреенол, кариофилин, еугенол, фарензен, мицена, салицилна киселина, thujone, cineole (еукалиптол), кампен, камфор, гама терпинен, изоаремизија кетон хамазулен, лимонен, сабин, трицикличен и сесквиперпен лактони.

Примарното надворешно дејство на тревата за одење е стриптичен (запира крварење), адстрингентно (предизвикува спазам на ткиво), антисептик (запира развој на бактерии), помага при заздравување на ткивата, антиинфламаторно и евентуално анестетично.

Тревата за одење е дијафоретична (ја зголемува телесната температура и предизвикува потење), експекторанс и карминативен (ги распрснува гасовите), запира крварење, има адстрингентно, антибиотично, антиинфламаторно, антиспазмодично и аналгетско дејство, стимуланс и еменагога. Одечката трева, исто така, создава горчлив тоник што го стимулира варењето на храната.

Пред повеќе од 3000 години, античките Грци користеа трева Хајдук за да заздрават рани. Името на родот на ова растение Achillea беше дадена во чест на грчкиот херој Ахил, кој, наводно, ја користел тревата Хајдук за да зацели свои и раните на неговите војници што ги претрпеле во битки.

Тревата Хајдук е женско растение и се користи за олеснување на симптомите на менструацијата. Бројни студии ја поддржаа употребата на оваа билка за подобрување на циркулацијата во матката, со што се подобрува тонот, се зголемува протокот на крв за време на менструацијата и се намалуваат грчевите и грчевите во матката за време на менструалниот циклус.

Хербалистите препорачуваат трева Хајдук како природен лек за менорагија, аменореа и леукореја.

Се верува дека е природен антисептик. Во Шкотска тревата од црница се прави од мастите што се користат за лекување на хемороиди.

Горните состојки и масните киселини го стимулираат протокот на жолчката, со што се подобрува варењето и се спречува формирањето на жолчното кесе.

Тревата Хајдук се користи како природен деконгестив и експекторанс дејствувајќи адстрингентно, корисно за третирање на затнат нос, кое е резултат на настинки и алергии предизвикани од мувла, прашина, првут.

Проблемите со кожата како што се егзема се третираат со инфузија на трева за одење.

Тревата Хајдук се користи како природен антиинфламаторно средство за третман на артритис и ревматизам. Есенцијалното масло од кокосова храна е богато со лактони од сескитерпен и алкамиди кои му даваат на ова растение антиинфламаторни својства.

Хербиворес сметаат дека тревата Хајдук е една од најдобрите дијафоретици. Тоа е стандарден природен лек за треска.

За природно лекување на треска, билката Хајдук се комбинира со цвет наречен, нане, нане, бибер од каин и ѓумбир.

Тревата Хајдук го намалува крвниот притисок затоа што влијае на ширењето на периферните крвни садови и смета дека хербалистите се особено добри за лекување на тромбоза поврзана со хипертензија.

За природен третман на висок крвен притисок, тревата за одење е комбинирана со глог, цвеќиња од липа и маска.

Алкалоидите во тревата Хајдук имаат хемостатички ефект (запирање на внатрешно крварење), така што растението се користи како лек за да се запре крварењето.

Хербивурите ја користат тревата Хајдук како природен агенс за варење. Фабриката го стимулира лачењето на ензимите и соковите кои помагаат во варењето, подобрувајќи го апетитот.

Астрономниот ефект на тревата за одење е корисен за природен третман на дијареја и дизентерија.

Одење трева се користи како природен лек за олеснување на симптомите на циститис (инфекција на мочниот меур се карактеризира со болка и чести и болни мокрења).

Одечката трева може да се користи како природен стимуланс на кардиоваскуларниот систем, како и за третман на проширени вени, хемороиди, флебитис (воспаление на површните вени кои предизвикуваат болка) и тромбоза.

Дозирање и администрација

Цвет од цвеќиња - 3 g на ден како чај или инфузија.

Екстракт од Haystack (1: 1,25 етанол) - 1-4 ml три пати на ден.

Суво растение - 2-4 g инфузии или капсули трева одење три пати на ден.

Тинктура (1: 5; 40 етанол) - 2-4 пати на ден.

Можни несакани ефекти и интеракции на тревата одење

Тревата Хајдук треба да се собира и да се користи внимателно и ограничувачки.

Прекумерното и продолжено користење на ова растение, без оглед дали е надворешно или внатрешно, може да предизвика фотосензитивност и алергиски реакции.

Некои луѓе добиваат осип ако ја допрат тревата што оди.